Íme három egyedi tipp, hogyan taníthatjuk meg gyermekeinknek a takarékoskodás fontosságát: 1. **Játékos pénzkezelés**: Készítsünk egy szórakoztató játékot, amelyben a gyerekek saját "pénzüket" kezelhetik. Használjunk játékpénzt, és alakítsunk ki különböz
Várkonyi Andreáék ötvenen ülik körbe a karácsonyi asztalt: "Tényleg nagy a család, olaszos"
Az Eurobarometer kutatása szerint hazánkban EU átlag alatti a lakosság pénzügyi tudatossága. A megtakarítók többsége saját bevallása szerint az egyszerűbb, alacsony kockázatú banki szolgáltatásokat ismeri, és az összetettebbek kapcsán már kevesebb konkrét tudással rendelkeznek. A korlátozott elméleti tudást ráadásul jellemzően nehezen tudják alkalmazni a gyakorlatban.
A pénzügyi tudatosság sajnos gyakran nem kapja meg a megérdemelt figyelmet az állami oktatási rendszer keretein belül, és sok esetben otthon sem találkozunk azzal a szükséges tudással és példamutatással, amelyre a jövőbeli pénzügyi döntéseink alapozhatóak lennének. Pedig a szülők szerepe ebben a folyamatban rendkívül fontos, hiszen a családi minta jelentős hatással bír. Az igazság azonban az, hogy sok szülő maga is bizonytalan ezekben a kérdésekben, ami tovább nehezíti a fiatalok pénzügyi nevelését.
Sokan felnőttek úgy, hogy soha nem tanulták meg a pénzügyi döntéshozatal alapjait, így nem is tudják, hogy ezek a döntések milyen következményekkel járhatnak. Szülőként emiatt nem mindig tudják megfelelően támogatni a gyerekeiket a pénzügyi kérdésekben, és gyakran tabuként kezelik a felmerülő problémákat. Pedig a gyerekek korai bevonása a családi pénzügyekbe kulcsfontosságú lehet: ez segíthet nekik abban, hogy később magabiztosan és tudatosan hozzanak saját döntéseket, amikor elérkezik az idő az önálló gazdálkodásra.
Fontos, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül a különbséget! Tanítsuk meg gyermekünknek, hogyan tudja megkülönböztetni a szükségleteket, mint például az iskolai felszerelések, étkezés vagy ruházat, a vágyaktól, amelyek gyakran hirtelen és impulzív vásárlásokból fakadnak. Beszélgessünk arról, hogy a pénz elsődleges célja a létfontosságú dolgok beszerzése. Elengedhetetlen, hogy tisztában legyen a jövedelmével és a kötelező kiadásokkal, valamint folyamatosan nyomon kövesse költéseit, például egy applikáció segítségével. Így fejlesztheti a felelős pénzkezelési szokásokat és a tudatos vásárlást.
Kiváló megoldás ez a módszer, hiszen a jövőbeli munkabér érzését kelti. Fontos azonban, hogy szabályokat is alkossunk! Például, érdemes, ha a zsebpénz egy részét mindig félreteszi. Így megtapasztalja, milyen érzés takarékoskodni egy nagyobb cél elérése érdekében. Ráadásul nem szükséges ragaszkodnunk a hagyományos készpénzhez! A gyerek számára annál hasznosabb, minél inkább megismeri a digitális pénzkezelést és a banki tranzakciók világát.
Létezik már képzés, amelynek célja, hogy olyan, a mindennapokban használható tudást adjon át, amely fejleszti a gyermekek jövőtudatos gondolkodását főként pénzügyi témákban, és mindezt játékosan. Az OTP Fáy Alapítvány élményalapú képzései részeként ingyenes tréningek és digitális tananyagok formájában érhetők el az iskolai osztályok számára, így a szülők a pedagógusok bevonásán keresztül támogathatják gyermekük pénzügyi fejlődését.
Az OTP Fáy Alapítvány által összeállított, online elérhető gyakorlófüzetek abban segíthetnek, hogy a szülők akár otthon, gyermekeikkel közösen fedezzék fel a pénzügyek világát. Legyen szó keresztrejtvényről, szókeresőről vagy kvízről, ezekben a letölthető füzetekben az alsósok és a felsősök is találhatnak valami érdekeset és hasznosat.