Dargay Attila, a magyar Walt Disney, 50 éven át osztozott életén választott társával a házasság kötelékében. Az évtizedek során sosem született saját gyermeke, ami mögött sokféle ok húzódhatott meg. Az alkotó szellem és a művészet iránti elkötelezettsége

Szinte minden generáció számára jelentős figura a kiváló képregényrajzoló és animációs rendező, Dargay Attila. A fiatalok a Lúdas Matyi, a Vuk és Pom Pom meséi révén cseperedtek, ezek a történetek számos emléket idéznek fel. Nemrégiben pedig a hazai mozikban debütált a Csongor és Tünde animációs adaptációja, amely Dargay Attila eredeti karakterterveire épül, így tovább élteti munkásságát és kreatív világát.
De ki volt Dargay Attila, akit a magyar Walt Disney-nek is hívtak?
Félárvaként nőtt fel, hiszen édesapját, a jegyzőt, alig ismerhette: előbb hadifogságba került, majd nem sokkal a hazatérése után tragikusan elhunyt, amikor Attila csupán ötéves volt. Ezt követően édesanyjával a nagyszülőkhöz költöztek Miskolcra, így Dargay Attila már fiatalon egy színes, művészlelkű családi környezetbe csöppent, ahol mindenki szenvedélyesen értett a művészetekhez.
Az édesanyja varázslatos hanggal énekelte a dalokat, míg a nagyapja egykor a színpadok vándora volt, később pedig szótárak szerkesztésének mestereként, valamint zeneszerzőként és íróként is kipróbálta magát. Nagynénje, Keresztessy Mária, a színház világában tündökölt, színésznőként szerzett hírnevet. Dargay már az általános iskolás évei alatt felfedezte a képregényrajzolás iránti szenvedélyét, mindig az foglalkoztatta, miként lehet életre kelteni egy-egy képet, és mozgalmassá varázsolni a történeteket.
A második világháború után, 1945-ben felvették a Magyar Képzőművészeti Főiskolára, de aztán kihagyott egy évet, mert nem volt pénze a tanulásra, ezért a Diósgyőri Vasgyárban vállalt munkát: játék állatokat festett. Egy ideig díszletfestőként is dolgozott, de mivel vékony alkat volt, nehezen bírta az ezzel járó rengeteg cipekedést, végül nagynénje segítségével Macskássy Gyula műtermébe került kifutófiúnak. Kitartásának és szorgalmának köszönhetően pár év múlva mestere is felfedezte a tehetségét, és onnantól egyenrangú munkatársként tekintett Dargayra.
Ez is felkeltette a figyelmedet: Két édesanya négy csodálatos gyermeknek adott életet, és ezek a lenyűgöző nők elbűvölik a Kincsvadászok vonzó Molnár Viktort.
A hosszú évek alatt Dargay Attila számos nemzetközi fesztiválon elnyerte a díjak sorát. Bár az elismeréseknek mindig örömmel fogadta, sosem hagyta figyelmen kívül, hogy az élet igazi értéke a humorban rejlik.
"Attila mindig is megőrizte gyermeki lelkét, amelyet szorgalmával és maximalizmusával párosított" - emlékezett vissza rá ma is élő özvegye, Henrik Irén. A rajzművész sikerének kulcsfontosságú szereplője volt felesége, aki odaadással támogatta őt, és aki animációs operatőrként dolgozott. Több mint öt évtizeden át osztották meg életüket és szakmai pályafutásukat. 1957-ben kötött házasságuk 2009-ig, Dargay haláláig tartott.
"Attila ontotta magából a rajzokat. Száznál is több filmet készített életében. Nem minden tervére kapott azonban engedélyt. A Lúdas Matyinál például kilenc verzió előzte meg a végleges változatot" - nyilatkozta Henrik Irén.
A filmstúdióban zajló munka közepette Dargay sosem felejtette el, kiknek is készülnek valójában a filmjei. Leghűségesebb közönségének, a gyerekeknek a véleményére adott leginkább.
"Leültette őket, majd elkezdte mesélni nekik a történetet, és amikor azt látta, hogy nem figyelnek oda, mindig tudta, hogy ott valami nem stimmel. Szívesen és sokat foglalkozott gyerekekkel, gyakran látogatott el iskolákba, ahol együtt rajzolt velük. Néha már úgy érezte, leszakad a keze, mert egyfolytában csak rajzolta a figurákat" - emlékezett vissza Irén. A házaspárnak saját gyereke nem született, de Attila mindig azt mondogatta:
"Az én csemetéim mindazok, akik élvezik a rajzaimat."
Főhősei mára ikonikussá váltak, olyan karakterek, akikkel a mai világban is azonosulni tudunk. Dargay János neve fémjelzi a következő klasszikusokat: A nagy ho-ho-horgász, Szaffi, Vacak, Az erdő hőse, Az erdő kapitánya és Pom Pom. Az özvegye által megosztott történetek is tükrözik Attila zseniális tehetségét és kivételes dramaturgiai érzékét, ami mindig is lenyűgözte a közönséget.
"A Vuk forgatókönyvét alig pár nap alatt, egy nyaralás után tette le az asztalra."
Irénke véleménye nagyban hozzájárult a neves rajzfilmrendező munkájához. "Sokszor megosztottam vele a gondolataimat, és amikor úgy látta, hogy a mondandóm helytálló, mindig ezt kérdezte tőlem: 'Miért csak most osztod meg velem?'"
Irénke egyébként olyannyira hatással volt a megszülető rajzokra, hogy férje az ő kérésére örökítette meg kedvenc kutyafajtájukat, az airedale terriert Az erdő kapitányának fő karakterében. A 16 évvel ezelőtt elhunyt rajzzseni hagyatékát özvegye ápolja: figuratervek, beállítási rajzok és képes forgatókönyvek töltik meg egykori közös lakásuk helyiségeit.
Attilát nem igazán izgatta az eredeti rajzainak sorsa. „Majd készítek újat” – mondta mindig mosolyogva. De az idő múlásával egyre ritkábban került rá sor... 82 éves korában távozott el az én drága férjem.
Ez is izgalmas lehet számodra: Szaffi már negyven éve van velünk! Vajon mennyire idézi fel a macskalány Jónással való találkozását?
Dargay Attila zsenialitása abban rejlik, hogy mesefigurái gyakran emberi karikatúrák, olyan karakterek, akiket az utcán találhatunk, mindezt állatbőrbe bújtatva. Műveiben a végtelen humor, a karikírozás és a határtalan szeretet együttesen jelenik meg. Gyereknap alkalmából két nagyszerű programot ajánlunk, melyek Dargay Attilához kötődnek: az egyik a Csongor és Tünde című egész estés rajzfilm, amely a mozik vásznán debütál, a másik pedig a Vuk-játszótér Budapesten, a Gellért-hegy lábánál, ahol életre kelnek a híres képregényrajzoló szeretett mesefigurái.
Forrás: kultura.hu, hirado.hu, fidelio.hu * Fotó: Mohos Angéla, Privát