A felelős miniszter nyilatkozata alapján a második konszolidációs csomag nem fogja befolyásolni a szociális juttatásokat.

A 13. nyugdíj, mint szociális juttatás, továbbra is megmarad, és a második konszolidációs csomag nem érinti a többi szociális támogatást sem, így például a családi pótlékot, a szülői pótlékot, az anyasági támogatást és a szülési támogatást. Ezt Erik Tomáš, a Hlas-SD párt munka-, szociális és családügyi minisztere nyilatkozta a TA3 televízió "Politikában" című vasárnapi vitaműsorában.
Marián Viskupič (SaS) ellenzéki képviselő azonban bírálta a munkaügyi minisztériumot, amiért a 13. nyugdíjat olyan idősek is megkapják, akiknek a nyugdíja magasabb, mint a jelenlegi szlovákiai átlagbér - szerinte ezt Szlovákia nem engedheti meg magának.
"Ez végre egy olyan nyugdíjkedvezmény, amelyet minden nyugdíjas megérdemel, beleértve azokat is, akiknek magasabb a nyugdíjuk. Fontos hangsúlyozni, hogy ők nincsenek sokan, hiszen az idősek kétharmada még az átlagnyugdíj szintjét sem éri el. Éppen ezért nem kívánjuk hátrányosan megkülönböztetni azokat a nyugdíjasokat, akik korábban magasabb jövedelemmel rendelkeztek vagy több pénzt kerestek" - nyilatkozta a politikus, hozzátéve, hogy minden idős embernek joga van a 13. nyugdíj igénybevételére.
Viskupič szerint a kormány képtelen fenntartani a jelenleg meghatározott szociális normák körét, mivel
az állam jelenleg 120 000 olyan nyugdíjasnak ad tizenharmadik nyugdíjat, akiknek a rendszeres öregségi nyugdíja magasabb, mint a szlovákiai átlagbér.
Tomáš véleménye szerint a 13. nyugdíj kérdése nem csupán szociális intézkedés, mivel az átlagos jövedelmű dolgozók járulnak hozzá azoknak az időseknek a támogatásához, akik már rendelkeznek egy jelentős öregségi nyugdíjjal. Meglátása szerint a Szociális Biztosító (SP) jelenleg körülbelül hárommilliárd eurós veszteséget könyvelhet el, és úgy véli, hogy a 13. nyugdíjak kifizetése is komoly hatással van a pénzügyi hiányra. Tomáš arra is felhívta a figyelmet, hogy ha eltűnne a 13. nyugdíj, akkor a második pillér terhe még inkább növekedne, ami további nehézségeket okozna a rendszerben.
A munkaügyi tárca vezetője a szlovákiai cégeknél tapasztalható elbocsátások helyzetét is elemezte, hangsúlyozva, hogy számos vállalat esetében nem a kormány intézkedései felelősek a termelés leállításáért.
"Az idei év első négy hónapjában mintegy 21 tömeges elbocsátást jelentettek, ami nem azt jelenti, hogy az egész vállalat bezár, csak az emberek nagy része mond fel, vagy valahol az egész cég felmond. Tavaly ugyanebben az időszakban 36 tömeges elbocsátás volt, 44 százalékkal kevesebb ember volt veszélyeztetett vagy veszítette el az állását ugyanebben az időszakban" - számszerűsítette Tomáš, hozzátéve, hogy a vállalatok által ki nem fizetett bérek esetében a munkaügyi hivatal igyekszik segíteni a munkavállalóknak azzal, hogy a Szociális Biztosító garanciaalapjából kifizeti ezeket az elmaradt béreket.
Viskupič kiemelte, hogy Szlovákiában a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy nincs elegendő új szereplő, aki átvehetné a távozó vállalatok helyét. Az új beruházások mértéke folyamatosan csökken az országban, és a jövő évre várhatóan csupán a bruttó hazai termék (GDP) egy százalékát éri el.