A gazdasági kihívások dacára a Mol sikeresen megvalósította kitűzött céljait | Demokrata

Hernádi Zsolt megjegyezte: a pénzügyi eredmény csökkenése ellenére sikerült tartani a célkitűzéseket, miközben szinte minden üzletágban jelentős sikereket értek el.
A közép-európai térségben az utolsó három év során csoportszinten a Mol 3,5 milliárd dollár extra adót teljesített a szokásos üzleti tevékenységen felül. Ennek ellenére a vállalat tavalyi teljesítménye lenyűgöző volt, hiszen 355 milliárd forint nyereséget könyvelhetett el. Az igazgatóság a közelgő közgyűlésen 220 milliárd forintos osztalék kifizetésére tett javaslatot – hívta fel a figyelmet.
Az elnök-vezérigazgató beszámolt arról, hogy a kutatás-termelés üzletágban a régióban 12 projektből 11 volt sikeres, Pakisztánban pedig minden fúrás eredményesnek bizonyult. Azerbajdzsánban új gázmezőre bukkantak, és három stratégiai partnerrel - az azeri SOCAR, a kazah KazMunayGas és a török TPAO cégekkel - együttműködési megállapodást kötöttek.
Tájékoztatása szerint 2024-ben a petrolkémiai piacot stagnáló kereslet, magas energiaköltségek, csökkenő marzsok és tovább szigorodó környezetvédelmi szabályok sújtották. Mindeközben a világpiacon sorra jelentek meg a korszerűbb és rugalmasabb új üzemek, ami komoly kihívás elé állítja az európai szereplőket - fűzte hozzá.
A Mol dinamikusan folytatja a tíz évvel ezelőtt megkezdett átalakítási programját: 2024-ben elkezdte működését az 1,3 milliárd euróból megépült poliolkomplexum Tiszaújvárosban. Ezen kívül megnyitotta kapuit a régió legnagyobb zöldhidrogén-üzeme Százhalombattán, és további lépéseket tett a rijekai finomító modernizálásában, amely Horvátország legjelentősebb ipari beruházásának számít.
A szlovén és lengyel akvizícióknak hála, a Mol töltőállomásainak száma mostanra megközelítette a 2400-at, ezzel pedig gyakorlatilag egy európai észak-déli energiakorridort alakított ki.
Tavaly a Mol vállalat jelentős lépést tett a körforgásos gazdaság irányába, amikor átvette a hulladékgazdálkodást, és sikerült új irányt adnia ennek a folyamatnak. Az év második felében 3200 palackvisszaváltó automatát telepítettek, és az utolsó negyedévben a napi visszaváltások száma meghaladta a 6 milliót, amit eredetileg 2030-ra terveztek. Ezt a sikeres mutatót az elnök-vezérigazgató osztotta meg a hallgatósággal.
A következő egy évtized során körülbelül 500 milliárd forintos beruházás megvalósítását tervezik a hulladékgazdálkodás szektorában. Ezt a célkitűzést az üzletágban a részvényesi érték növelésére és a nyereséges működés biztosítására irányuló törekvések is kísérik.
Hernádi Zsolt szerint a 2019 előtti időszak gazdasági logikáját el kell engedni, és a vállalatnak az "új normalitás" korszakára kell felkészülnie, amit a bizonytalanság jellemez.
A Mol-csoport mindig is arról volt híres, hogy a kihívások ellenére is képes volt növekedni és innovatív megoldásokat kidolgozni - emelte ki az elnök-vezérigazgató. Kifejezte bizakodását, hogy 2025-re is megőrzi ezt a tendencia.
Hangsúlyozta, hogy a gazdasági szuverenitás mellett Magyarország, mint az EU legnyitottabb és leginkább exportorientált gazdasága számára különösen fontos a versenyképesség javítása. Hozzáfűzte, hogy a magyar versenyképesség tendenciózus romlásának vannak külső okai, mint a német gazdaság gyengélkedése, és vannak belső tényezői. A versenyképesség javításában a kiszámíthatatlan és bizonytalan vámverseny és az EU zöldpolitikája sem segít. Emellett Magyarországon is sokkal kiszámíthatóbb szabályozási környezetre van szükség, ugyanis a gyorsan változó szabályozásnak direkt pénzügyi, növekedési hatása van, visszafogja a beruházásokat - mutatott rá.
Részvényesi kérdésre válaszolva elmondta: a megemelt osztalékfizetésre azért került sor, mert ebben az évben "nem látnak olyan komolyabb akvizíciót", ami miatt erre a készpénzállományra szükség lenne.
A közgyűlés egyhangúlag jóváhagyta az igazgatóság javaslatát, amely értelmében 220,4 milliárd forint értékben osztalékot fognak kifizetni. Az alap osztalék részvényenként 165 forintot tesz ki, ezen felül a részvényeseknek körülbelül 110 forint rendkívüli osztalékot is juttatnak. Így az alap- és rendkívüli osztalék együttesen 275 forintot jelent részvényenként, ami 10 százalékkal magasabb az előző év hasonló időszakának kifizetéseihez képest.
A Mol Nyrt. részvényesei zöld utat adtak a 2024-es anyavállalati beszámoló számára, amely impozáns 5314 milliárd forintos mérlegfőösszeggel és 309,0 milliárd forintos tárgyévi nyereséggel büszkélkedhet. Emellett a vállalat konszolidált beszámolóját is jóváhagyták, amelynek mérlegfőösszege 8474 milliárd forintot, míg a tárgyévi nyeresége 355,8 milliárd forintot mutat.
A Mol-csoport 2024-es adózás előtti eredménye 1,5 milliárd dollár volt: ez 23 százalékos csökkenés 2023-hoz képest, amely elsősorban a normalizálódó iparági környezet és a romló makrókörnyezet hatása. A Mol 2024-ben 3,073 milliárd dollár újrabeszerzési árakkal becsült "tiszta" EBITDA-t (kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredményt) ért el, ami 1 százalékkal elmarad az azt megelőző évben elért eredménytől, de meghaladja a 3 milliárd dollár körüli tőkepiaci iránymutatást - közölte a társaság. A közgyűlés újraválasztotta Járai Zsigmond, Parragh László és Martin Roman igazgatósági tagokat.
A Mol részvényeivel a BÉT prémium kategóriájában kereskednek, a papír 2936 forinton zárt szerdán. Az elmúlt egy évben a részvények legmagasabb árfolyama 3148, a legalacsonyabb 2558 forint volt.