A gyermek nem lusta, csupán egyedi tanulási kihívásokkal néz szembe.

A tanulási nehézség nem ritka jelenség napjainkban, amelynek eredményeként sok gyermek gyengébben teljesíthet az iskolában. A cikk a diszlexiát és a diszgráfiát veszi górcső alá. Az érintett gyermekek számára kihívást jelent a betűk és a szavak felismerése. Összefoglalónk célja, hogy minden olvasót türelemre intsen az érintettek felé, illetve felhívja a figyelmet arra, hogy sem az egyik, sem a másik nem betegség.
A tanulási zavar gyűjtőfogalom, amely a figyelem, a beszéd, az olvasás, az írás, vagy a matematikai képességek elsajátítása terén mutatkozó jelentős nehézségek heterogén csoportját foglalja magában. E tanulási nehézségek sorából most két típusát részletezzük.
A diszlexia olyan speciális nyelvi és olvasási zavar, amely a beszéd és az olvasás elsajátítását nehezíti meg. Fő jellegzetessége, hogy az érintett személy olvasási képessége nem éri el az életkorának, iskolai hátterének és intelligenciájának megfelelő szintet. A diszlexiás egyének gyakran küzdenek a betűk, szavak és számok helyes azonosításával, írásban a karakterek felcserélhetik egymást, vagy akár fordított irányban is olvashatják azokat. Az olvasott szöveg visszaidézése is problémás lehet számukra, hiszen gyakran nem tudják megfelelően összefoglalni a lényeget, és a részletek is homályosak maradhatnak.
Meixner Ildikó, gyógypedagógus, pszichológus és pedagógiai szakpszichológus, a diszlexiát a tudomány jelenlegi állásának megfelelően empirikus jelenségként határozza meg. A diszlexia esetében az a tapasztalat figyelhető meg, hogy bizonyos, egyébként normál intellektuális képességekkel rendelkező gyermekek az anyanyelvi oktatás során olyan mértékű lemaradást mutatnak az olvasás és írás terén, hogy ez jelentős akadályokat jelent számukra az iskolai beilleszkedésben. Ez a helyzet nemcsak a tanulmányi előmenetelüket befolyásolja kedvezőtlenül, hanem későbbi pályaválasztási lehetőségeiket is szűkíti, sőt, csökkenti a társadalmi érvényesülésük esélyeit. Sajnos, néhányan közülük funkcionális analfabétaként kénytelenek leélni az életüket.
Szerzett diszlexia: valamilyen a születés előtt, alatt vagy után történt enyhe agyi trauma eredménye. Ennek eredményeképpen a gyerek a többieknél fáradékonyabb, érzelmileg labilisabb, szétszórtabb lesz. Emellett megjelenhet a mozgáskoordináció zavara, valamint a figyelem és az észlelés terén is jelentkezhetnek problémák.
A fejlődési diszlexia egy olyan örökletes jelenség, amely már a múlt században felkeltette a tudományos közösség figyelmét. A kutatások megerősítették, hogy a diszlexia öröklődése valós, de nem köthető egyetlen génhez. Valószínű, hogy több gén együttes hatása, vagy akár azok kölcsönhatása is hozzájárulhat a jelenség megjelenéséhez. A hajlamosító gének mellett azonban nem elhanyagolhatóak a környezeti tényezők sem, amelyek szintén szerepet játszanak a diszlexia kialakulásában. Ez azt jelenti, hogy a genetikai prediszpozíció megléte mellett, bizonyos környezeti feltételek teljesülése esetén alakulhat ki ez a neurológiai eltérés.
Szerencsére az agy plaszticitása lehetővé teszi a normálistól eltérő fejlődés kompenzálását, ám ilyenkor a többi agyi terület és funkció is némileg eltérően fog működni.
A diszgráfia egy olyan írási nehézség, amely a grafomotoros készségek és a fonológiai-nyelvi funkciók zavarain keresztül mutatkozik meg. Fontos hangsúlyozni, hogy a diszgráfia nem csupán a rendezetlen íráskép vagy a helyesírási hibák összessége. A jelenség hátterében az agy különböző területeinek eltérő működése áll, amely eltér a többség által tapasztaltaktól. A diszgráfia megjelenhet önállóan, de előfordulhat, hogy a diszlexia írásbeli kifejeződéseként is jelentkezik. A diszgráfiának több típusa létezik, amelyek különböző jellemzőkkel bírnak.
Formai diszgráfia: Amikor az írás technikai aspektusa kihívások elé állít, gyakran a finommozgások nehézségei vagy a szem és kéz koordinációjának hiányosságai miatt. Ekkor az írás megjelenése rendezetlen és esztétikailag zavaró lehet, a betűk esetleg kiugranak a sorokból, és az összkép nem tükrözi az elvárt harmóniát.
Tartalmi diszgráfia: Ha az írás külalakja elfogadható, de nagyon gyenge a helyesírás, és nem tudja írásban kifejezni a saját gondolatait. Előfordulhat, hogy a gyermek esetleg szépen és hibátlanul másol, de tollbamondás után nagyon sok hibát ejt.