A helyszínen megemlékeztek a mauthauseni koncentrációs tábor felszabadításának évfordulójáról.

A mauthauseni náci koncentrációs tábor felszabadításának 80. évfordulóját vasárnap Ausztriában ünnepelték, ahol a rendezvényen jelen volt VI. Fülöp spanyol király és felesége, Letícia, valamint Vjosa Osmani koszovói elnök, továbbá Alexander Van der Bellen osztrák államfő és az osztrák kormány számos képviselője is részt vett - tájékoztat az MTI.
Az évforduló tiszteletére rendezett felvonulást a láger területén, valamint a koncentrációs táborok közötti fogolyszállítások során született Hana Berger-Moran, Mark Olsky és Eva Clarke vezette. A spanyol királyi pár, akik jelenlétükkel méltó módon emlékeztek meg az egykor a lágerben fogva tartott spanyol ezrekről, fehér virágkoszorút helyezett el a mauthauseni szarkofág előtt, ezzel kifejezve tiszteletüket és együttérzésüket.
A helyi megemlékezések során a politikai beszédek elmaradnak, ezért Van der Bellen közlemény formájában osztotta meg gondolatait az ünneplőkkel, ahol hangsúlyozta:
Kezdetben a csend uralkodott, a hallgatás mély és sötét fátyla fedte a valóságot. Ekkor jelent meg a félrenézés, mint egy árnyék, amikor az antiszemitizmus és a rasszizmus, e két átok, felfedte csúf arcát. Alattomosan, szinte észrevétlenül ragadta magához a hatalmat, mint egy sötét szellem, amely fokozatosan elárasztotta a társadalom szövetét.
Christian Stocker, az osztrák kancellár, párhuzamos nyilatkozatában hangsúlyozta: Mauthausen...
Mindig is figyelmeztető jelként kell szolgálnia annak, hogy milyen következményekkel járhatnak a tekintélyelvű ideológiák, a gyűlöletkeltés és a mások kiszorítása.
A Linz közelében fekvő koncentrációs tábor borzalmas története 1938 és 1945 között legalább 90 ezer élet kioltásával íródott. Az itt fogva tartott emberek közül sokan a kegyetlen körülmények áldozatai lettek, míg másokat nyíltan meggyilkoltak. Különösen drámai a helyzet, hogy sok spanyol nemzetiségű személy is szenvedett itt, akik a Franco-diktatúra elől menekülve találtak menedéket Franciaországban, csak hogy aztán a náci megszállás következtében deportálják őket.
A lágert 1938-ban alapították a nácik, akik kezdetben német és osztrák ellenzékieket, valamint bűnözőket és a társadalom számára nemkívánatos személyeket kívántak ott elhelyezni. A második világháború kitörését követően azonban a táborba már több mint negyven különböző országból érkeztek foglyok, összesen körülbelül 200 ezer embert fogva tartva.
Mauthausen felszabadítása 1945. május 5-én történt, amikor az amerikai hadsereg végre elérte a tábor falait.