A hit megóvása és az arra rászorulók támogatása kiemelten fontos feladatunk. A lelki értékek megőrzése mellett elengedhetetlen, hogy odafigyeljünk a nehéz helyzetben lévőkre, és aktívan segítsük őket. E két tevékenység összekapcsolódik: a hit ereje inspir

Kérem, ossza meg velünk, mik a Máltai Szeretetszolgálat alapvető céljai, és hogyan alakítja jelenlegi tevékenységét a szervezet?
A Máltai Szeretetszolgálat szívében egy erőteljes mottó található, amely egyben célkitűzésünk is: "A hit védelme és az elesettek megsegítése". Szervezetünk sokrétű tevékenységekkel igyekszik támogatni a rászorulókat, kezdve a mozgássérült eszközök kölcsönzésétől egészen az élelmiszeradományokig. Kiemelkedő projektünk a fejlesztésközpont, amely már tíz éve működik, és azóta számos új tevékenységet integrált. Az én feladatom a központban a fejlesztések koordinálása, valamint részt veszek a programok kidolgozásában is, hogy minél hatékonyabban tudjuk segíteni a közösséget.
A korai fejlesztés kulcsfontosságú szempont, hiszen ahhoz, hogy gyermekeink iskoláskorban zökkenőmentesen tudjanak tanulni, elengedhetetlen, hogy idegrendszerük optimális fejlődésen menjen keresztül. Amennyiben kisgyermekkorban bármilyen idegrendszeri éretlenség vagy probléma merül fel, és a szülők bizonytalanok a teendőket illetően, fontos, hogy tisztában legyenek a segítségnyújtási lehetőségekkel. A korai életszakaszban a fejlődés intenzitása a legmagasabb, így ha ezekben a kritikus időszakokban elakadás vagy hiányosság tapasztalható, azt sürgősen kezelni kell. E problémák elhanyagolása hosszú távon nemcsak a gyermek életére, hanem a család egészére is kihatással lehet.
- A konzultációkat mi szervezzük, ahová a szülők el tudnak jönni a gyermekükkel együtt, és el tudják mondani észrevételeiket, problémájukat a szakembereinknek. A fejlesztőink pedig a szűrések alatt a gyerekekkel foglalkozva felmérik a gyerekek képességeit és nehézségeit, majd fejlesztéseket javasolnak ezek alapján. Ezt követően a szükséges fejlesztés lehetőségét is biztosítjuk - az egyes területeken ingyenesen - a gyerekeknek a Bethlen Gábor Alapkezelő támogatása jóvoltából. Ezen felül, ha úgy látják a trénerek, hogy bármilyen eltérés lenne, ami orvosi kivizsgálást igényel, akkor a szülőkkel megbeszélve ezen vizsgálatok elvégzését javasolják.
- Igen is, meg nem is. Az első lépés az, hogy jelentkezni kell a szervezetnél telefonon vagy személyesen, és kitölteni egy regisztrációs lapot. Ez alapján egyeztetünk a szülőkkel időpontot, amikor el tudnak jönni a konzultációra. Tehát a kérdésre válaszolva: igen, ha iskolába készülnek, és bármi problémát észlel a gyerek fejlődésében, akkor eljöhetnek hozzánk. Viszont mi nem végzünk orvosi vizsgálatot, hanem ahhoz képest vizsgáljuk a gyerekeket, amilyen fejlesztéseket biztosítunk, és nemcsak iskoláskorú, hanem óvodáskorú gyerekeket is fogadunk. Az elmúlt hónapban például heti, sőt akár heti két alkalommal is szűrést szerveztünk a nagy érdeklődés miatt. A szülőknek felhívjuk a figyelmét arra, hogy mi nem orvosok, hanem fejlesztők, trénerek vagyunk. Így a szűrést azokra a területekre vonatkozóan végezzük, amelyeken fejlesztést is tudunk biztosítani. Ez azonban nem váltja ki az orvosi konzultációt.
A központunkban számos izgalmas fejlesztési lehetőség várja a gyermekeket, mint például gyógymasszázs, beszédindító mozgásfejlesztés, logopédia, neurofeedback és bemer terápia. Külön öröm számunkra, hogy a Bethlen Gábor Alap támogatásának köszönhetően ingyenes fejlesztő foglalkozásokat tudunk biztosítani a szülők számára. Ez egy kiváló lehetőség, hogy a gyerekek a legjobb ellátásban részesüljenek, és fejlődésük minden szempontból támogatva legyen.
- Sok változás történt, mivel a fejlesztőközpont számára ez volt a legaktívabb időszak. Mivel a fejlesztést egyénileg végezzük a mai napig is, így ezt a Covid alatt is folytatni tudtuk. Az egyéni foglalkozások tehát engedélyezve voltak a megfelelő egészségügyi előírások betartásával. Összességében a pandémia a munkafolyamatot nem befolyásolta erőteljesen, inkább a szervezet szociális részére nyomta rá a bélyegét. A háború miatt azonban teljesen át kellett szervezni a szervezet munkáját, bár azért próbáltunk megmaradni az alapfeladatoknál. Ebben az időszakban sokkal több lett a segélyezés, sokkal több önkéntesünk is van. Mintegy 800 önkéntes vett részt a BJMSZ munkájában a háború kitörése óta. Továbbá a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal folyamatos kapcsolatban állunk, így munkatársaik gyakran jönnek ki hozzánk önkénteskedni.
- Igen, külföldről aktívan érkeznek önkéntesek. A helyi fiatalokból nagyon kevesen maradtak. A háború kezdetekor sokkal több volt a segítő kéz.
- A mobil játszótér programunk keretein belül iskolákba, óvodákba látogatunk el, és itt mindig szükség van plusz két kézre. Ilyenkor olyan mozgásos játékokat visznek a gyerekekhez el a kollégák, melyekkel a gyerekek ki tudnak kapcsolódni, egy kicsit újra önfeledt gyerekek tudnak lenni, és az adott helyzettől el tudnak vonatkoztatni arra az egy-két-három órára, ameddig játszanak, kézműveskednek. Ez a projektünk is a gyerekek fizikai, mentális jólétére koncentrál. Ezen felül különböző logisztikai tevékenységekben is részt vállalnak.
A kapacitás, az idő és az energia összefonódása mindig is komoly kihívás elé állít, hasonlóan más szervezetekhez.