A kormány célja, hogy szorosabb kapcsolatot építsen ki a vidéki területekkel.

Indul a Gigabit Magyarország Program, 84,9 milliárd forint nagy sebességű internetkapcsolat kiépítésére vidéki járásokban.
Augusztustól pályázhatnak támogatásra az infokommunikációs ágazat vállalkozásai a szélessávú szolgáltatások minőségét javító, a vezeték nélküli lefedettséget bővítő fejlesztéseikhez - írja az MTI.
A Gigabit Magyarország Program keretében Budapest határain túl, az ország számos pontján, összesen akár 174 járásban valósulhat meg a nagy sebességű internetkapcsolat kiépítése. Ez a fejlesztés 300 ezer vidéki családot, vállalkozást és intézményt érinthet – jelentette be Solymár Károly Balázs, az Energiaügyi Minisztérium infokommunikációért felelős államtitkára a tárca keddi tájékoztatójában.
Magyarország a korábbi kormányzati programoknak köszönhetően az uniós átlagnál kedvezőbb szintre ért a digitális infrastruktúra kiépítettségében. A hazai gigabitképes lefedettség már tavalyelőtt meghaladta a 80 százalékot. Az újabb kezdeményezés jelenleg még nem megfelelően ellátott területekre juttathatja el a korszerű szélessávú szolgáltatást a szektor cégeinek ösztönzésével - teszi hozzá a minisztérium.
A Gigabit Magyarország Program keretében a vissza nem térítendő támogatás lehetősége a hazai infokommunikációs szektorban tevékenykedő mikro-, kis-, közép- és nagyvállalatok számára nyílik meg. A projektekhez 10%-os önerő biztosítása mellett 20 millió forinttól egészen 3,5 milliárd forintig terjedő támogatási összeg érhető el, a program összesen 84,86 milliárd forintos keretét kihasználva. Az elnyert támogatás negyedét előlegként, míg a kis- és középvállalkozások esetében legfeljebb 500 millió forintot lehet előre kifizetni – olvasható a tájékoztatóban.
A pályázatokat járások szerint két szakaszban, elsőként 2025. augusztus 8. és 26., majd 2025. szeptember 26. és október 21. között lehet benyújtani. A részletes dokumentáció már elérhető a palyazat.gov.hu oldalon. A támogatott beruházások megvalósításának végső határideje 2028 vége.
A modern és széles körben elérhető infrastruktúra kulcsfontosságú a digitális társadalom, a gazdaság és a közigazgatás jövőbeli fejlődéséhez. A felhívás célja, hogy minden településen támogassa az 5G hálózatok gyorsabb elterjedését is – áll a tájékoztatóban.