A Kreml álláspontja szerint aggasztó, amit a "hajlandók koalíciója" Ukrajna jövőjével kapcsolatban tervez. | Demokrata

"A katonai kontingensek Ukrajna területére történő telepítéséről folytatott megbeszélések számunkra teljes mértékben elfogadhatatlanok. Ez a lépés komoly fenyegetést jelent az európai és a globális biztonságra egyaránt" - emelte ki a Kreml szóvivője.
Szergej Sojgu, az orosz biztonsági tanács titkára, a TASZSZ hírügynökségnek adott csütörtöki interjújában figyelmeztetett arra, hogy a "békefenntartók" Ukrajnába történő telepítése komoly kockázatokat rejthet magában, és akár a harmadik világháború kitöréséhez is vezethet.
"A racionális gondolkodású európai politikai vezetők tisztában vannak azzal, hogy egy ilyen forgatókönyv megvalósítása közvetlen konfrontációt eredményezhet a NATO és Oroszország között, ami végső soron a harmadik világháború kitöréséhez vezethet" - hangsúlyozta.
Sojgu kijelentette, hogy a "békefenntartók" kifejezés csupán egy álcát szolgáltat a valódi szándékok elrejtésére, amelyek Ukrajna területe és erőforrásai feletti kontroll megszerzésére irányulnak. Szerinte az ilyen erőket sokkal inkább "intervenciósoknak" vagy "megszállóknak" lenne indokolt nevezni.
"Sojgu kifejtette, hogy a jövőbeni 'békefenntartók' honnan érkeznek majd. Szerinte ezek az egységek ugyanazok a NATO-tagállamok katonai kontingensei lesznek, amelyek jelenléte ellen Oroszország már a különleges hadművelet elindítása előtt is hangot adott tiltakozásának. E tiltakozás hátterében pedig a NATO katonai infrastruktúrájának Ukrajnába, Oroszország történelmi területére való telepítése áll."
A korábbi orosz védelmi miniszter felhívta a figyelmet arra, hogy a brit erők már a háború kitörése előtt haditengerészeti bázist létesítettek Ocsakivban, Mikolajiv megyében. Ezen a helyszínen nem csupán az ukrán haditengerészet tengerészeti különleges egységeit képezték ki, hanem Oroszország ellen irányuló műveletek tervezésére is sor került.
"Végül visszatérhetnek oda, de már békefenntartó erők zászlaja alatt?" - tette fel a kérdést, amely egyben provokatív állítás is, az orosz biztonsági tanács titkára. Szerinte "ez az, amire Emmanuel Macron francia elnök is utal, amikor kijelenti, hogy Ukrajnának jogában áll NATO-kontingensek segítségét kérnie, anélkül, hogy Oroszországgal előzetesen egyeztetne."
Felhívta a figyelmet arra, hogy a tavaly novemberben módosított orosz nukleáris elrettentési állampolitika alapján Moszkva fenntartja a jogot, hogy nukleáris fegyvereket vessen be az ellene vagy a Fehéroroszország ellen irányuló agresszió esetén, akkor is, ha ez hagyományos fegyverekkel történik. Közölte, hogy Oroszország figyelemmel kíséri az európai országok katonai készülődését. Azt hangoztatta, hogy "egyes nyugati elitek továbbra is támogatják az ukrajnai harci cselekmények folytatását "és megpróbálják megzavarni vagy veszélyeztetni a megkezdett orosz-amerikai párbeszédet".
Peszkov nem kívánta megjegyzéseket fűzni Donald Trump állítólagos béketervével kapcsolatos sajtóban megjelent kiszivárogtatásokhoz. Kifejtette, hogy az amerikai elnök azon kijelentése, miszerint a Krím hovatartozása nem képezheti a tárgyalások alapját, teljes mértékben összhangban van Oroszország hivatalos álláspontjával.
Azt hangoztatta, hogy Oroszország célja az ukrajnai rendezési folyamat folytatása, és "nagyra értékeli az amerikai fél közvetítői szolgálatait". Peszkov szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök a béke elérését támogatja, célja Oroszország érdekeinek védelmezése.
Azt nyilatkozta, hogy a húsvéti tűzszünet, amelyet Ukrajna többször is megszegett, véget ért. Hangsúlyozta, hogy az orosz hadsereg folytatja a "különleges hadműveletet", amely keretében "továbbra is katonai és a katonai célokhoz közeli helyszínekre mér csapásokat". E kijelentése válasz volt arra az ukrán bejelentésre, miszerint egy újabb orosz dróntámadás következtében kilenc ember életét vesztette, és hetvenen megsebesültek Kijevben.
Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője csütörtöki sajtótájékoztatóján kifejtette, hogy úgy tűnik, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szándékosan próbálta kínos helyzetbe hozni az Egyesült Államokat azáltal, hogy a húsvéti tűzszünet alatt amerikai HIMARS rakétarendszereket használt. Zaharova hangsúlyozta, hogy az ukrán erők 4900 alkalommal sértették meg a fegyvernyugvást, míg az orosz hadsereg folyamatosan betartotta a megállapodást.