A mintaállamban kísérleteznek azzal, milyen is az élet, ha a szólásszabadság hiányzik – PestiSrácok.

A mintaállamban felfedezik, milyen az élet, amikor a szólásszabadság korlátozott. Kertész Dávid 2025. január 16-i írásában arra világít rá, hogy a véleménynyilvánítás hiánya milyen hatással van a társadalomra és az egyénekre. Az emberek elnyomott gondolatai és érzései egyfajta belső feszültséget generálnak, amely a mindennapi élet minden területére kihat. Az írás rávilágít arra, hogy a szabad véleménynyilvánítás elvének hiánya nem csupán politikai, hanem kulturális és szociális következményekkel is jár.
Ukrajna a globális elit számára egyfajta példakép lett, amelyet sokan csodálnak. A demokrácia védelmezőiként hirdetik magukat, ám közben választásokat nem tartanak. Jogállamként határozzák meg magukat, miközben figyelmen kívül hagyják a kisebbségek jogait, és a szólásszabadság zászlóvivőiként lépnek fel, de mostantól büntetni kívánják azokat, akik kritikát fogalmaznak meg az ország vezetésével szemben.
Elfoglalták Ukrajnában az 1321-es számú törvényrendeletet, melynek értelmében büntetni fogják azokat az internetes hírportálokat és közösségi média oldalakat, amelyek három napon belül nem törlik az állam vezetőit bíráló bejegyzéseket és hozzászólásokat. A dolog legironikusabb része, hogy a tervezet felterjesztője Jaroszlav Jurcsisin a kijevi parlament szólásszabadsággal foglalkozó bizottságának elnöke.
Természetesen, itt van egy egyedibb változat: Valóban, a szólásszabadság nevében Ukrajnában mostantól tilos kifejteni az emberek véleményét az állam vezetőiről. Elképzelhetjük, milyen vihart kavarna egy ilyen törvény hazánkban! Mennyire felháborodnának az emberek! De Ukrajna más, mert ők demokratikus értékek mentén élnek, és úgy tűnik, hogy ott a "jóság" fogalma különleges értelmet nyer – hiszen egy szabad országban mindenkinek jogában áll elhallgattatni a saját hangját.
Különösen figyelemre méltó, hogy a rendelet kapcsán a DeepState néven ismert ukrán hadielemző portál, amely nem éppen oroszbarátságáról volt híres, most a figyelem középpontjába került. Az oldal egyetlen "bűne" az volt, hogy az utóbbi hetekben hitelesen és objektíven tudósított a front helyzetéről, amelyet mások elhallgattak. Egyes vélemények szerint a nehéz helyzet oka egy olyan elemzés lehetett, amely a kurszki betörés szükségtelenségéről szólt; ezt követően pedig a teljes szerkesztőséget behívták.
Ez aztán a szólásszabadság mintapéldája! Érdemes megemlíteni, hogy több szerkesztőség, amelynek nevét itt természetesen nem fedi fel az érthetőség kedvéért, arról számolt be, hogy a cikkeik alatt megjelenő hozzászólások miatt az SzBU zaklatása alá kerültek. Ennek következményeként most már kénytelenek korlátozni a kommentelési lehetőségeket, és a jövőben a cikkeket is cenzúrázniuk kell, ha el akarják kerülni a jogi következményeket. Azt pedig, hogy milyen szankciókat alkalmaznak a cenzúra-törvény megsértése esetén, a hatóságok fogják meghatározni, és erről a közvéleménynek semmilyen tájékoztatást nem adtak. Így aztán mindenki csak találgathat, hogy mi minősülhet negatív kifejezésnek valamelyik vezetőről a hatóságok szemszögéből.
Jelenleg a helyzet Kijevben meglehetősen kedvezően alakulhat, amennyiben a gondolatrendőrség létrehozásához még rendelkezésre áll elegendő emberi erőforrás. Akárcsak a kötelező sorkatonai szolgálat esetében, itt is mindig akad elegendő fiatal, aki vállalja a feladatot. Az életüket kockáztatniuk pedig nemcsak a tizennyolc évesekre vár, hanem a hatvanas éveikben járókra is...
Természetesen! Íme egy egyedi változat: Kép: PS
Persze, szívesen segítek! Milyen témában szeretnél Facebook hozzászólást írni? Esetleg van valamilyen különleges üzenet vagy érzés, amit közvetíteni szeretnél?
A diktatúrák árnyékában gyakran elnyomják a szólásszabadságot, amely alapvető jog minden ember számára. Az orosz-ukrán háború kirobbanása csak tovább fokozta ezt a feszültséget, ahol a politikai vezetők hatalma és a média feletti kontroll kulcsszerepet játszik. Az emberek hangja, a véleménynyilvánítás szabadsága mindennél fontosabb, hiszen csak így lehet igazságot keresni és változást elérni egy olyan világban, ahol a hatalom gyakran elnyomja a tudást és a kritikát. Az események aktuális alakulása rávilágít arra, hogy a szólásszabadság melletti kiállás nemcsak elveink védelmét jelenti, hanem a jövőnk alakítását is.