A szólásszabadság újbóli érvényesítése céljából a Meta úgy döntött, hogy megszünteti tényellenőrző programját.

Mark Zuckerberg, a Meta vezére, kedden bejelentette, hogy a vállalat megszünteti tényellenőrzési programját a hozzá kapcsolódó közösségi média platformokon, és mérsékelni fogja a vélemények kifejezésének korlátait.
Az üzletember egy friss videóban bejelentette, hogy a jövőben nem fognak külső "tényellenőröket" (fact checkers) igénybe venni, hanem áttérnek az X közösségi oldal által alkalmazott "közösségi bejegyzések" (community notes) rendszerére. Ennek lényege, hogy a felhasználók maguk is jelezhetik, ha egy adott tartalommal kapcsolatban kifogásaik vannak. Érdemes megjegyezni, hogy a cég nemcsak a Facebookot üzemelteti, hanem az Instagramot és más népszerű közösségi platformokat is.
A Meta 2016-ban, az amerikai elnökválasztást követően indította el a tényellenőrzési programját, amelynek keretében külső szakértőket vontak be a platformokon megjelenő tartalmak ellenőrzésére és kezelésére.
Az eljárás körül jelentős viták robbantak ki, és a közösségi médiát többször is érik olyan kritikák, amelyek szerint a platform politikai nyomás alatt döntéseket hoz. Az általa végzett "tényellenőrzés" gyakran szelektívnek minősül, sokan úgy vélik, hogy elsősorban a konzervatív nézőpontok elnyomására irányul.
A vállalat irányítói nemrégiben beismerték, hogy az ambícióik "túlságosan messzire kalandoztak".
Joel Kaplan, a Meta globális igazgatója a Fox News Digitalnak adott interjúban felidézte, hogy független, külső szereplőkhöz fordultak a tényellenőri program keretében, de kiderült, túl sok a politikai elfogultság abban, hogy mely tartalmakat választanak ki "tényellenőrzésre", és nem minden tartalomra vonatkozik a figyelem.
Kifejtette, hogy a jövőben ahelyett, hogy az úgynevezett szakértők véleményére hagyatkoznának, inkább a közösség erejére fognak építeni. Arra biztatják a felhasználókat, hogy saját maguk vonjanak le következtetéseket az olvasottak alapján.
Joel Kaplan arról is beszámolt, hogy módosítanak a Meta belső tartalommoderáló előírásain is, különös tekintettel azokra a szabályokra, amelyekről úgy érzik, "túlságosan megszorítók, és nem engednek elegendő párbeszédet olyan érzékeny témákról, mint a bevándorlás, a transzneműség és a gender".
"Biztosítani akarjuk, hogy a párbeszéd szabadon, a cenzúrától való félelem nélkül történhessen a felületen" - tette hozzá a Meta globális igazgatója.
Kaplan a Trump-adminisztráció közelgő hivatalba lépését igazi lehetőségnek tekintette a változások végrehajtására. Szerinte egy olyan kormányzat fog hivatalba lépni, amely szöges ellentéte a cenzúra által vezérelt nyomásgyakorlásnak, és határozottan kiáll a szólás szabadsága mellett. Az első lépésként a közösségi tartalomellenőrzést a Meta amerikai platformjain vezetik be.