A sztereotípiák a női sportolókat a pálya szélére szorítják | Székely Sport A női sportolók gyakran szembesülnek olyan előítéletekkel és korlátozó nézetekkel, amelyek megnehezítik számukra a versenysport világában való érvényesülést. Ezek a sztereotípiák


A Sportico nemrégiben közzétett listája rávilágít, hogy a világ 100 legjobban fizetett sportolója között egyetlen női képviselő sincs. Az amerikai teniszcsillag, Coco Gauff, 2024 legjobban kereső női sportolójaként 30,4 millió dollárt keresett, ám még ez az összeg is csupán a minimum 37,5 millió dolláros küszöb alatt maradt, ami szükséges lett volna ahhoz, hogy helyet kapjon a rangsorban. Ezzel szemben Cristiano Ronaldo, aki összesen 260 millió dollárt keresett, továbbra is a legjobban fizetett sportolónak számít a világon.

Állíthatjuk, hogy a sportvilág hagyományosan a férfiak dominálta terület, ahol a nemek közti egyenlőség előmozdítását jelentős mértékben gátolja a nőiességről és férfiasságról kialakult társadalmi kép. Ez a felfogás a sportot gyakran olyan "férfias" jellemzőkkel azonosítja, mint a fizikai erő, a sebesség és a versenyszellem intenzitása.

Az uralkodó nemi sztereotípiák nemcsak a nők sporttevékenységekben való részvételére vannak hatással, hanem eredményeik háttérbe szorítására is, mivel a hangsúly a képességeik helyett gyakran a külsejükre, nőiességükre helyeződik.

Ez a helyzet hatalmas szakadékot teremt a sportolók bérezésében. Egy 2021-es kutatás alapján a férfi és női sportolók jövedelmének eltérése rendkívül kiemelkedő: a férfiak átlagosan háromszorosan magasabb fizetést kapnak, mint női kollégáik. E különbség különösen szembetűnő a csapatsportágak terén, mint például a labdarúgás, kosárlabda vagy jégkorong világában.

Biszak Boglárka, a Kézdivásárhelyi SE kosárlabdázója hangsúlyozza, hogy rendkívül aggasztó a bérkülönbség a férfiak és a nők között a sportágban.

"Romániában a kosárlabdarendszer nincs úgy kiépítve, hogy élhető legyen nekünk nőknek is. A férfiaknak jóval könnyebb olyan szempontból, hogy sokkal nagyobb összegeket zsebelnek be szezon közben, és itt nemcsak a fizetésekre, hanem a győzelmi bónuszokra is gondolok, ami simán biztosítja megélhetésüket a két idény közötti nyári periódusban. Sőt, gyakran olyan szerződést kapnak, amiben a nyári időszak is fedve van.

- osztotta meg Biszak Boglárka, a felsőháromszéki kosárlabdázó, aki pályafutása alatt már bejárta Kolozsvár, Szatmárnémeti, Arad és Konstanca városait is.

Boglárka már kicsi korától fogva a kosárlabda világában él, de női sportolóként úgy érzi, hogy a kemény munkája és elkötelezettsége nem kapja meg a megfelelő elismerést. Számára a sport nem csupán hobbi, hanem szenvedély, amelyet szívvel-lélekkel űz, mégis gyakran tapasztalja, hogy a női sportolók teljesítménye háttérbe szorul.

A női sportolók számára is ugyanolyan elvárások vonatkoznak, mint férfi kollégáikra: mi is keményen edzünk, és a hétvégéinket meccsek tölti ki. Azonban nem csupán a bérkülönbségek okoznak aggodalmat. A női sportágak gyakran háttérbe szorulnak a médiában, ami a közvélemény figyelmét is csökkenti. Ez a jelenség pedig negatívan befolyásolja a szponzorációs lehetőségeinket, így kevesebb forrást kapunk, ami közvetlenül összefügg a juttatásainkkal és végső soron a teljesítményünk alulbecsléséhez vezet.

- vélekedik a többszörös válogatott kosaras.

Véleménye szerint ugyancsak nehéz megfelelni azoknak a társadalmi elvárásoknak és sztereotípiáknak, amelyek azt sugallják, hogy a sportolás férfiaknak való, a nőknek pedig másfajta szerepet szánnak, ami plusz lelki terhet jelent számukra.

"Nem beszélve arról, hogy mennyi kritika éri a nőket, és nemcsak a pályán nyújtott teljesítményük, hanem külsejük és életvitelük alapján. "Férfias test és ehhez hasonlókkal dobálóznak, ami adott helyzetben testképzavart is tud okozni, és egy plusz mentális terhet ró ránk, amit el kell viselni" - teszi hozzá.

A hagyományos nemi szerepek terhe sokszor megnehezíti az élsportolók életét, különösen a női sportolók számára. Az elvárások szerint a nők önmegvalósításának csúcspontja a gyermekvállalás kellene hogy legyen, ám a szülés utáni visszatérés során alig kapnak támogatást. Sőt, sok esetben még azt sem várják el tőlük, hogy visszatérjenek a sportágukba.

„Elmondhatom, hogy a pályafutásom során a szerződéseimben mindig szerepelt egy olyan kitétel, amely szerint azonnali hatállyal felfüggesztik azokat, amennyiben a versenyszezon közepén terhesség lépne fel. Míg más, hagyományos munkahelyeken ez általában fizetett szabadságot jelent, addig a sportolói közösségekben szinte biztos, hogy munka nélkül maradnál” – osztotta meg keserű érzéseit a 25 éves sportoló.

Biszak Boglárka felidézte azt a megdöbbentő eseményt, amely az év elején zajlott Garmisch-Partenkirchenben, ahol a férfi síugrók világkupa selejtezőjét az osztrák Jan Hörl nyerte, míg a nőknél Selina Freitag diadalmaskodott. A verseny végkimenetele óriási felháborodást keltett, hiszen míg Hörl 3000 svájci frankot zsebelt be, addig Freitag csupán egy tusfürdőből, samponból és négy törölközőből álló kozmetikai csomagot kapott. Az ilyen aránytalanság természetesen nem maradt szó nélkül, és a nyilvánosság nyomására később a női versenyzőt egy wellness utalvánnyal is "megajándékozták".

A román nemzeti csapat kulcsfontosságú játékosa felfedte, hogy a bajnoki címvédő Konstancát az anyagi problémák miatt hagyta ott.

"Kihívás nyilatkozni erről a témáról. Bajonoki ezüstérmesként, tele ambíciókkal és álmokkal érkeztem Aradról a bajnokcsapathoz. Mindenkit mélyen megviselt, hogy így darabokra hullott a klub."

A nehézségek emléke mindig ott lebeg a gondolatainkban, mint egy elhalványult fénykép, amelynek színei idővel megkopnak, de a kontúrjai még mindig jól kivehetők. Ezek az élmények, bármennyire is fájdalmasak voltak, formálták a személyiségünket, és tanítanak minket a kitartásra. A kihívások, amelyekkel szembenéztünk, mint sötét felhők, néha elborították az életünket, de éppen ezek a viharok hozták el a tiszta eget és a napfényt is. Minden nehézség egy újabb lépcsőfok volt a fejlődésünk útján, amely segített abban, hogy erősebbé és bölcsebbé váljunk.

"Ezért is döntöttem úgy, hogy jobb lesz nekem egy kicsit itthon a Kézdivásárhelyi SE-nél, és nem sietem el, jobban fontolóra veszem a következő lépést" - fogalmazott a nevelőegyesületéhez való visszatérésről.

Geréd Erika, az FK Csíkszereda labdarúgója, véleménye szerint nem egyforma elismerést érdemelnek a különböző munkák, még ha azokat azonos szorgalommal végzik is.

Azt hiszem, hogy minden sportolónak függetlenül a nemétől, ugyanolyan mértékű erőfeszítést kell tennie a választott sportágában. Az eredmények elérésének kulcsa inkább abban rejlik, hogy az egyén mennyire tehetséges és mennyire elkötelezett a céljai iránt.

Ennek ellenére sajnos meg kell állapítanunk, hogy noha viszonylag könnyen lehet top csapatokhoz csatlakozni, a feltételek, az elismerés és a pénzügyi támogatás messze elmarad a férfiak világától - osztotta meg gondolatait a 25 éves labdarúgó.

Geréd Erika véleménye szerint a különbségek csökkentésére a nagyobb pénzügyi befektetés jelenthetné a megoldást.

"Ha jelentős mértékben növelnék a költségvetést a nőknél is, akkor jóval többen éreznék, hogy van jövőjük a sportban és nem hagynák abba idő előtt pályafutásukat, tehetséges sportolókat lehetne igazolni, ami növelné a színvonalat.

- nyilatkozta a többszörös román válogatott labdarúgó, aki rendkívül boldog, hogy a Diósgyőrtől "hazaigazolt".

"Jó érzés itthon lenni Hargita megyében, hiányoztak a családtagok, a barátaim, de sok új barátra leltem a csapattársaim között is, illetve úgy érzem, sportolóként is tudtam fejlődni, mióta az FK Csíkszeredához kerültem" - szögezte le, hozzátéve, számára a labdarúgás egyenlő a szabadsággal, azzal, hogy minden nap azt csinálhatja, amit a legjobban szeret.

Related posts