Egy férfi, aki korábban elvesztette a hangját, most a mesterséges intelligencia csodájának köszönhetően újra hallathatja szavát – mindezt egy lenyűgöző videó keretein belül mutatják be. Az innovatív technológia lehetővé tette számára, hogy újra kifejezze


Egyre inkább szorosabbra húzódik a hurok Putyinék körül: az ukrán ötödik hadoszlop célkeresztjébe kerültek az orosz hadsereg magas rangú tisztjei, és lehet, hogy a következő lépés...

Casey Harrell élete néhány évvel ezelőtt gyökeresen megváltozott, amikor orvosai diagnosztizálták nála az ALS nevű gyógyíthatatlan betegséget, amely Karsai Dániel életét is megkeserítette. A férfi fokozatosan elveszítette mozgásképességét, és végül a beszéd is lehetetlenné vált számára. Ez a helyzet rendkívül megnehezítette a mindennapjait, hiszen a kommunikáció és a függetlenség hiánya komoly kihívások elé állította őt.

"A betegségem során az egyik legnehezebb dolog, amivel szembesültem, az a magány és a depresszió" - mesélte a 46 éves édesapa, aki most már a gép segítségével újra kifejezheti magát. Véleménye szerint a legfőbb kihívás, hogy sok beteg úgy érzi, elveszett a társadalomban, mintha már nem lennének fontosak. Azonban a technológia fejlődésének köszönhetően lehetőségük nyílik arra, hogy újra aktívan részt vegyenek az életben. A modern eszközök révén pedig úgy tűnik, mintha a saját hangjukon szólalnának meg, ami új fényt ad a kommunikációnak.

A Kaliforniai Egyetem Davis Health idegsebésze, David Brandman szerint az férfin elvégzett technológia "a valaha leírt legpontosabb beszéddekódolást kínálja". Brandman tavaly ültette be a implantátumokat a férfi agyába, amelynek segítségével újra képes lett beszélni - írja a Science News Explores.

Az idegsebész megelőzve a találgatásokat leszögezte, hogy a technológia nem képes olvasni az ember gondolataiban, csak azt közli, amit a páciens megpróbál elmondani. A módszer azon alapszik, hogy az agyból érkező elektromos jelek a neuronokon haladva irányítják a test minden mozgását. Ezek az elektromos jelek aktiválják a használni kívánt izmokat, azonban sérülés vagy betegség esetén előfordulhat, hogy az elektromos jelek nem érik el a mozgáshoz vagy beszédhez szükséges izmokat.

Sergey Stavisky, az UC Davis idegtudósa, és Bradman egy innovatív technológiát fejlesztettek ki, amely képes dekódolni az agyban keletkező jeleket, majd ezeket gépi mozgássá transzformálni. Ennek érdekében 2023 júliusában négy apró készüléket implantáltak Harrell agyának a beszédért felelős területére. Mindezek az eszközök 64 fémfogat tartalmaznak, amelyek lehetővé teszik az agy neuronjaiból származó elektromos impulzusok észlelését és feldolgozását.

A műtétből való felépülés után a gépnek néhány percbe telt, míg megtanulta dekódolni Harrell agyi jeleit, miközben beszélni próbált, majd szavakká alakította a mondandóját. Korábbi hangfelvételek segítségével a mesterséges intelligencia modell képes utánozni a férfi hangját.

A technológia alapja abban rejlik, hogy minden egyes fonémának saját, egyedi elektromos jele van az agyban. Amikor Harrell megpróbálja kiejteni egy szó hangját, a matematikai algoritmusok képesek meghatározni, hogy melyik szóra gondolhat. Ezek a szavak később megjelennek a számítógép képernyőjén, és a rendszer Harrell hangján olvassa fel őket.

Bár ez a módszer már korábban is létezett, mostanáig ez a legprecízebb változata, hiszen az agyba beültetett eszközök "fogaiból" kétszer annyit alkalmaztak, mint a múltban. Ezzel a technikával 32 hét alatt 97%-os sikerességet értek el Harrell üzenetének pontos értelmezésében. Ez azt jelenti, hogy az 50 szóból 49 kifejezés helyesnek bizonyult – magyarázza Brandman, aki szerint a jövőben a gép még nagyobb pontosságot fog elérni.

A 46 éves édesapa ma már napi 12 órát tud beszélgetni a családjával. Egy videóinterjúban elmondta, hogy azok az emberek, akik régóta nem hallották a hangját, gyakran elsírják magukat, amikor újra találkoznak vele. Harrell emellett folytatja klímaaktivista tevékenységét is, elkötelezetten küzd a környezetvédelemért.

Related posts