Amerikai politikai szakértő: A NATO keleti terjeszkedése sajnálatos módon Moszkvát Peking ölelésébe sodorta, Trump csupán erre a fejleményre válaszol.


John Mearsheimer szerint semmi bizonyíték nincs rá, hogy Putyin imperialista lenne, és lerohanná akár egész Ukrajnát - nemhogy Európát. Nincsenek is meg a képességei hozzá - mutatott rá a Chicagói Egyetem tanára. Szerinte az európai-amerikai kapcsolatokat már nem lehet rendbe hozni.

John Mearsheimer, a neves amerikai politológus, határozott véleménnyel bír arról, hogy Donald Trump amerikai elnök radikális átalakítást tervez az Egyesült Államok és Európa közötti kapcsolatokban. Mearsheimer szerint Trump hajlandó lenne lemondani az eddigi együttműködésről, hogy helyette Kínára összpontosítson, és akár az Egyesült Államok NATO-ból való kilépését is fontolóra veheti. A 77 éves tudós, aki a Chicagói Egyetem professzora, és akit a Spiegel interjújában a tengerentúli politikatudomány úttörőjeként és provokatív gondolkodójaként említenek, úgy véli, hogy az Egyesült Államok fokozatosan háttérbe szorítja globális vezető szerepét.

Trump inkább Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytat párbeszédet, és úgy tűnik, hogy az európai kapcsolatok másodlagosak számára. Ezért az öreg kontinensnek saját magát kell megvédenie, beleértve a nukleáris fenyegetéseket is. Jelenleg az Egyesült Államok még hajlandó lenne beavatkozni, ha valamelyik balti államot támadás érné, de ez az eltökéltség gyorsan elhalványulhat. Kérdéses, hogy Washington öt év múlva is teljesíti-e majd a segítségnyújtási kötelezettségeit. A Times szakértője más nézőpontból közelíti meg a helyzetet:

Mivel a jelek szerint Trump visszavonul Európából, a kontinens ismét a széthúzó erők befolyása alá kerülhet. A tagállamok közötti belső összefogás csak addig marad fenn, amíg együttműködnek az Egyesült Államokkal, és lényegében az ő érdekeik szerint cselekszenek. Illúzió azt gondolni, hogy a nemzetállamok önállóan képesek irányítani a helyzetet. Friedrich Merz, a leendő német kancellár, már felismerte, hogy Trump távozásra készül, amihez természetesen időre van szükség. Merz és társai jól tudják, hogy hiába látogatnak Washingtonba, a Fehér Ház vezetőjét nem könnyű meggyőzni a változtatásokról.

A kapcsolatok helyreállítása sajnos nem olyan egyszerű feladat, mint ahogyan azt sokan szeretnék.

Az új amerikai kormányzat alaposan kitervelte, hogy J.D. Vance alelnök, illetve Pete Hegseth védelmi miniszter beszédével megalázza a földrészt. Hogy ezek után a németek akarnak-e atomfegyvert, az attól függ, mennyire tekintik komolynak az orosz fenyegetést. Ám tévednek, amikor azt hiszik, hogy Putyin le akarja rohanni egész Európát. Ehhez ugyanis nincsenek meg a szükséges képességei - mondja a politológus.

Related posts