Az egyetemista fiatalok körében a politikai helyzet okán sokan választják a külföldi tanulmányokat, a diákok körülbelül fele ennek a döntésnek a következményeként hagyja el hazáját.
A legtöbben gazdasági képzésben tanulnak, a fiatalok hét százaléka tanul külföldön egy felmérés szerint.
A hazai politikai és társadalmi környezet kulcsszerepet játszik abban, hogy a fiatalok miért választják a külföldi tanulmányokat – derül ki az Engame Akadémia kedden közzétett kutatásából, amelyet az idei év január és március között végeztek el. A kutatás során a magyar diákokat kérdezték meg arról, mi motiválta őket a külföldi továbbtanulás mellett, valamint milyen elképzeléseik vannak a jövőjükről. Jelenleg a magyar fiatalok körülbelül hét százaléka tanul külföldön, míg két évvel ezelőtt ez a szám 16,5 ezer, tavaly pedig már 17,5 ezer főt tett ki.
A válaszadók 96%-a Európában tanulmányozik vagy tanulmányozott. A legkedveltebb országok közé tartozik az Egyesült Királyság, Hollandia, Dánia és Ausztria. A legtöbben, a hallgatók 30,7%-a, a gazdaságtudományi területet választotta, míg a társadalomtudományok iránti érdeklődés 14,9%-os arányt képvisel. Ezt követik az interdiszciplináris programok, amelyeket a válaszadók 12,3%-a választott, míg a bölcsészettudományi képzésben külföldön 4,4%-nyi hallgató vesz részt.
A válaszadók között a legnagyobb arányban, 48,8%-uk a hazai politikai és társadalmi viszonyok miatt választotta az ország elhagyását. A második leggyakoribb ok a külföldi diplomával kínálkozó munkalehetőségek voltak, amit a válaszadók 36,1%-a említett. Emellett a kitöltők 33,1%-a a magyar felsőoktatás színvonalát tartotta kulcsfontosságúnak, míg 30,3%-uk a kalandvágy hatására döntött a külföldi továbbtanulás mellett. A megélhetési körülmények, a magyar képzések szemlélete és módszerei szintén jelentős hatással bírtak a választásra, ahogy azt a Telex beszámolója is kiemeli.