Az Európai Tanács elnöke hivatalos meghívót küldött a brit kormányfőnek, hogy részt vegyen a februárban esedékes EU-csúcstalálkozón.


António Costa, az Európai Tanács elnöke, csütörtökön Londonban találkozott Keir Starmer munkáspárti miniszterelnökkel. A Downing Street hivatalos közleménye szerint a két politikai vezető megerősítette elkötelezettségét az Európai Unió és Nagy-Britannia közötti kapcsolatok szorosabbra fűzése mellett. Egyetértettek abban, hogy a "mindinkább bizonytalan világban" elengedhetetlen a hasonló értékeket képviselő partnerek közötti szoros együttműködés.

Starmer szóvivője bejelentette, hogy Costa meghívta a brit miniszterelnököt az EU-tagállamok vezetőinek február 3-i brüsszeli összejövetelére, amelyet Keir Starmer "nagy örömmel elfogadott".

Nagy-Britannia 2020-ban hivatalosan elhagyta az Európai Uniót, miután a brit EU-tagságról 2016-ban, a konzervatív párt által kezdeményezett népszavazás során a kilépés melletti szavazatok kerültek többségbe.

E törekvés legutóbbi lépéseként Rachel Reeves brit pénzügyminiszter a múlt héten részt vett az uniós pénzügyi vezetők csoportjának (Eurogroup) brüsszeli ülésén. Itt hangsúlyozta, hogy a Konzervatív Párt irányítása alatt álló korábbi kormány EU-politikáját a megosztottság és a káosz jellemezte, míg a jelenlegi Labour-kormány célja ennek a helyzetnek a megszüntetése.

Reeves, aki a Brexit óta először képviselte Nagy-Britanniát a Eurogroup találkozóján, hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyságnak semmiképpen sem szabadene elfogadnia azt a téves és félrevezető nézetet, miszerint választania kellene Amerika és az EU között.

Hangsúlyozta, hogy London jövőbeli tervei között továbbra is kiemelt szerepet kapnak az Egyesült Államokkal való kapcsolatok, ugyanakkor célja, hogy egy mélyebb és érettebb viszonyrendszert alakítson ki az Európai Unióval is.

A brit pénzügyminiszter legutóbbi kijelentése előtt Stephen Moore, Donald Trump megválasztott amerikai elnök gazdasági tanácsadója a The Times című brit konzervatív lapnak adott interjújában hangsúlyozta, hogy Nagy-Britanniának el kell döntenie, hogy inkább "az európai szocialista modellhez" vagy az amerikai szabadpiaci rendszerhez szeretne közelíteni. Moore figyelmeztetett, hogy ha a britek az európai irányvonalat választják, akkor az Egyesült Államok érdeklődése csökkenhet a brit-amerikai szabadkereskedelmi megállapodás iránt.

A legfrissebb felmérés szerint a britek relatív többsége inkább az Európai Unióhoz fűződő kapcsolatok szorosabbra vonását pártolja.

A BMG Research országos közvéleménykutató csoport reprezentatív vizsgálatában a válaszadók 49 százaléka nyilatkozott úgy, hogy az unióhoz fűződő viszonyrendszer erősítését látná szívesebben, 28 százalék mondta azt, hogy jobban szeretné, ha sikerülne szabadkereskedelmi megállapodásra jutni Washingtonnal.

Related posts