Az FM szektorban a munkaerőhiány jelenleg aggasztóbb problémának tűnik, mint a mesterséges intelligencia térnyerése.


A hazai létesítménygazdálkodási szektor továbbra is súlyos munkaerőhiánnyal küzd, különösen a betanított munkakörökben, miközben a szakképzett fizikai dolgozók utánpótlása is akadozik. A LEO (Létesítménygazdálkodási és Épületüzemeltetési Szolgáltatók Országos Egyesülete) szerint a helyzetet tovább nehezíti a szakképzési rendszer problémás működése. Az iparág egyre inkább digitalizálódik, ám a robotizáció és a mesterséges intelligencia elterjedése még távoli.

A létesítménygazdálkodási és épületüzemeltetési szektor folyamatos munkaerőhiánnyal küzd, különösen a betanított munkakörök terén, mint például takarítók, biztonsági őrök és karbantartók. A LEO tagvállalatok vezetői szerint az utóbbi években ez a hiány némileg enyhült, de a helyzet továbbra is aggasztó: a 2024 októberében az NFSZ-hez bejelentett 16.000 betöltetlen pozíció körülbelül 75%-át a fenti munkakörök teszik ki. A szakképzett fizikai munkavállalók esetében viszont a helyzet nem mutat kedvezőbb képet; a szakmai szervezet tagvállalatai nem érzékelnek javulást, és a közeljövőben sem várnak változást. Ennek hátterében a tapasztalt szakemberek kiöregedése és az utánpótlás hiánya áll, mivel a fizikai munka iránti kereslet itthon csökken. Ezen felül sokan külföldre távoznak, míg a szakképzési rendszer, különösen a középszintű szakoktatás helyzete, komoly problémákat vet fel a szakmai szervezet szerint.

"Jelenleg komoly problémát jelent a hiteles szakoktatók hiánya, valamint az életszerű gyakorlati oktatásból eredő deficit. A vállalatok számára remek lehetőség lenne gyakorlati helyek biztosítása, ám a jelenlegi oktatási rendszer bürokratikus jellegű és életszerűtlen elvárásai megnehezítik, hogy a középvállalkozások valóban élni tudjanak ezzel a lehetőséggel. Fontos lenne, hogy elinduljon egy valódi párbeszéd az érintett cégek és a tantervet kialakító szakértők között, hogy közelíteni tudjunk az igények és a lehetőségek közötti szakadékot" – nyilatkozta Takács Katalin, a LEO HR munkacsoport vezetője, aki a FUTURE FM HR vezérigazgató-helyettese is.

Az iparág, ahol az emberi kapcsolat még stratégiai kérdés

Az iparági vállalatok számára azonban nem csupán a munkaerőhiány jelent folyamatos kihívást, de az is, hogy az itthon maradók jelentős része alulmotivált, nehéz szociális helyzetben van, így nehéz tartósan a munkaerőpiacon tartani, emiatt magas a fluktuáció. Míg a másik szintén nagyon gyakori jelenség ezekben a szakmákban, az a másodállás, amit a munkáltatók a munkavállalók megtartása érdekében egyedi igényeik szerint maximális rugalmassággal kezelnek, hiszen a létszám biztosítása stratégiai kérdés. "A legfontosabb ebben a helyzetben is, hogy olyan emberi kapcsolatot alakítsunk ki kollégáinkkal, ahol őszintén meg lehet beszélni az egyedi élethelyzeteket" - foglalja össze Takács Katalin az egyesületi HR vezetők álláspontját.

Kibervédelmi tudás és digitális készségek fejlesztése: Kulcs a biztonságos online környezethez.

Az intelligens épületvezérlési megoldások napjainkban egyre nagyobb figyelmet kapnak. A digitalizáció hatása különösen az ellenőrzési rendszerek területén figyelhető meg, de a karbantartási feladatok esetében is jelentős előrelépések történtek: a munkák kiadása, rögzítése és a hibajegyek kezelése már mobiltelefonokon és tableteken zajlik. Az egyesület által képviselt tagvállalatok komoly erőfeszítéseket tesznek az oktatás terén, beleértve a digitális kompetenciák fejlesztését és a kibervédelem ismereteinek átadását.

A létesítményüzemeltetés az az iparág, ahol a közeljövőben nem kell tartanunk az élő munka helyettesítésétől. Ennek egyik fő oka, hogy a robotizáció nemcsak költséges, hanem bonyolult fejlesztési folyamat is, és sok megbízó tart a potenciális ipari kémkedéstől. Ezért gyakori, hogy ellenállásba ütköznek a digitális eszközökkel, amelyek képesek adatokat továbbítani. Jelenleg a robotok leginkább a takarítási feladatok során bukkannak fel, különösen nagyobb, egybefüggő területeken, de itt sem beszélhetünk jelentős élő munkaerő megtakarításról. A mesterséges intelligencia alkalmazása pedig még távolinak tűnik; a szakemberek főként a hibajegykezelés, a folyamatkontroll és a toborzási folyamatok terén látják a potenciált, de ez csak akkor válik aktuálissá, ha más iparágakban már széles körben elterjedt.

Nemzetközi trendek

A nemzetközi iparági gyakorlatokról a LEO, az európai FM egyesületeket és szakembereket tömörítő EuroFM aktív tagjaként első kézből tájékozódik. Azt látni, hogy a kihívások hasonlóak, csupán időben eltérően jelennek meg a különböző régiókban. Erre jó példa, hogy a fizikai munkaerőhiány problémája a nyugat-európai országokban előbb jelentkezett, és az ő válaszuk erre a külföldi munkavállalók alkalmazása volt. A magyar cégek is tervezik, számolgatják az ilyen lehetőségeket, de egyelőre még a hazai megbízási díjakhoz képest itthon drágának bizonyul ez a megoldás.

A nyugat-európai országok megközelítése nem feltétlenül a legmodernebb technológiai megoldásokra összpontosít, sokkal inkább abban mutatkozik meg a hazai ipar lemaradása, hogy milyen jelentőséget tulajdonítanak a létesítmények üzemeltetésének. Magyarországon még mindig gyakori, hogy a megbízók az üzemeltetési szempontokat csupán az épületek megvalósulása után veszik figyelembe, ahelyett, hogy az FM cégek tudását és tapasztalatait már a létesítménygazdálkodás tervezési szakaszában, sőt, az építkezés korai fázisaiban integrálnák.

"Iparágunk minél hatékonyabb működése érdekében egyesületünk kiemelten foglalkozik az oktatás, adatgyűjtés, nemzetközi szakmai kapcsolatok és tudástranszfer területeivel, továbbá az épületéletciklus hosszan tartó üzemeltetési időszakának tudatosításával" - mondta el Vágó László, a LEO elnöke, a NEO Property Services Zrt. vezérigazgatója.

Related posts