Az ukrán kormány idén nyáron várhatóan formálisan is elismeri a kriptovalutákat, ezzel új fejezetet nyitva a digitális pénzek jogi kereteinek kialakításában.

Szövegíró, újságíró és szerkesztő – ez a három szerep formálja a szakmai pályafutását. Mesterdiplomáját szociológiából szerezte, ami megalapozta a társadalmi jelenségek mélyebb megértését. Kezdetben piackutatóként dolgozott, ahol megtanulta, hogyan ismerje fel a trendeket és igényeket. Később a sorsa az újságírás felé terelte, és azóta már húsz éven át különböző témákban és formátumokban publikál. Tapasztalatait több neves napilapnál és online hírszolgáltatónál gyűjtötte, ahol a hírek világában szerzett tudását nap mint nap kamatoztatja.
A képviselők továbbra is hevesen tárgyalják a kriptoadó bevezetését és a blokklánc alapú tranzakciók felügyeletét. Egy prominens ukrán politikus azonban azt nyilatkozta, hogy Kijev célja, hogy ezen a nyáron "hivatalosan elismerje" a kriptovaluták használatát az országban.
Az ukrán nyelvű Minfin portál információi alapján a megjegyzések Danylo Hetmantsev, a Verhovna Rada Pénzügyi, Adó- és Vámpolitikai Bizottságának elnökétől származnak - számolt be róla a Cryptonews. Hetmantsev kijelentette, hogy a kriptovaluták "legalizációját" célzó törvényjavaslat alapvető szövege "már véglegesen elkészült".
A törvényhozók, Hetmantsev szavai szerint, továbbra is számos kérdést tárgyalnak. Különösen foglalkoztatja őket, miként használják a szabályozó hatóságok és a bűnüldöző szervek a "pénzügyi ellenőrzési" technikákat a kriptovaluta tranzakciók nyomon követésére.
Hetmantsev hangsúlyozta, hogy a törvénytervezet készítőinek először is tisztázniuk kell az adózással kapcsolatos aspektusokat, mielőtt a javaslatot a Rada elé terjesztenék.
A törvényhozó kifejtette, hogy Kijev nem tervez semmiféle "bónuszt vagy kedvezményt" biztosítani a kriptovalutát használó vállalatok és magánszemélyek számára. Hetmantsev ezt a döntést azzal támasztotta alá, hogy a főváros szakmai konzultációkat folytatott "nemzetközi szakértőkkel a legalizációs kérdéskörben".
Ezek a szakértők megjegyezték, hogy bármilyen "kedvezményes rendszer" egyenlőtlen adóterheket róna a kriptovalutát alkalmazó hagyományos ágazatokra.
Hetmantsev úgy érvelt, hogy Kijev elképzelései alapján a kriptovaluta tranzakciókat "a többi befektetési eszközhöz hasonló módon", egy "szokványos" adókulcsrendszer keretein belül kívánják megadóztatni.
Néhány országban a kriptovalutákra vonatkozó adózás szigorúbb, mint a részvényekhez hasonló befektetések esetében, mivel magasabb adókulcsokat vagy alacsonyabb jövedelemhatárokat alkalmaznak.
A törvényhozók állítólag még több kérdésen dolgoznak. Az egyik ilyen egy javasolt "átmeneti időszak" azoknak, "akik már befektettek kriptoeszközökbe, de nem tudják igazolni a vásárlásaikat".
Hetmantsev a szabályozási aspektusokról is kifejtette véleményét. Hangsúlyozta, hogy a Nemzeti Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletnek "le kellene vennie a kriptovaluta szabályozásának irányítását". Ugyanakkor megjegyezte, hogy a jelenlegi helyzetben ez a testület nem rendelkezik azokkal az "intézményi kompetenciákkal", amelyek szükségesek az iparág megfelelő felügyeletéhez. Véleménye szerint a feladat ideiglenesen a központi bank, az Ukrán Nemzeti Bank kezébe kellene kerüljön.
"Továbbra is úgy véljük, hogy ebben a szakaszban a Nemzeti Banknak kellene átvennie a szabályozási ügyek ellenőrzését"
„Kérlek, tedd egyedivé a megfogalmazásodat!” – hívta fel a figyelmet Danylo Hetmancev, a Verhovna Rada pénzügyi, adó- és vámpolitikai bizottságának vezetője.
Hetmantsev hozzátette, hogy a régóta várt kriptotörvény tervezete "az év első negyedévében" készen áll majd az első olvasatra. Ezt feltehetően a bizottsági szakaszba való visszatérés követné, miközben a törvénytervezet összeállítói folytatják a hibák kijavítását. Hetmantsev azt állítja:
"Határozottan ígérem, hogy mindent el fogunk követni, amit csak tudunk. Célunk, hogy ez a jogszabály legkésőbb idén nyáron életbe lépjen Radán."
2024 végén Hetmantsev kifejtette, hogy "2025 első és második negyedévében" várhatóan megérkezik a "kripto legalizálását" célzó törvényjavaslat. Zurij Bojko, a Nemzeti Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet vezetője megerősítette, hogy ez egy "rendkívül valószínű forgatókönyv".
Kijev korábban elárulta azt is, hogy a Nemzetközi Valutaalap képviselőivel együtt dolgozott a szükséges törvénytervezeten.