Kutatások során kiderült, hogy a plafonhatás leküzdése lehetséges - méghozzá robotváz segítségével.

A zongoristák olyan lenyűgöző sebességgel képesek játszani, hogy akár robotkarok segítségével is elkápráztatják a közönséget.
A Sony Computer Science Laboratories és a NeuroPiano Institute közös kísérletében zongoristákat szereltek fel kézre csatolható exoszkeletonnal, ami fokozta az ujjaik mozgásának tempóját játék közben, és, mint kiderült, nem csak az eszköz viselésének idejére, hanem hosszú távon is növelte a zenészek kezének gyorsaságát. A vizsgálat legérdekesebb eredményének az bizonyult, hogy a 118 kísérleti alany közül sokan átlépték azt a határt, amit a robotkéz nélküli gyakorlással korábban soha nem tudtak meghaladni, és az exoszkeletonos tréning után is megtartották ezt a képességüket, a gyakorlás közben elvégzett neurológiai vizsgálatok pedig bizonyították, hogy a zongoristák agyában is tettenérhető változásokat okozott a robotkéz használata.
A kísérlet célja az volt, hogy új utakat keressenek az úgynevezett plafoneffektus leküzdésére, és megvizsgálják, vajon egy teljesen új, korábban sosem tapasztalt szenzoros élmény képes-e feljavítani a már jól begyakorolt komplex motorikus képességeket. Az eredmények azt mutatják, hogy még a profi zenészek esetében is van lehetőség a fejlődésre, csupán innovatív megoldásokra van szükség. A robotkéz mint eszköz, ígéretes módszer lehet ezen új megoldások felfedezésében.