A magyar kormány megálljt parancsolt az orosz szankciók további érvényesítésének, mintha csak a kéziféket húzta volna be egy autóban.

Nem döntöttek pénteken az uniós nagykövetek az Oroszország elleni szankciók meghosszabbításáról fél évvel, írja a Süddeutsche Zeitung, amit a 444 szúrt ki. A tagállami Tanácsban a nagykövetek készítik elő a miniszterek ülését. A külügyi tárcavezetők hétfőn találkoznak, hogy meghozzák a döntést. A nagyköveti megállapodás azt jelentette volna, hogy már csak formaság lenne a jóváhagyás. A pénteki megegyezés hiánya még nem jelenti, hogy hétfőn ne mondhatnának rá igent, de szorít az idő, mert ha péntekig nincs döntés, lejárnak a szankciók.
A korlátozó intézkedések keretében lefoglalták az orosz jegybanki vagyon EU-ban tárolt részét, amelynek értéke meghaladja a 200 milliárd eurót, és jelenleg a belgiumi Euroclear-nél található. Ezt a vagyont Ukrajna támogatására fordítják, azonban nem közvetlenül, hanem a kamatokból származó jövedelem révén. A G7 országok, köztük az Egyesült Államok, megállapodtak egy 50 milliárd dolláros hitelkeretről, amelynek törlesztését a lefoglalt profitból oldják meg. Ezzel a megoldással gyakorlatilag az orosz fél viseli a kölcsön terheit, anélkül, hogy magához a lefoglalt vagyontárgyhoz nyúlnának, így elkerülve, hogy az ukránok vagy az uniós adófizetők többletterhet kapjanak a nyakukba. Az uniós döntést a magyar elnökség irányításával, valamint a magyar és máltai delegáció udvarias tartózkodásával fogadták el.
A magyar kormány eleve halogatta a szankciók meghosszabbítását az Egyesült Államok elnökválasztására hivatkozva. Orbán Viktor Donald Trump második megválasztása után kapásból azt feszegette, vajon Európa egyedül képes lesz-e az eddigi katonai és pénzügyi támogatás fenntartására Ukrajna irányába, a legnehezebb kérdésnek pedig azt tartotta, hogy mi lesz a G7-es hitel sorsa. Trump viszont hivatalba lépve keményebb szankciókkal fenyegette meg az oroszokat, ha nem vetnek véget a háborúnak.
Orbán a péntek reggeli rádióinterjújában egy újabb nézőpontot osztott meg. Kiemelte, hogy az ukránok idén nem hosszabbították meg az orosz gázszállítási szerződéseiket, ami azt jelenti, hogy Ukrajnán keresztül, legalábbis az ukrán vállalatok révén, gáz már nem érkezhet Magyarországra és Szlovákiába. "Arra kérjük őket, hogy nyilatkozzanak arról, hogy visszaállítják a gázútvonalat", mivel ez egy olyan probléma, amely az egész európai közösséget érinti. Jelenleg a szankciók meghosszabbításának kérdése is napirenden van, és...
"Én megfeszítettem a kéziféket." "Amennyiben az ukránok támogatást szeretnének, például az oroszok szankcionálását, akkor nyugodtan nyissák ki újra a lehetőségeket."
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szinte szó szerint Orbánt ismételte péntek délután Párizsból. A tárcavezető ugyanakkor nem zárta ki élből, hogy hétfőn beleegyezzen a döntésbe, vagy hogy cserébe azt várná az ukránoktól, hogy a hétvégén már döntsenek is a visszavonásról. "Világos válaszokat és világos garanciákat akarunk annak érdekében, hogy hétfőn a külügyminiszteri tanácsülésen majd felelős döntést lehessen hozni." Egyelőre az ülés napirendjét sem cserélték le, ami szerint hétfőn döntést hoznak.