Decemberben Rimaszombat varázslatos hangulatát a múlt század karácsonyi díszei teszik még különlegesebbé, hiszen a városban gyönyörű kiállítást rendeznek, amely feleleveníti az ünnep hagyományos szépségeit és nosztalgiáját.


A karácsony az év legvarázslatosabb időszaka, amelyhez számtalan szokás és hagyomány fűződik. Az ünnep központi szimbóluma, a karácsonyfa, a 19. század közepén Ausztriából és Németországból indult hódító útjára, és fokozatosan eljutott a mi vidékünkre is. Eleinte a nemesi és polgári családok otthonaiban tűnt fel, varázslatos fényével és díszeivel megalapozva az ünnepi hangulatot.

A 19. század végén, falusi tájakon kezdett elterjedni ez a különleges elem, de igazán csak az első világháború után vált népszerűvé. Eredetileg egy aprócska fa darab volt, amelyet korábban az asztal fölé rögzítettek, vagy egy székre helyeztek az ablakok közé, így teremtve meg egyedi hangulatát a vidéki otthonoknak.

- magyarázta Ľudmila Pulišová, a múzeum etnológusa.

A karácsonyfa különleges szerepet játszott a következő év boldogságának megteremtésében, ezért az emberek szalmából készült díszeket, gyümölcsöket, mint például almát, valamint aranyos papírba burkolt diót, szárított szilvát és csipkebogyó láncokat akasztottak rá. A fa díszítése a hagyományos égetett cukorból készült édes finomságokkal, házi készítésű szaloncukorral és mézeskalácsokkal bővült, mindezeket színes papírdíszekkel tették még varázslatosabbá. A 19. század végén kezdtek el elterjedni a különleges fújt üveg karácsonyi gömbök, amelyek új dimenziót adtak a karácsonyi dekorációnak.

Kezdetben az ünnepi díszek egyszínűek voltak, ám idővel egyre inkább kezdték őket színes motívumokkal, virágokkal és keresztény szimbólumokkal ékesíteni. A 20. század elején megjelentek a fúvott üvegdíszek különböző formái is, mint például a fenyőtobozok, házikók, hópelyhek, szívek és csillagok, amelyek még varázslatosabbá tették a karácsonyfát. A karácsonyfa díszítésének elengedhetetlen elemei a karácsonyi fények is, amelyek kezdetben egyszerű gyertyák formájában jelentek meg, szimbolizálva a tisztaságot és a fényt, valamint védelmet nyújtva a gonosz erőkkel szemben. Később a csillagszórók is megjelentek, hozzájárulva az ünnepi hangulathoz. A 19. század végén, az elektromosság elterjedésével pedig az elektromos karácsonyi fények váltak egyre népszerűbbé, új dimenziót adva a karácsonyi dekorációnak.

- fűzte hozzá Pulišová.

A Gömör-Kishonti Múzeum etnológiai gyűjteménye valódi kincseket rejt, hiszen több mint 180 darab, a múlt varázsát idéző karácsonyi dísz várja az érdeklődőket, amelyek az 1960-as évektől egészen az 1990-es évekig nyúlnak vissza. December hónap folyamán e különleges darabokból izgalmas tárlatot állítanak össze a múzeum elegáns kiállítótereiben, lehetőséget adva a látogatóknak, hogy megismerkedjenek a karácsonyi ünnepkör hagyományaival és a díszek mögött megbújó történetekkel.

Related posts