Diéta: Az atlanti diéta – a zsírégetés titkos fegyvere!

Versenytársra lelt a mediterrán diéta, miután a tudósok bebizonyították, hogy az atlanti diéta nem csak hogy hatékonyan, de hosszú távon ér el tartós fogyást.
A Health azt írja, az atlanti diéta egyre népszerűbb, és nem csak a fogyni vágyók körében, de számot tart a kutatók figyelmére is. Az atlanti diéta titkára azért figyeltek fel a szakemberek is, mert a felméréseikből az derült ki, hogy ez az étrend jelentősen javítja az általános egészségi állapot.
Az északnyugat-spanyolországi és észak-portugáliai lakosság étkezési hagyományai egy különleges atlanti diéta köré épülnek, amely a helyi frissességet és ízek gazdagságát helyezi középpontba. E táj jellegzetességei közé tartozik a tengerből származó ínycsiklandó ételek, a friss zöldségek és az aromás olívaolaj bőséges használata, amelyek mindennapi étkezéseik alapját képezik. Az ízek harmóniája és a természetes alapanyagok iránti tisztelet jellemzi ezt a táplálkozási kultúrát.
A JAMA Network Open című szakfolyóiratban 2024 februárjában közzétett friss kutatás alapján úgy tűnik, hogy bizonyos élelmiszerek fogyasztása kedvezően befolyásolja az anyagcserét. Egy hat hónapon át tartó étrendi változtatást követően a hagyományos atlanti diétát követő spanyol családoknál alacsonyabb arányban jelentkezett a metabolikus szindróma, mint azoknál, akik nem alkalmaztak ilyen típusú étrendet. A tanulmány további eredményei azt mutatták, hogy az étrendváltásban részt vevő csoport körében csökkent az elhízás kockázata, valamint az alacsony HDL-koleszterinszint előfordulása is, és a résztvevők derékbősége is jelentősen csökkent.
A metabolikus szindróma olyan komplex állapotok összessége, mint a megemelkedett vérnyomás, a magas trigliceridszint, a fokozott vércukorszint, a széles derékbőség, valamint az alacsony HDL-koleszterinszint. Ezek a tényezők együttese jelentősen hozzájárulhat a cukorbetegség, a stroke és egyéb egészségügyi problémák kialakulásának kockázatához.
Az atlanti étrend gyökerei a kelta népekhez nyúlnak vissza, akik az európai atlanti ív mentén éltek. Az érintett területek közé tartozik Észak-Spanyolország, Észak-Portugália, Írország, Skócia, Wales, Dél-Anglia, a Man-sziget, valamint a francia Bretagne régió. Ennek következtében az atlanti étrend jellemzően gazdagabb halban, tejtermékekben, burgonyában, gyümölcsökben és zöldségekben, mint a mediterrán változat. Mar Calvo-Malvar, a tanulmány szerzője és a Santiago de Compostela Egyetemi Klinikai Kórház laboratóriumi orvosszakértője, a Health magazinnak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy nemcsak az élelmiszerek, hanem a főzési technikák is markáns jellemzői ennek a táplálkozási formának.
Calvo-Malvar hangsúlyozta, hogy az atlanti étrendhez tartozó főzési módszerek, mint például a párolás, főzés, sütés, grillezés és pörkölés, nem befolyásolják annyira az élelmiszerek tápanyag-összetételét, mint a hagyományos sütési technikák.
Ugyanakkor a mediterrán diétához hasonló vonásokat is találhatunk, ha nekikezdünk az atlanti diétának.
A mediterrán étrendhez hasonlóan az atlanti étrend is a friss, szezonális és helyben termelt élelmiszerek, mint például gyümölcsök, zöldségek, gabonák, halak és tejtermékek fogyasztására helyezi a hangsúlyt – magyarázta Calvo-Malvar. Ezen kívül a bőséges olívaolaj használata szintén közös jellemzője a két étrendnek.
Az atlanti étrend gazdag tenger gyümölcseiben, hiszen a halak, puhatestűek és rákfélék kiemelkedő szerepet játszanak benne. Ezen kívül a tápláló zöldségek, burgonya és különféle kenyerek, gabonafélék, valamint édes gyümölcsök és gesztenye is helyet kapnak. A hüvelyesek, méz, egész diófélék és olívaolaj szintén szerves részét képezik ennek az egészséges táplálkozásnak. A mértékletes bor-, tej-, sajt-, tojás-, sertés- és marhahúsfogyasztás is megengedett, ami sokoldalúvá és ízletessé teszi az étrendet.
Javasolt kerülni a zsíros húsokat, édességeket és üdítőitalokat.
A féléves étrendváltás lenyűgöző egészségügyi eredményei szakértők szerint a növényi alapú élelmiszerek és az egészséges zsírok, különösen az olívaolaj, bőséges fogyasztásának tulajdoníthatók. Azonban az atlanti diéta nem bizonyult hatékonynak a magas vérnyomás, a megemelkedett trigliceridszint és a magas éhgyomri vércukorszint kezelésében.
"Az atlanti diéta alapját képező élelmiszerek sok rostot, antioxidánst és egyéb tápanyagot rejtenek, így elősegíthetik az egészségesebb anyagcserét, valamint csökkenthetik a szervezetben jelen lévő gyulladásokat" - jegyezte meg Anne Danahy táplálkozási szakértő.
Az atlanti étrend hosszú távú egészségi előnyeinek alapos feltárásához további kutatásokra van szükség, de az eddigi eredmények már most is biztatóak. Calvo-Malvar véleménye szerint érdemes ezt a diétát kipróbálniuk mindazoknak, akiknél fennáll a metabolikus szindróma kockázata. A kockázati csoportba tartoznak azok, akik több műszakban dolgoznak, idősebbek, dohányoznak, nem alszanak jól, kevés testmozgást végeznek, vagy túlsúlyosak, esetleg elhízottak. Az atlanti diéta különösen ajánlott azok számára is, akik családjában már előfordult cukorbetegség, metabolikus szindróma, vagy policisztás ovárium szindróma (PCOS).