Dömötör Csaba véleménye szerint az új Európai Bizottság a leggyengébb felhatalmazással rendelkező EU-bizottság az utóbbi évtizedekben.


A politikus szerint jó oka van annak, hogy az Ursula von der Leyen vezette testület ilyen gyenge mandátummal kezdheti meg a munkáját.

A júniusi választásokon a kontinens polgárainak többsége a megújulás mellett tette le a voksát, ám a baloldali frakciók és az Európai Néppárt megegyeztek abban, hogy a dolgok a megszokott mederben folytatódjanak. Ez a döntés különösen figyelemre méltó, hiszen Európa nyilvánvaló válságával szemben a változatlanságot választották.

Ahogy említette, az egyezséget írásbeli formába öntötték, precízen meghatározva a régi és új politikák kereteit:

A megállapodást bárki számára elérhetővé tették, hiszen nyilvános dokumentumról van szó. Figyelemre méltó, hogy az Európai Néppárt ezt az információt nem tette közzé, ahogy a hozzájuk kapcsolódó Tisza párt sem – emelte ki.

Dömötör véleménye szerint a biztosjelölti meghallgatások a jelenlegi koalíció alatt pusztán politikai cirkusszá alakultak. A megállapodás keretein belül előre meghatározták, hogy kinek a jelölését fogják politikai indokok miatt megakadályozni, és kinek az átengedését biztosítják, még akkor is, ha az érintett képtelen válaszolni az alapvető kérdésekre.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy Ursula von der Leyen a magyar elnökségről folytatott vitában, a bizottsági szerepét félretéve, rendkívüli módon bírálta Magyarországot és annak miniszterelnökét.

A fent említett okok következtében a Fidesz-delegáció és a Patrióta-frakció tagjai egyöntetűen nemet mondtak az új bizottságra, míg a Tisza párt képviselői igennel szavaztak. Ez azt jelzi, hogy a baloldali-néppárti koalíciót támogatják, aminek résztvevői - emelte ki a politikai elemző. "Személyes véleményem szerint ez a lépés a migrációs paktum és a háborús intézkedések mellett való kiállást is magában foglalja, továbbá a Magyarországra nehezedő nyomás fenntartására utal" - tette hozzá.

Dömötör Csaba arra is felhívta a figyelmet, hogy az új bizottság összetételéről szóló szerdai plenáris vita keretében

azzal a durva kiegészítéssel, hogy számára a magyar kormány nem politikai versenytárs, hanem ellenség".

"Fakadnak az erős kifejezések egy megbántott személytől. Magyar Pétert sokan emlegették már Brüsszel Péterként, ami eddig csupán találó gúnynévnek számított, de mostantól kezdve ez már egyértelmű tény" - zárta szavait Dömötör Csaba.

Related posts