Donald Trump Iránnal kapcsolatos politikai lépései még a saját támogatói között is feszültségeket generálnak.


Donald Trump tovább lebegteti a döntést arról, hogy Washington is beszáll-e Izrael Irán ellen indított háborújába. Közben otthon arra figyelmeztették az amerikai elnököt, hogy a kérdés szétszakíthatja támogatói táborát.

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, kezdetben a közelgő izraeli légicsapások tudatában is diplomáciai megoldásokat keresett Iránnal. Miután a bombázások elindultak, Teherán vezetését próbálta meg alkura bírni. Ám hamarosan fordulat következett be: Trump is a katonai erő fenyegetésével lépett fel, és "feltétel nélküli megadásra" szólította fel Ali Hamenei ajatollah rezsimjét.

Első elnöksége alatt a MAGA-tábor határozottan sürgette a kemény fellépést Irán ellen. Akkori nemzetbiztonsági tanácsadója, John Bolton, aki azóta heves kritikussá vált, híres háborús héja volt, aki már jóval korábban "globális fenyegetésnek" minősítette az iráni atomprogramot, és katonai akciókért lobbizott. Most, hogy az elnök végül az ő által szorgalmazott irányba indul el, Bolton úgy véli, hogy Donald Trump Irán-politikáját csupán "neuronjai pillanatnyi felvillanása" irányítja.

Donald Trump támogatói tábora, különösen az iráni helyzet kapcsán, egyre inkább erodálódik. Steve Bannon, aki egykor az elnök tanácsadójaként tevékenykedett, és a Trump-párti konzervatívok körében jelentős népszerűségnek örvend, figyelmeztetett: egy esetleges katonai akció Irán ellen "darabokra fogja szedni Amerikát".

"Az én mantrám a következő: az izraelieknek kell befejezniük, amit elkezdtek. Ők indították el ezt az utat, így nekik kell a végére jutniuk" - nyilatkozta az egykori Trump-stratégaként ismert vezető, majd hozzátette:

"nem tehetjük megint meg, szétszakítjuk az országot, nem bírunk ki egy újabb Irakot."

Miért okoz törést az Irán elleni potenciális fellépés a MAGA-táborban? Az elnök leghűségesebb híveinek egy része a választási kampányban "az Amerika mindenek előtt" üzenetre és arra az ígéretre iratkozott fel, hogy Donald Trump leállítja az úgynevezett "örökké tartó háborúkat".

Ezért történt, hogy a különc megnyilvánulásairól híres georgiai képviselőnő, Marjorie Taylor Greene, valamint a volt floridai képviselő, Matt Gaetz, önmérsékletre szólította fel az elnököt. Hasonlóan, Tucker Carlson, a televíziós személyiség, aki nemrégiben egy heves vitát folytatott Ted Cruz republikánus szenátorral, aki az Irán elleni fellépés mellett érvel, szintén figyelmeztetett a túlzott reakciókra. Ted Cruz mellett a Trump-tábor "héja-platformján" helyet foglaló régi szövetséges, Lindsey Graham dél-karolinai szenátor is támogatja ezt a vonalat.

Legújabb kutatások alapján az elnök híveinek jelentős része nem támogatja az Irán elleni katonai akciókat.

Az Economist/YouGov felmérése alapján csupán 19 százaléknyian vélik úgy, hogy az Egyesült Államoknak részt kellene vennie a háborús konfliktusban.

Az elnök szerdai nyilatkozatában határozottan elvetette azt a felvetést, hogy bármiféle feszültség tapasztalható lenne a hívei között. "A támogatóim ma még inkább szeretnek engem, és én is még mélyebb szeretettel viseltetek irántuk, mint a választások időszakában" - fogalmazott.

"Lehet, hogy van egy pár, aki egy kicsit nem örül, de mások nagyon boldogok és a bázisomon kívül is vannak ilyenek. El sem hiszik, mi történik, nagyon boldogok" - mondta riportereknek. Miközben egyesek George Bush 2003-as iraki inváziójához hasonlítják az Irán elleni lehetséges fellépést, Donald Trump hozzátette: "én sem akarok belekeveredni, de 20 éve mondom: Iránnak nem lehet atomfegyvere".

Related posts