Donald Trump milliárdos támogatója hangsúlyozta, hogy az európai vezetők visszatérése az orosz gázhoz rendkívül téves döntés lenne, és ostobaságot jelentene a jelenlegi geopolitikai helyzet tükrében.


Bár egy esetleges békemegállapodás és a Moszkvával szembeni szankciók enyhülése lehetőséget teremthet, az amerikai üzletemberek nem feltétlenül kívánják visszafoglalni azokat a tereket, ahol korábban jelentős veszteségeket szenvedtek el.

Harold Hamm, a Continental Resources alapítója és elismert amerikai olajmágnás, a Financial Timesnak adott interjújában kifejtette, hogy az amerikai olajtermelők nem fognak sietni Oroszországba egy esetleges Moszkva és Kijev közötti békemegállapodás után. Véleménye szerint a múltbeli tapasztalatok miatt, amikor is a piaci helyzet kedvezőtlenül alakult, a termelők óvatosan közelítik meg ezt a lehetőséget, hiszen már egyszer komoly veszteségeket szenvedtek el.

Hamm elmondta, hogy Oroszországban évtizedek óta nehéz volt dolgozni, és hálás, hogy nem követte azokat, akik a világ harmadik legnagyobb olajtermelő országába fektették a pénzt.

Sokan rengeteg pénzt veszítettek ott. Szerintem nagyon visszafogottak lesznek, ha egyáltalán vissza akarnak majd menni. Néha-néha kitör odaát a béke, de nem túl gyakran

- mondta az olajmágnás.

Az amerikai és orosz tisztviselők közötti közelmúltbeli egyeztetések újraélesztették azokat a találgatásokat, miszerint az amerikai cégek visszatérhetnek Oroszország piacára, amennyiben sikerül egy békeszerződést tető alá hozni, és a Moszkvával szembeni szankciókat mérséklik. Orosz illetékesek különösen hangsúlyozták a két ország vállalatainak együttműködésének lehetőségeit a szénhidrogén-beruházások terén, beleértve az Északi-sarkvidéki régiót is.

Az ExxonMobil és a Chevron, a két legnagyobb amerikai olajvállalat nem kívánt nyilatkozni az ügyben, de több nyugati cég könyvelt el hatalmas veszteséget Oroszországban a jelentések szerint:

A legtöbb szakértő egyetértene Hammel véleményével, miszerint az amerikai olajipari óriások a geopolitikai bizonytalanságok miatt rendkívül óvatosan mérlegelik a befektetési lehetőségeiket, függetlenül attól, hogy békeszerződések születnek-e vagy sem.

Harold Hamm, aki Donald Trump választási kampányának során legalább 75 millió dollár értékű adománygyűjtést irányított az olaj- és gázipari szektor szereplői között, kifejtette, hogy az amerikai elnök előtt sürgető feladat áll: mérlegelnie kell a szankciók eltörlését.

Az olajmágnás szerint Amerika cseppfolyósított földgázexportja továbbra is kritikus szerepet fog játszani Európa energiabiztonságának biztosításában. Európa az Ukrajna körüli feszültségek ellenére is számíthat az Egyesült Államokra - közölte, hozzátéve, hogy a kontinens vezetői "ostobák" lennének, ha ismét az orosz vezetékes gázra hagyatkoznának.

Harold Hamm úgy véli, Donald Trump "a modern történelem legkövetkezetesebb elnöke", mivel a beiktatása óta eltelt hetekben rengeteg dolgot elért. Az olajiparon belüli aggodalmak ellenére, miszerint az államfő meredek vámokat vet ki Kanadára és Mexikóra, amivel növelné a költségeket és a benzinárakat, azt mondta: ezekre a kompromisszumokra más problémák megoldásához van szükség.

Harold Hamm a 2022-es statisztikák alapján a világ 63. leggazdagabb személyének számított, 18,5 milliárd dolláros vagyonnal a háta mögött.

Related posts