Donald Trump nyilvánosságra hozta a Martin Luther King elleni merényletről szóló titkos dokumentumokat, amelyek új fényben tüntetik fel a történteket és a mögöttük húzódó politikai játszmákat.


Az amerikai igazságügyi minisztérium a Reuters híradása szerint több mint 240 ezer oldalnyi dokumentumot tett közzé a Martin Luther King ellen irányuló merényletről.

A dokumentumok között találhatók olyan FBI-feljegyzések, melyek célja az emberi jogi aktivista hírnevének rombolása volt. Ezek az akták mostantól elérhetők a Nemzeti Levéltár hivatalos honlapján, és a tárca ígéretet tett arra, hogy további iratok is nyilvánosságra kerülnek a közeljövőben.

A cikk említi, hogy az 1950-es és 1960-as években az FBI figyelemmel kísérte az emberi jogokért küzdő aktivistát, sőt, lehallgatta a telefonbeszélgetéseit is. A hatóságok gyanús kapcsolatokkal vádolták, ám ezek az állítások nem bizonyultak valósnak. Az utóbbi években a hivatal elismerte, hogy az ügy kapcsán súlyos visszaélések történtek.

Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke júliusban bejelentette, hogy tervezi egy "amerikai Pantheon" létrehozását, ahol Martin Luther King, akit 1968. április 4-én gyilkoltak meg, szobrot kapna. A Fehér Ház vezetője januárban már jelezte, hogy nyilvánosságra kívánja hozni a John Fitzgerald Kennedy, Robert F. Kennedy és Martin Luther King elleni merényletek összes kapcsolódó dokumentumát.

John F. Kennedy esetében ez márciusban történt meg, melynek tartalmáról itt írtunk bővebben. Az 1968-as esztendő eseménydús volt az Egyesült Államok történetében, ugyanis etnikai zavargások voltak, tüntettek a vietnámi háború ellen és megölték Robert F. Kennedy elnökjelöltet is.

Related posts