A minimálbér kérdésében egyre inkább körvonalazódik a megállapodás, de a felek között még mindig akadnak eltérések bizonyos pontokban.
Az érintett felek között a minimálbér és a garantált bérminimum kérdésében egyre inkább közelednek az álláspontok, azonban az egyeztetések során számos kérdés még mindig tisztázásra vár.
Úgy tűnik, megszületett a megállapodás a szakszervezetek és a munkáltatói érdekképviseletek között a minimálbér, valamint a garantált bérminimum következő évekre tervezett összegéről - értesült a Mandiner.
A legfrissebb információk szerint a közelmúltban, hétfőn zajlott egyeztetés során végre sikerült megállapodni a feleknek, miután hónapokon át tartó tárgyalások sorozatán vannak túl. Azonban a több éves megállapodás végleges verzióját a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) csak szerdán fogja nyilvánosságra hozni. A leglényegesebb kérdésben, nevezetesen a minimálbér és a garantált bérminimum emeléséről, viszont már megszületett a konszenzus.
Ez a fejlesztés lehetőséget ad arra, hogy 2027-2028-ra a minimálbér elérje az ezer eurót, míg a bruttó átlagkereset akár az egymillió forintot is megütheti.
A Mandiner cikkében rámutat, hogy a megállapodás részleteit még informális keretek között vitatják meg a munkáltatók, szakszervezetek és a kormány képviselői. A lap forrásai szerint nem minden kérdésben sikerült konszenzusra jutni, ami azt jelenti, hogy a jövő évi béremelésről szóló sajtóhírek nem feltétlenül megbízhatóak. Szerdáig folyamatos egyeztetések zajlanak az éves emelés mértékéről és a munkáltatói oldal követeléseiről, és akár egy-egy százalékos eltérésről is elhúzódhat a diskurzus.
Mindezek hátterében az húzódik meg, hogy bármilyen mértékben emelkedik is 2025-ben a minimálbér és a bérminimum, ez a növekedés lényegesen túllép a gazdaság aktuális teljesítőképességén.
A cikk alapján egyértelműen kijelenthető, hogy a minimálbér 2028-ra várhatóan több mint 40%-kal fog emelkedni a jelenlegi bruttó 266 800 forintos szinthez képest.
A több munkavállalót, így a munkáltatók költségvetésének jóval nagyobb terhet jelentő garantált bérminimum jövője az egyik központi témája a felek utolsó pillanatig elhúzódó egyezkedésének a Mandiner információi szerint. A kormány korábban bemutatott tervei és a szakértők egybehangzó véleménye szerint azonban ahhoz, hogy belátható időn belül meghaladja az átlagkereset az egymillió forint, évente legalább 9-10 százalékkal kell emelkednie a bérminimumnak.
A milliós átlagbér mögött komoly cégbezárások is húzódhatnak?
Orbán Viktor miniszterelnök már október elején nyilvánosságra hozta, hogy a bruttó 1000 eurós minimálbér és a bruttó egymillió forintos átlagbér célját 2026-27-re reálisnak tartja, szemben a korábban meghatározott 2028-as időponttal. A Pénzcentrum szakértői véleményeket gyűjtöttek a terv megvalósíthatóságáról, valamint arról, hogy a kis- és középvállalkozások hogyan reagálhatnak a potenciális fizetőképességi problémákra.
Dénes Rajmund Roland, a Humán Centrum vezetője hangsúlyozta, hogy a kitűzött bérszintek eléréséhez több kulcsfontosságú feltétel teljesülése elengedhetetlen. Szerinte a stabil és dinamikus gazdasági növekedés, az infláció hatékony kezelése, valamint a termelékenység növelése mind-mind alapvető tényezők a célok megvalósításához.
A munkaerőköltségek emelkedése és a versenyképesség megőrzése komoly kihívások elé állítják a vállalatokat. A szakértők véleménye szerint a kitűzött célok elérése és a gazdasági növekedés előmozdítása érdekében a kormány érdemes lenne mérlegelni a vállalati adóterhek enyhítését. Ezen kívül hangsúlyozták, hogy elengedhetetlenek az átfogó gazdaságpolitikai intézkedések és a strukturális reformok a tartós fejlődés érdekében.
Nógrádi József, a Trenkwalder kereskedelmi igazgatója, figyelmeztetett, hogy a minimálbért több mint kétszeresére kellene emelni ahhoz, hogy a munkavállalók a mai értékek szerint elérhessék a 410 ezer forintos nettó jövedelmet. Az igazgató véleménye szerint 4-5 éven belül ennek megvalósulására csekély az esély. A helyzet azt jelenti, hogy évente legalább 20 százalékos béremelésre lenne szükség, ami még kedvező gazdasági körülmények között is komoly kérdőjeleket vet fel.
Ekkora növekedés csak komoly technológiai váltással érhető el, ami komoly beruházásokkal is jár. Ehhez források kellenek, és nem hagyható ki az oktatás, betanítás sem
- hangzott el.
Hornyák József, a Portfolio makroelemzője viszont optimistán tekint a jövőbe, és úgy véli, hogy a bruttó 1 millió forintos átlagbér elérése reális célkitűzés a következő néhány év során.
A kormányzat, a vállalatok képviseletei és a munkavállalói érdekképviseletek közötti megbeszélések eredményeként megállapodás született arról, hogy a minimálbér a bruttó átlagbér 50 százalékára emelkedik. Ennek következtében, a körülbelül 850 ezer forintos rendszeres bér mellett lehetőség nyílik arra, hogy az ezereurós minimálbér ténylegesen érvényesüljön.
- emelte ki az elemző, kiemelve, hogy amennyiben a kormány 10 százaléknál gyorsabb ütemű átlagbér-növekedést céloz meg, úgy inflációs gondok merülhetnek fel, továbbá egyes vállalatok kénytelenek lehetnek leépítéseket végrehajtani.