Trump vámháborúja hazai elbocsátásokat és autóárak emelkedését idézheti elő? Lehetséges, hogy az elnök szándékosan tereli a gazdaságot recesszió felé - Pénzcentrum.

Az autóipar jövője jelenleg bizonytalan a bejelentett amerikai vámok miatt, de Gablini Gábor, a GÉMOSZ elnöke úgy véli, hogy talán sikerül elkerülni a drámai áremelkedéseket. Ezt a Pénzcentrumnak nyilatkozta, amikor a vámok lehetséges következményeiről érdeklődtünk. Virovácz Péter, az ING vezető elemzője hozzátette, hogy a magyar export Amerika irányába gyakorlatilag elhanyagolható, viszont a vállalati szektoron keresztül a magyar munkavállalók is szenvedhetnek a vámháború következményeitől. Meglátása szerint Donald Trump lépései a recesszió irányába mutatnak, célja pedig az lehet, hogy kedvezőbb körülmények között refinanszírozhassák az amerikai államadósságot.
Szabályos tömegpánikot okozott a világgazdaságban, amikor Donald Trump amerikai elnök csütörtökön reggel bemutatta legújabb vámterveit, melyek java része április 9-én, tehát már a következő hét folyamán életbe lépnek. Ennek értelmében a kínai árukra, melyek Amerikába érkeznek, további 34 százalék vámot kell fizetni, de az EU sem ússza meg, akik 25%-os vámmal számolhatnak a tagállamoknak.
A hírre beszakadt a forint árfolyama, szabályos vérengzés volt az amerikai tőzsdén, és számos ország jelentette be, hogy azonnali válaszlépésekkel torolják meg a súlyos gazdasági mélyütést. Nagy-Britannia és az EU józan gondolkodásra kérték az amerikai elnököt, Kína pedig azonnal visszacsapott - vagyis egy olyan kereskedelmi, gazdasági háború hadüzeneteit látjuk, amelyre talán soha nem volt példa a történelemben.
Magyarország gazdaságát több szempontból is befolyásolhatják ezek a vámok, hiszen számos olyan terméket gyártunk, amelyek keresetté válnak az amerikai piacon. Különösen az autóipar, amely a GDP jelentős részét képviseli, kulcsszereplő a helyi gazdaságban. A győri Audi például már bejelentette, hogy évente több tízezer motort és több ezer autót exportálnak az Egyesült Államokba, így ők is közvetlenül érintettek a vámháború következményeiben.
A Pénzcentrum célja, hogy mélyreható elemzésekkel és szakértői véleményekkel világítson rá az autóipar és más gazdasági tényezők aktuális helyzetére. Milyen hatásokkal kell szembenéznünk a jövőben? Valóban Trump döntései vethetik árnyékot a magyar gazdaságra? Hol érhetnek minket a legnagyobb csapások a vámok terén, és milyen tervekkel áll elő az amerikai elnök saját országában ezzel kapcsolatban?
Mindenképpen megérzi az európai autóipar az amerikai vámokat, de azt jelenleg még nehéz megmondani, hogy milyen mértékben - fogalmazott a Pénzcentrumnak Gablini Gábor, a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségének (GÉMOSZ) elnöke.
Persze minden autógyártót érinteni fog, az európai gyártókat feltétlenül - leginkább arra számíthatunk, hogy ők nem fognak annyi járművet eladni, mint most teszik. Úgy gondolom, hogy egyfajta árverseny jön majd létre, és ez az árverseny fokozni fogja a harcot a gyártók között, a vevők kegyeiért. Hogy ez Magyarországon mennyire fog megjelenni, azt most még nehéz pontosan látni, de a nyugati piac begyűrűző hatásai, meg persze a vámok hatásai vélhetően a hazai piacot is érintik majd
„Kérdésünkre válaszolva az elnök kifejtette, hogy…” Gablini Gábor véleménye szerint az árverseny előidézhet némi ármozgást a piacon, de jelen állapotok szerint ő nem vár radikális áremelkedéseket az autók esetében.
Valahol mindenképpen pótolni kell azokat a veszteségeket, amelyeket most el fogunk könyvelni. Ugyanakkor úgy vélem, hogy amennyiben nem történik valamilyen drámai árfolyamváltozás, nem számíthatunk komolyabb drágulásra a magyar piacon. Természetesen az autók ára sem fog csökkenni, ez egyértelmű, de talán inkább stagnáló árakkal kell számolnunk a jelenlegi helyzetben.
- tette hozzá Gablini Gábor. Hozzátette azt is, hogy a szakmai közösség hamarosan egy jelentős találkozóra készül egy európai városban, ahol megvitatják, milyen lépéseket kell tenniük a jelenlegi kihívások kezelésére.
Virovácz Péter, az ING vezető elemzője megpróbálta csillapítani az általános pánikhangulatot, hangsúlyozva, hogy a magyar export csupán egy kis része talál utat az amerikai piacra. Ebből kifolyólag nem várható, hogy ez jelentős hatással lenne a magyar gazdaságra.
Ha az indirekt és direkt hatásokat együttesen vizsgáljuk, és megnézzük, hogy a magyar export hány százaléka jut el valamilyen módon Amerikába, akkor körülbelül 8-10%-os arányt találunk. Ez nem éppen számottevő, hiszen az igazi mérce az ötven százalék lenne. Jelenleg azonban még ez a 8-10%-os érték sincs meg, és ennek nagyon egyszerű oka van: az ipar már több mint két éve tartó mélyrepülésben van, és az európai ipar helyzete sem sokkal kedvezőbb. Az a probléma, hogy nem egy virágzó ipari szektorba léptünk be egy vámháborúval, hanem egy olyan iparba, amely már amúgy is stagnált, rengeteg kihasználatlan kapacitással. Így a fojtás mértéke valószínűleg nem lesz olyan drámai, mint ahogyan sokan várják.
- fogalmazott az elemző. Ugyanakkor természetesen negatív hatásai is lehetnek a vámháborúnak: hogy messzebbre ne menjünk, akár leépítési hullámot is hozhat.
Sok vállalat számára lehetőség nyílik arra, hogy a termékeiket ne az amerikai piacra irányítsák, hanem inkább az európai lehetőségeket keresgéljék. Amennyiben Európán belül maradnak, az többféle terméket jelenthet, ami a választék bővülését és a versenyt fokozhatja. Ennek következményeként pedig akár kedvező árakat és mérsékeltebb inflációt is tapasztalhatunk a piacon. Ugyanakkor, ha a helyzet negatív oldalát vizsgáljuk – amelyet jelenleg nehezen tudunk pontosan felmérni – azokat a vállalatokat érintheti legrosszabbul, akik már eddig is nehézségekkel küzdöttek, és akiknek a rendelésállománya eddig sem volt túl erős. Ezek a cégek most még inkább aggódhatnak a vámháború következményei miatt. Lehetséges, hogy a munkaerő-tartalékolás helyett elbocsátásokat eszközölnek, ami Európa-szerte, így Magyarországon is éreztetheti hatását. Az ilyen elbocsátások növekvő munkanélküliségi rátát, gyengébb fogyasztást és ennek következtében lassuló gazdasági növekedést eredményezhetnek, tehát a vámháború valóban komoly kihívásokat hozhat magával.
- tette hozzá Virovácz Péter. Az amerikai tőzsdék is érezhetően megroggyantak a bejelentések hatására, ezért megkérdeztük a szakértőt, hogy szerinte milyen nyereséget várhat az amerikai elnök ebből az egész helyzetből?
2025-ben és 2026-ban brutális mennyiségű adósságlejárat lesz az amerikai gazdaságban, amit meg kell újítani. Nagyon nem mindegy, hogy ezt egy 4,5-5%-os 10 éves amerikai állampapír hozamkörnyezetben csinálod meg, vagy mondjuk 3,75 környékén. Erről szól ez az egész. Dollármilliárdokat lehet azzal megspórolni, hogy egész egyszerűen most lesz egy rövidtávú gyenge gazdasági teljesítmény, recesszióra játszik az elnök: mindenki retteg, mindenki a növekedésre fókuszál, nem a majdani inflációs hatásra. Bezuhantak a hosszú, 10 éves hozamok, és ez még mehet lejjebb. És ezzel sokat tud spórolni az amerikai költségvetés, amikor meg kell újítani a lejáró államadósságokat idén és jövőre. Ha pedig ezen túl vagyunk, a jövő év végén jön a félidős választás, addigra kell bekapcsolni az utánégetőt az amerikai gazdaságban, addigra talán jönnek azok az adóintézkedések és hasonló gazdasági rendeletek, amivel Trump végül képes lehet az időközi választást behúzni a pártjának
- világította meg az ING vezető elemzője, hogy milyen lehetőségeket rejthet Trump számára a jövő.
Összességében a megkérdezett hazai szakemberek véleménye azt mutatja, hogy a helyzetet nem látják olyan sötétnek, mint ahogyan azt világszerte sokan előrevetítik a vámok bejelentésének kapcsán. Nyilvánvaló, hogy a kereskedelmi vámháború hazánkra is kihatással lesz, és ennek következményeit a mindennapi emberek is érzékelhetik. Azonban a pontos hatások előrejelzése jelenleg még kihívást jelent, így a jövőbeni fejleményekre érdemes figyelni.