A szíriai lázadók eljutottak Damaszkusz külvárosába.

A szíriai lázadók elérték Damaszkusz külvárosait a múlt héten indított hadjáratuk során, amely alatt több szíriai nagyvárost és két tartományt irányításuk alá vontak - közölték szombaton ellenzéki aktivisták és egy lázadóparancsnok.
Ez az első eset 2018 óta, hogy az ellenzéki erők újra bejutottak Damaszkusz elővárosaiba. A szíriai hadsereg szombaton kivonult Dél-Szíria jelentős része alól, amelynek következtében az ország számos területe, köztük két tartomány, most a lázadók fennhatósága alá került.
A szíriai elnöki hivatal határozottan visszautasította azokat a pletykákat, amelyek szerint Bassár el-Aszad elhagyta volna Damaszkuszt, vagy esetleg rövid látogatásokat tenne más országokban. "Megerősítjük, hogy a szíriai elnök folyamatosan Damaszkuszból irányítja munkáját, és ellátja állami, valamint alkotmányos kötelezettségeit" - olvasható a hivatal szombati nyilatkozatában. Ezzel párhuzamosan...
Oroszország, Törökország és Irán külügyminiszterei a Dohai Fórum során folytatott eszmecserék alapján közös megegyezésre jutottak, miszerint sürgősen le kell zárni a Szíriában zajló "ellenségeskedéseket".
Szergej Lavrov elmondta, hogy párbeszédet akar a szíriai kormány és az általa "legális ellenzéknek" nevezett szervezetek között. Hasonlóan foglalt állást Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter is, aki közlése szerint "őszinte és közvetlen" párbeszédet folytatott török kollégájával, Hakan Fidannal. Oroszország, Törökország és Irán 2017 óta partnerek az úgynevezett asztanai formátum keretében, erőfeszítéseik a szíriai konfliktus befejezését célozzák.
Az orosz külügyminiszter egyértelműen kifejtette, hogy a Hajat Tahrír as-Sám (HTS) nevű iszlamista lázadó csoportot "terrorista" szervezetnek tekinti, függetlenül attól, hogy a csoport állítása szerint megváltoztatták nézeteiket. A HTS által tett nyilatkozat, melyben azt ígérik, hogy elősegítik a különböző vallások békés együttélését Szíriában, Lavrov szerint nem több, mint üres szavak; ahogy fogalmazott, "a puding próbája az evés".
Lavrov megengedhetetlennek nevezte, hogy egy terrorcsoport az érvényes megállapodásokat, köztük az ENSZ Biztonsági Tanácsának a Szíriai Arab Köztársaság szuverenitását, területi épségét és egységét megerősítő 2015. évi 2245. határozatát megsértve területeket vonjon az ellenőrzése alá, majd hozzátette, nagyon aggódnak a szíriai nép jövője miatt, és nem akarják, hogy az iraki és a líbiai nép sorsára jusson. Hangsúlyozta, hogy
Oroszország a jelenlegi szíriai helyzetben továbbra is katonai segítséget nyújt Damaszkusznak a Hmejmimben működő légitámaszpont révén.
Moszkva emellett haditengerészeti bázist üzemeltet Szíriában. A 2015-ben nyújtott katonai támogatásának döntő szerepe volt a szíriai polgárháború alakulásának megváltoztatásában, lehetővé téve Bassár el-Aszad elnök számára, hogy az ország területének jelentős részét visszafoglalja.
A katari fővárosban 2003 óta a politikusok közötti párbeszéd elsősegítésére évente megtartott Dohai Fórum nevű rendezvényen mondott beszédében az orosz külügyminiszter leszögezte, hogy a szélsőségesség tovább fog terjedni a Közel-Keleten, ha nem hoznak létre palesztin államot. Az idei - szombaton és vasárnap - tartott találkozó fő témája a szíriai helyzet.
Abbász Aragcsi pénteken a lázadók offenzíváját "terrorista tevékenységnek" minősítette, hangsúlyozva, hogy ez komoly veszélyt jelent a Közép-Kelet számára. "A terrorizmus fenyegetése nem csupán Szíriára korlátozódik, hanem az összes szomszédos országot és a régió egészét érinti" - fogalmazott véleményében.
Amos Hochstein, az Egyesült Államok küldötte, figyelmeztetett arra, hogy a szíriai lázadók előretörése kedvezőtlenül hatott a Hezbollah libanoni fegyveres szervezet helyzetére. Az Izrael és Hezbollah között november 27-én életbe lépett tűzszünet kapcsán közvetítő amerikai diplomata kifejtette, hogy bár a Hezbollahot még nem számolták fel, a csoport jelentős gyengülésen ment keresztül. Hochstein hangsúlyozta, hogy a szíriai események miatt Irán számára nehezebb feladat lesz a Hezbollah fegyverekkel való ellátása.
November 27-én a Hajat Tahrír as-Sám és szövetségeseik jelentős offenzívát indítottak Szíria második legnagyobb városa, Aleppó ellen. December 5-én a szíriai hadsereg vezetősége megerősítette, hogy a lázadók behatoltak Hama városába, amely az ország nyugati részén található, és ezzel a kormányzati erők visszavonulására kényszerültek. Az azt követő szombaton a lázadók bejelentették, hogy megkezdték a szíriai főváros ostromgyűrűbe vonását, miután elfoglalták Deraát, a közép-szíriai régióban, és már Homsz, az ország harmadik legnagyobb városának bejáratánál állnak.