Az áprilisi fagy akár meg is pecsételheti a hazai baracktermés sorsát.

Az utóbbi napok fagyos időjárása súlyos károkat okozott a Duna mentén elhelyezkedő gyümölcsösökben, különösen Bács-Kiskun, Tolna megyében és az Alföldön – tájékoztatott Raskó György agrárközgazdász. A szakértő kiemelte, hogy a kajszibarackosok szenvedték el a legnagyobb veszteségeket, így várhatóan idén sem számíthatunk olcsó barackra. Raskónak Balaton-felvidéki gyümölcsösei viszont megmenekültek a fagyhullámtól, mivel a helyi mikroklíma miatt a gyümölcsfák később bontanak virágot. Érdekesség, hogy a kajszibarackfák már nem találhatóak a birtokán, mivel az elmúlt öt év tavaszi fagyai rendre elpusztították őket, így végül a kivágás mellett döntöttek. Megjegyezte, hogy az utolsó három évben a fagyok mindig április második hetében érkeztek, ami arra utal, hogy komoly klimatikus változások zajlanak, és a kajszibarack termesztése Magyarországon egyre nagyobb kockázattal jár. A barackültetvények mellett a cseresznyések is károkat szenvedtek el, míg a meggyfák viszonylag jobban ellenálltak a hidegnek. A fagyos időjárás nemcsak a nagyobb termelőket sújtotta, hanem a kiskertekben tevékenykedő hobbykertészeket is komolyan érintette.
A Hungaromet agrármeteorológiai jelentése a múlt vasárnap figyelmeztetett a fagykárok kockázatára. Az ország különböző területein a gyümölcsösök fajtától függően eltérő hőmérsékleti viszonyok mellett, a virágzás különböző fázisaihoz érkeztek. A jelentés szerint Miskolc környékén a kajszi már teljes virágzásban van, míg errefelé az őszibarack és a korai cseresznye fajták is bontogatják virágaikat. Az alma, körte, szilva és meggy fajták pedig még bimbós állapotban várakoznak. A Dunántúlon már virágzásnak indultak ezek a gyümölcsök, míg a déli országrészben a virágzás előrehaladottabb állapotban van. A szakirodalom alapján a kajszi esetében a teljes virágzásban a kritikus hőmérséklet -2,2 Celsius fok, -2,9 foknál 10 százalékos kár, míg -5,6 foknál már 90 százalékos kár is bekövetkezhet.
Raskó György megállapítása szerint a tavaszi fagyokkal szembeni védekezés hatékonysága korlátozott. A mínusz 1,5-2 fokos fagyok ellen olyan módszerekkel lehet védekezni, mint a füstgyertya használata, szalmabálák elégetése vagy permetezés. Azonban, amint a hőmérséklet mínusz 3-4 fokra süllyed, ezek a védekezési módok már nem nyújtanak teljes védelmet, és jelentős károk léphetnek fel. Amennyiben a hőmérséklet még ennél is alacsonyabbra csökken, a növények védelme gyakorlatilag lehetetlenné válik, a következmények pedig pusztítóak lehetnek. A Hungaromet napi jelentései alapján a legutóbbi hétvégén az ország különböző pontjain -7 és -8 fokos hőmérsékletek is mérhetőek voltak.
Az Agrárminisztérium az MTI-n keresztül hívta fel a figyelmet: az agrárkár-enyhítési rendszer lehetőséget ad a tavaszi fagy által okozott károk részleges megtérítésére. Mint írták, a gazdálkodóknak mindenképpen érdemes elektronikus kárbejelentést tenniük az agrárkár-megállapító szervnél, amely az illetékes kormányhivatal, mert ez szükséges ahhoz, hogy - az egyéb támogatási feltételek teljesülése esetén - a termelők a károk miatt a későbbiekben kompenzációt kapjanak.
A minisztérium tájékoztatása szerint a tavaszi fagy bekövetkezésének esélye akkor áll fenn, ha a talajszinttől két méter magasságban mért hőmérséklet mínusz 2 Celsius-fok vagy annál alacsonyabb. A termelők a HungaroMet hivatalos weboldalán tájékozódhatnak a pontos adatokról. Fontos megjegyezni, hogy a kárbejelentést általában a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésétől számított tizenöt napon belül kell benyújtani. Mivel a bejelentési időszak az egységes kérelem benyújtásának időpontjára esik, ezért a határidő legkésőbb 2025. május 31-én zárul.
A kárenyhítő juttatás összegének megállapításánál az a mezőgazdasági biztosítás fogadható el, amelyet már az első káresemény bekövetkezése előtt megkötöttek. Ezért javasolják mindenkinek, időben kösse meg a szükséges növénybiztosítást, amelynek díjához az állam jelentős mértékű támogatást is nyújt.