Az EU és Azerbajdzsán közötti együttműködés Bakuban új dimenziókat nyer: a fókuszban a gázellátás, a megújuló energiaforrások kiaknázása és a hosszú távú energiabiztonság áll. Az együttműködés célja, hogy stabilabb és fenntarthatóbb energetikai jövőt tere

A Focus ezen epizódjában: a vezetők Bakuban gyűlnek össze, hogy megerősítsék az EU és Azerbajdzsán energiaügyi együttműködését. A földgázszállítást a megújuló energiába, a hidrogénbe és a határokon átnyúló infrastruktúrába történő beruházásokkal ötvözik egy fenntartható jövő érdekében.
Bakuban rendezték meg a Déli Gázfolyosó és a Zöld Energia Tanácsadó Testületeinek 11., illetve 3. ülését, amelyen 24 ország tisztviselői vettek részt.
Az Európai Unió és Azerbajdzsán energiaügyi együttműködése új szintre lépett, hiszen a két fél aktív tárgyalásokat folytatott a megújuló energiaforrások, a hidrogén előállításának lehetőségei és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének stratégiái körül. Tavaly Azerbajdzsánból több mint 25 milliárd köbméter gáz érkezett, és ennek egyre nagyobb hányada kerül az EU piacain, jelezve ezzel a két fél közötti energiafüggőség folyamatos növekedését.
Bulgária bejelentette a Vertikális Gázfolyosó munkálatainak megkezdését, a Masdar pedig 1,2 milliárd dollárt fektetett be a megújuló energiákba. Az Azerbajdzsán, Kazahsztán és Üzbegisztán által aláírt új memorandum támogatja a Kaszpi-tengeri Zöld Energiafolyosó létrehozását, melynek célja a határokon átnyúló energiakereskedelem fellendítése és a tiszta energiára való átállás felgyorsítása.