Hét fiatal Németországban önként vállalta a felelősséget a budapesti antifa támadás kapcsán.

Németországban a rendőrséghez folyamodott hét fiatal, akiket azzal vádolnak, hogy részt vettek a 2023 februárjában Budapestet ért támadásokban - számolt be róla a hvg.hu a dpa hírügynökség információira hivatkozva. Az érintettek ügyvédjei szerint a fiatalok már fél évvel ezelőtt felvették a kapcsolatot a német szövetségi ügyészséggel.
A gyanúsítottak csak akkor álltak készen arra, hogy megadják magukat, ha garanciát kapnak arra, hogy nem kerülnek kiadásra Magyarország számára.
A 21 és 27 év közötti hét fiatal esetét a napokban a karlsruhei szövetségi bíróság nyomozási bírája elé terjesztik - jelentette be Giulia Borsalino, a lipcsei ügyvédnő, keddi berlini sajtótájékoztatóján.
Két esztendővel ezelőtt Budapesten egy különös és aggasztó eseménysorozat zajlott, melynek során egy magyarok és külföldiek vegyes csoportja négy, véletlenszerűen kiválasztott személyt célzott meg. Az elkövetők azokat a járókelőket támadták meg, akikről azt gondolták, hogy a neonáci "kitörés napja" elnevezésű rendezvényre tartanak. Ezen kívül egy támadás közvetlenül a rendezvény résztvevőire irányult, ezzel tovább fokozva a feszültséget és az aggodalmat a fővárosban.
A magyar rendőrök akkor két német és egy olasz állampolgárt fogtak el azonnal, további tizennégy gyanúsítottra viszont európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki. A gyanúsítottak egyike egy olasz tanárnő, Ilaria Salis volt, akit két éve februárban tartóztattak le, tavaly májusban pedig 16 milliós óvadék ellenében kiengedték, de bűnügyi felügyelet alatt maradt. Helyzetét végül úgy sikerült rendeznie, hogy az Európai Parlamenti választáson EP-képviselői mandátumot szerzett.
A magukat feladó gyanúsítottak ügyvédjei azt állítják, hogy a "jobboldali autoriter magyar rezsim" és a hazai "embertelen börtönkörülmények" miatt nem szabadna kiadniuk a hét "fiatal antifasisztát" Magyarországnak. Véleményük szerint klienseikre akár 24 évig terjedő, rendkívül hosszú börtönbüntetés vár, és az eljárás nem felel meg a jogállamiság normáinak. Ráadásul a börtönkörülmények is rendkívül embertelenek, ami tovább súlyosbítja a helyzetüket.
Lipcsében kedd estére szolidaritási tüntetést szerveztek, amelyről széles körben értesültek. A berlini sajtótájékoztatón a három gyanúsított édesanyja hangsúlyozta, hogy elvárják a tartományi és szövetségi igazságügyi minisztériumtól, hogy ne járuljanak hozzá a fiúk kiadatásához. Ugyanakkor megjegyezte, hogy ez még nem garancia arra, hogy valóban megakadályozzák a kiadatásukat.