Felháborító katonai műveletet hajtottak végre az orosz erők - Vasárnapi háborús hírösszefoglalónk.

Donald Trump különmegbízottja, Keith Kellogg tábornok egy háború lezárására irányuló javaslat keretében felvetette, hogy Ukrajnát a második világháború utáni Berlinhez hasonlóan nyugati és keleti területekre oszthatnák. Eközben a NATO már komolyan aggódik amiatt, hogy Oroszország a közeljövőben atomfegyvereket telepíthet az űrbe. A katonai elemzők véleménye szerint az orosz haderő újabb támadást tervez a következő hetekben, hogy ezzel erősítse tárgyalási pozícióját. Közben Szumi városát brutális rakétatámadás érte Oroszország részéről, amellyel szemben a nyugati világ egységesen felemelte a szavát. Cikkünk folyamatos frissítések alatt áll.
Olaf Scholz, a leköszönő német kancellár, Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, Emmanuel Macron francia elnök, Keir Starmer brit vezető, valamint az Egyesült Államok ukrajnai különmegbízottja, Keith Kellogg is határozottan elítélte a vasárnap Szumi városát ért orosz légitámadást. Az ukrán hatóságok szerint a tragikus esemény következtében legalább 32 ember vesztette életét, és 99-en megsebesültek.
Olaf Scholz a történteket barbár támadásnak minősítette. "Ezek az orosz agressziók világosan tükrözik Oroszország állítólagos béke iránti vágyát" - fogalmazott a leköszönő német kancellár, aki egyúttal felszólította Moszkvát, hogy "végre fogadja el a teljes körű tűzszünet javaslatát".
Giorgia Meloni "borzalmas és galád orosz támadásról" beszélt.
Virágvasárnap szent napján egy újabb borzalmas és alávaló orosz támadás történt Szumiban, újfent civil áldozatokat követelve, köztük sajnos gyermekeket is.
Határozottan elítélem ezt az elfogadhatatlan erőszakot, amely teljes mértékben ellentétes a béke iránti valódi elkötelezettségünkkel. (...) Továbbra is azon fáradozunk, hogy véget vessünk ennek a barbarizmusnak – fogalmazott az olasz miniszterelnök a WhatsApp üzenetében.
Emmanuel Macron szerint a légicsapás aláássa a Washington vezette békefolyamatot.
"Mindenki számára nyilvánvaló: ezt a konfliktust kizárólag Oroszország indította el. Ma már világosan látszik, hogy Oroszország önállóan döntött a háború folytatása mellett, figyelmen kívül hagyva az emberi életeket, a nemzetközi jogot, és Donald Trump amerikai elnök diplomáciai próbálkozásait" – osztotta meg véleményét a francia elnök az X platformon.
"Erős intézkedésekre van szükség, hogy rákényszerítsék a tűzszünetet Oroszországra. Franciaország fáradhatatlanul dolgozik partnereivel ennek érdekében" - fűzte hozzá.
Keir Starmer a történéseket rendkívül aggasztónak nevezte, kiemelve, hogy "a legutóbbi halálos támadás figyelmeztető jel a Vlagyimir Putyin orosz elnök által generált véres konfliktus folytatására". Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, "határozott elkötelezettséget mutatott a béke iránt, most pedig Putyin elnöknek is be kell látnia, hogy egy átfogó és azonnali tűzszünetre van szükség, ahogyan azt Ukrajna is tette" - hangsúlyozta a brit miniszterelnök.
Keith Kellogg véleménye szerint a támadás túllépte a tisztesség határait. Emellett hangsúlyozta, hogy a Fehér Ház elkötelezett a konfliktus rendezése iránt.
Donald Tusk lengyel kormányfő a katyni vérengzés 85. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen a Szumi elleni orosz légitámadásra utalva kijelentette: "a katyni vérengzés forrását képező gonosz továbbra is körülöttünk leselkedik", fenyegeti a békét, és ezt "hónapról hónapra egyre erőteljesebben tapasztaljuk Lengyelországban és Európában".