Ferihegyen már elérhető a fenntartható repülőgép-üzemanyag, így a légitársaságok zöldebb megoldásokkal üzemelhetnek.


A fenntarthatóság terén újabb fontos lépést tett a VINCI Airports hálózat részeként működő Budapest Airport. A repülőtér leányvállalata, a Repülőtéri Üzemanyag Kiszolgáló Kft. sikeresen teljesítette azokat az audit követelményeket, amelyek lehetővé teszik a fenntartható repülőgép-üzemanyag (sustainable aviation fuel, SAF) bevezetését a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. Ez a tanúsítvány elengedhetetlen ahhoz, hogy a repülőtér üzemeltetője 2025. január 1-jétől legalább 2%-os arányban biztosítsa a fenntartható légijármű üzemanyagot a légitársaságok számára, megfelelve ezzel a vonatkozó előírásoknak.

A repülőtér-üzemeltetők előtt álló legnagyobb kihívások egyike a légi mobilitás iránti folyamatosan növekvő kereslet és az éghajlatvédelem összehangolása. A repülőterek közvetlen kibocsátásainak csökkentése érdekében végrehajtott lépések – mint például az energiahatékonyság fokozása, a járművek villamosítása és a megújuló energiaforrások kiaknázása – mellett a rövid- és középtávú megoldások között kiemelkedő szerepet játszik a fenntartható repülőgép-üzemanyag (SAF) alkalmazásának elterjesztése. Ez a megoldás hozzájárulhat a repülőtéri, úgynevezett Scope 3 kibocsátások mérsékléséhez, mivel a légijárművek kibocsátásának csökkentését célozza meg.

A Budapest Airport 2023-ban tesztelte a SAF kereskedelmi használatát a MOL-lal, a Wizz Airrel és a RÜK Kft.-vel együttműködve, azzal a céllal, hogy a Budapest Airport üzemanyag-ellátórendszerét felkészítse a 2025-ben életbe lépő SAF-használati kötelezettségre, amelynek értelmében - bizonyos forgalmat meghaladó repülőterek esetében - a repülőtér-üzemeltetőknek az idei év elejétől minimum 2% részarányú fenntartható légijármű-üzemanyagot kell biztosítania a légitársaságoknak. A kötelezettség teljesítéséhez szigorú fenntarthatósági követelményeknek kell megfelelni, amit a Budapest Airport leányvállalata, a RÜK Kft. tavaly novemberben sikeresen teljesített, és ezzel együtt megszerezte a szükséges ISCC EU tanúsítványt.

A SAF (fenntartható légijármű-üzemanyag) gyártásához felhasznált alapanyagok között szerepelnek olyan növényi és állati zsiradékok, amelyek más területeken nem hasznosíthatók. Ezeket a nyersanyagokat speciális technológiai folyamatokon keresztül alakítják át prémium minőségű, megújuló üzemanyaggá, ezzel hozzájárulva a repülőgépek által kibocsátott üvegházhatású gázok csökkentéséhez. Az új generációs, fenntartható módon előállított üzemanyag életciklusa alatt akár 80%-kal is mérsékelheti az üvegházhatású gázok kibocsátását a hagyományos fosszilis repülőgép-üzemanyaghoz képest. A SAF kiemelkedő előnye, hogy a légijárművek, hajtóművek és üzemanyagtöltő rendszerek tekintetében teljes mértékben kompatibilis, így a hagyományos fosszilis alapú kerozinnal való keverési aránya jelenleg legfeljebb 50% lehet. Ezen kívül a fenntartható üzemanyag használata nem igényel jelentős beruházásokat, mivel jól illeszkedik a meglévő repülőtéri infrastruktúrákhoz.

"A fenntartható repülőgép-üzemanyagnak nagyságrendileg 80%-kal kevesebb a szén-dioxid kibocsátása a hagyományos kerozinhoz képest, így jelentős mértékben hozzájárulhat a légiközlekedési szektor dekarbonizációjához" - hangsúlyozta Francois Berisot, a Budapest Airport vezérigazgatója, aki azt is kiemelte: "A budapesti légikikötőben elérhetővé váló fenntartható repülőgép-üzemanyag rendkívül fontos mérföldkő, és a jövőben nagymértékben segítheti a Budapest Airport közvetett, a vállalati értéklánc tevékenységéből fakadó karbonkibocsátás csökkentését."

A közvetett kibocsátás csökkentésén túl, a Budapest Airport elkötelezett abban, hogy a VINCI Airport környezetvédelmi irányelveivel összhangban, 2030-ig jelentős lépéseket tegyen a fenntarthatóság érdekében. Célkitűzésük, hogy a repülőtér közvetlen működéséből származó szén-dioxid-kibocsátást több mint 90%-kal mérsékeljék. Ezen törekvéseik részeként szeretnék elérni a Repülőterek Nemzetközi Tanácsa (ACI Europe) által kiadott Repülőtéri Karbon Akkreditáció 5. szintjét, amely igazolja, hogy a közvetlen kibocsátásaik (Scope 1 és 2) tekintetében a légikikötő képes elérni és fenntartani a nettó nulla szén-dioxid-kibocsátást, továbbá a közvetett kibocsátási források (Scope 3) kezelésére is megfelelő intézkedéseket tesznek.

Az Európai Unió által bevezetett ReFuelEU Aviation kezdeményezés célja, hogy 2030-ra elérje a 55%-os kibocsátáscsökkentést. E program keretében szigorú követelményeket állapítanak meg a légiüzemanyag-szállítók számára, amelyek arra ösztönzik őket, hogy fokozatosan növeljék a hagyományos légiüzemanyaghoz kevert fenntartható üzemanyag (SAF) arányát az uniós repülőtereken. A ReFuelEU direktíva értelmében, a bizonyos forgalmat meghaladó repülőtereken 2025. január 1-jétől kötelezően minimum 2%-os részarányban kell fenntartható légijármű-üzemanyagot biztosítani a légitársaságok számára.

Related posts