Nyugat-Zalában egy különleges, fokozottan védett fajra bukkantak!


Hazánk legimpozánsabb szitakötőfaja, a balkáni hegyiszitakötő (Cordulegaster heros) új példányainak felfedezése történt a Nyugat-Zala Tájegység területén, ahogy azt a Balaton-felvidéki Nemzeti Park jelentette.

Mint írják, a balkáni hegyiszitakötő Göcsej legmagasabb pontjától nem messze, egy korábban kevésbé kutatott patak forrásvidékén bukkant fel. A terület még a jelenlegi aszályos időszakban is jó vízhozamú forrásokban bővelkedik, valamint faállománnyal jól beárnyékolt.

A balkáni hegyiszitakötő a hegyiszitakötők között különleges helyet foglal el, mivel nem csupán a magasabb régiókban, hanem az alacsonyabb magasságú területeken is megtalálható. Kifejezetten a hűvös, oxigéndús dombvidéki patakok környezetét kedveli, bár előfordulása inkább sporadikus. Ezen a nyugat-göcseji patak völgyében ideális élőhelyet talál, amely tökéletesen megfelel ennek a fokozottan védett és közösségi szempontból jelentős fajnak. Természetvédelmi értéke 100 000 Ft, így nemcsak ökológiai, hanem gazdasági szempontból is fontos szerepet játszik.

A Balkáni hegyiszitakötő egy különösen védett faj, amelynek megőrzése kiemelt jelentőséggel bír.

A faj balkáni elterjedésű, de Ausztriában és Magyarországon is él, sőt az utóbbi években Csehországból, Szlovákiából és Romániából is előkerült. Hazánkban a Soproni- és Kőszegi-hegységben, az Őrségben, a Vendvidéken, a Zselicben, a Mecsekben, a Bakonyban fordul elő és most már elmondhatjuk, hogy a Göcsejben is. Fokozottan védett faj.

Related posts