Csongrádot megrázó földrengések sokkolták a lakosságot, és felmerül a kérdés: vajon várható-e további utórengés?


Az elmúlt napokban Csongrád térségét földrengések és az azt követő utórengések rázkódtatták meg. A jelenség hátteréről, valamint a Magyarországot fenyegető földrengésveszélyről Dr. Kalmár Dánielt, a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriumának kutatási egység vezetőjét kérdeztük.

Pénteken számoltunk be arról, hogy a lakosság körében jelentős hatást gyakorolt egy 3-as magnitúdójú földrengés, amely Csongrád térségében történt. A HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet, a Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium mérései alapján a szombati földrengés erősebb volt, 3,6-os magnitúdót mutatott. Az utórengéseket pedig hétfő és kedd reggel folyamán is regisztrálták.

Kalmár Dániel, az intézet szeizmológiai kutatási egységének vezetője, lapunk számára részletesen kifejtette:

Péntek délután vette kezdetét a rengéssorozat, melynek első szakasza egy 3-as magnitúdójú földmozgással indult. Ezt követően egy nap csend honolt, majd szombat este 20:55-kor egy jelentősebb, 3,6-os erősségű rengés rázta meg a környéket. Ezt a jelenséget sokkal többen észlelték, mint az azt megelőző napit. Az események sora nem állt meg itt: több utórengés is következett, köztük öt olyan, amelyek magnitúdója 1,9 és 2,4 között mozgott, s ezeket a lakosság is érzékelte. Hétfő és kedd reggel újabb földmozgások történtek, melyek erőssége 2,14 és 2,9 között váltakozott. Ezekről is érkeztek bejelentések a lakosságtól, emellett számos olyan rengés is előfordult, amelyeket csak a műszereink tudtak észlelni.

A Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium szakemberei egy izgalmas projekt keretében vasárnap délelőtt új műszert telepítettek Csongrád település északnyugati szegletében. Céljuk, hogy még részletesebb és megbízhatóbb információt nyerjenek a földrengések dinamikájáról. Kalmár Dániel, a projekt vezetője, hangsúlyozta: "Ha sikerül közvetlenül a földrengés epicentrumához közel elhelyeznünk az állomást, sokkal precízebb mélységbecsléseket végezhetünk." Ez a lépés kiemelkedő jelentőséggel bír a földtani folyamatok megértésében.

"Azt már látjuk, hogy a rengések tektonikus eredetűek. Ez abból derül ki, hogy a mélységük 10-20 km között, döntően 15 km környékén helyezkedik el, ami egybevág azon szerkezeti zónával, ami a térségben húzódik, és ezáltal aktív szerkezeti zónának tekintjük" - húzta alá a szeizmológus.

Kalmár Dániel szerint a közeljövőben még számíthatunk utórengésekre, de azt nem lehet meghatározni, hogy mekkora magnitúdóval. A szeizmológus azt kérte, hogy a kommentszekciók helyett inkább az obszervatórium Facebook-oldaláról tájékozódjanak az érintettek és az érdeklődők, folyamatosan közlik a legfrissebb adatokat.

A szeizmológus a földrengések erejével kapcsolatban arra hívta fel a figyelmünket, hogy jelentős különbség van például a 3-as és a 4-es magnitúdó között, mert a differenciát logaritmikus skálán kell számolni, tehát ha a rengés "eggyel" nagyobb, mint a korábbi, akkor az azt jelenti, hogy 33-szor több energia szabadul fel.

Jelenleg sem hazai, sem nemzetközi szinten nem rendelkezünk olyan ismeretekkel, amelyek lehetővé tennék a földrengések előrejelzését. Léteznek földrengésveszélyt jelző térképek, melyek a korábbi események alapján segítenek azonosítani a legnagyobb kockázatú területeket. Azonban ezek csupán a különböző nagyságú földrengések előfordulásának valószínűségét tükrözik az adott régiókra vonatkozóan.

- nyilatkozta Kalmár Dániel.

A szeizmológus végül megemlítette, hogy "az utolsó jelentős, nemzetközi szinten is figyelemreméltó földrengés Magyarország területén Dunaharasztinál történt 1956-ban, amelynek magnitúdója 5,6 volt. Az ország területén már több alkalommal is előfordultak 5 magnitúdónál erősebb földrengések, így a veszélyeztetettség reálisnak mondható. Azonban a Chile-t és Japánt fenyegető 9-es erősségű rengések kialakulására itt nincs lehetőség, mivel a kőzetlemezekben nem halmozódik fel elegendő energia ahhoz, hogy ilyen intenzitású földrengések jöhessenek létre."

Related posts