Az internet világában számos magyar gyermek kerül nehéz helyzetbe, ami súlyos pénzügyi következményekkel járhat a családok számára. A szülők óvatossága kulcsfontosságú, hiszen a digitális térben sok csapda leselkedik. A Pénzcentrum friss hírei szerint egy

Számos kutatás bizonyítja, hogy a fiatalok egyre több időt töltenek a videó- és számítógépes-, illetve az okoseszközökre letölthető játékokkal. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) ezért egyre nagyobb figyelmet fordít a sokak által nagyon kedvelt mobil- és videójátékok vizsgálatára, illetve az ezekkel kapcsolatos ismeretterjesztésre. A GVH most a játékkonzolokon és számítógépeken elérhető játékokkal kapcsolatos tapasztalatait osztja meg. A Gazdasági Versenyhivatal 2024-ben egy edukációs kampány keretében már figyelmeztette a szülőket és a gyerekeket a mobiltelefonra letölthető ingyenes játékokkal kapcsolatos veszélyekre. A GVH korábban egy átfogó gyorselemzésben 30 népszerű, különböző korosztályok számára ajánlott játékot vizsgált meg. Az elemzés tapasztalatai alapján pedig hasznos tanácsokat osztott meg a GVH a szülőkkel és a forgalmazó vállalkozásokkal.
A mobiltelefonos játékok viszonylag egyszerűségével szemben a videójátékok univerzuma sokkal bonyolultabb, ahol a játékosoknak különböző kihívásokkal és veszélyekkel kell szembenézniük. Érdekes megfigyelni, hogy a videójátékok iránti szenvedély nem korlátozódik egyetlen korosztályra sem; a gyerekektől kezdve az idősebbekig mindenki felfedezi ezt a szórakoztató világot. A piacon folyamatosan váltakoznak a trendek és a népszerű játékstílusok, melyek rendkívül gyorsan jönnek és mennek, s ezzel együtt megjelennek különböző üzleti modellek és esetleges problémás gyakorlatok is. Az úgynevezett "sötét mintázatok" (dark patterns) is egyre gyakoribbá válnak, ami figyelmet érdemel. A játékosoknak fontos, hogy tudatosan figyeljenek ezekre a jelenségekre, hogy elkerüljék a fölösleges költségeket és a csalódásokat.
A GVH egy gyorselemzés keretében a nagy videójátékos platformok világát is megvizsgálta, amely során a versenyhatóság szakértői 13 játékkonzolokon (Playstation és Xbox), illetve számítógépen elérhető, népszerű játékot vettek górcső alá.
A GVH vizsgálata számos kihívást és eltérést hozott a felszínre:
Összességében elmondható, hogy az online videójátékok világában az utóbbi években a hatóságok és a fogyasztói jogvédők hatékony fellépésének köszönhetően számos káros tendencia háttérbe szorult, így a játékosok védelme mára sokkal nagyobb figyelmet kap. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a tudatos döntéshozatal és a rejtett üzleti praktikák ismerete kulcsfontosságú lehet a pénzügyi és mentális csapdák elkerülésében. A versenyhatóság arra buzdítja a játékosokat, hogy alaposan ismerkedjenek meg a játékok üzleti modelljeivel, figyelemmel kísérjék költéseiket, és mindig megfontoltan döntsenek a játékon belüli vásárlások során.
A GVH fontosnak tartja azt is, hogy a digitális világban rejlő veszélyekről minél több helyen, így az iskolákban is szó essen, ezért a 2024-ben elindított Digitális Tudatosság Programjában is kiemelten foglalkozik a témával. A programra a GVH folyamatosan várja az osztályok, iskolák jelentkezését.
A GVH szeretné felhívni a játékosok figyelmét az alábbi fontos szempontokra:
1. Folyamatosan tartsd szemmel a játékon belüli kiadásaidat: mielőtt valódi pénzért cserélnél virtuális valutát, érdemes először átszámolni a virtuális pénzben megadott összeget forintra. Így pontos képet kaphatsz arról, hogy valójában mennyit is költesz a játékban!
2. Fontos, hogy tartsd szem előtt: ha egy játékon belüli terméket két különböző virtuális valutával lehet megvásárolni, a forgalmazók gyakran úgy alakítják ki az árakat, hogy a játékosokat a valódi pénzes költés irányába tereljék.
3. Mielőtt belevágnál a loot-box vásárlásába, érdemes alaposan átnézned, hogy a játék nyújt-e bármilyen tájékoztatást a loot-boxban található nyereményekről és a nyerési esélyekről. Ezek az információk kulcsfontosságúak lehetnek, hiszen segítenek mérlegelni, hogy valóban megéri-e a pénzedet rákölteni. Ne feledd, a tudatos döntés mindig kifizetődőbb!
Határozd meg, hogy naponta mennyi időt szeretnél a játékkal eltölteni, és figyelj arra, hogy a játék során is tartsd szem előtt az eltelt időt!
A Gazdasági Versenyhivatal javaslatokat fogalmazott meg a szülők számára, amelyek segíthetnek a tudatos vásárlásban és a gyermekek védelmében.
Próbálják meg figyelemmel kísérni a gyermekeik által használt játékokat, és ha mód van rá, legalább nézőként csatlakozzanak a tevékenységhez.
2. Engedjék meg, hogy beszélgessenek a gyermekeikkel arról, milyen fortélyokat – sötét taktikai elemeket – alkalmazhatnak a játékkészítők annak érdekében, hogy befolyásolják őket. Tudatosítsák bennük, hogy ezek a trükkök léteznek, és segítsenek nekik felismerni őket.
3. Egyezzenek meg előre arról, hogy a gyermek legfeljebb milyen összegben, illetve milyen gyakorisággal vásárolhat a játékon belül, megtanítva ezzel a gyermeknek a pénz digitális használatát.
4. Érdemes igénybe venni egy szülői felügyeleti szolgáltatást, amely segít nyomon követni a napi képernyőidőt, valamint biztosítja a biztonságos számítógép-használatot.