A világ vezetőinek jövőképe: valós okok az aggodalomra? - Pénzcentrum A vezetők különböző perspektívákból vizsgálják a jövőt, és egyre több kérdés merül fel a fenntarthatóság, a technológiai fejlődés és a globális kihívások kapcsán. Az elemzések és előre


A világ vezető vállalatainak közel 60%-a optimistán tekint a következő évre, és arra számít, hogy a globális gazdasági növekedés felgyorsul. Ezen kívül, a megkérdezett vezérigazgatók 42%-a előrejelzi, hogy a munkavállalói létszám is 5%-kal bővülhet.

A vezérigazgatók csaknem háromötöde (60%) optimista rövidtávon a globális gazdasági kilátásokat illetően, ami jelentősen meghaladja a tavalyi 38, és a két évvel ezelőtti 18%-os arányt. A vállalatvezetők 42%-a a dolgozói létszám növelését is tervezi a következő 12 hónapban - a legmagasabb arány a technológia (61%), ingatlan (61%), magántőke (52%), valamint gyógyszeripar és élettudomány (51%) szektorokban figyelhető meg -, míg a létszám csökkentését kevesebb mint feleannyian (17%). Úgy vélik, hogy a generatív mesterséges intelligencia (GenAI) inkább a dolgozói létszám bővüléséhez, semmint fogyatkozásához vezetett.

A reménykedés ellenére a kockázatok továbbra is jelentős mértékben jelen vannak. A makrogazdasági volatilitás, amelynek aránya 29%, és az infláció, ami 27%-ot tesz ki, továbbra is a globális vezérigazgatók által leggyakrabban említett aggodalmak közé tartozik. Ezt követik a kiberkockázatok, amelyek 24%-os arányt képviselnek, valamint a szakképzett munkaerő hiánya, amely 23%-os részesedést mutat.

A különböző régiók között jelentős eltérések figyelhetők meg: a geopolitikai feszültségek következtében a Közel-Keleten (41%) és Közép- valamint Kelet-Európában (34%) élők aggódnak a leginkább, míg Afrikában az infláció jelent a legnagyobb kihívást (39%) - derül ki a PwC 28. Globális Vezérigazgatói Felméréséből.

"Az idei felmérés megállapításai éles ellentétre mutatnak rá" - hívta fel a figyelmet Mohamed Kande, a PwC globális vezetője. "Bár a vezérigazgatók világszerte optimisták az előttünk álló évet illetően, azt is tudják, hogy az értékteremtés megújulás nélkül nem megy. A feltörekvő technológiák, mint a GenAI, valamint a geopolitikai átrendeződések és az éghajlatváltozás által olyan új üzleti ökoszisztémák alakulnak ki, amelyek új versenyhelyzetet is teremtenek. Akik készek bátor döntéseket hozni a stratégiájukról - a munkavállalóktól kezdve az ökológiai lábnyomon és az ellátási láncon át egészen az üzleti modelljük újragondolásáig - azok lesznek sikeresek" - tette hozzá.

Az elmúlt két évhez hasonlóan tízből négy vezérigazgató (42%) úgy véli, hogy vállalata egy évtized múlva nem lesz életképes - mindenekelőtt a szabályozási környezet változásai miatt -, ha a jelenlegi úton halad tovább. A vezetők azonban nem tétlenek: az összes ágazatban csaknem kétharmaduk (63%) legalább egy jelentős intézkedést tett az elmúlt öt évben annak érdekében, hogy átalakítsa vállalata értékteremtésének módját. Azok, akik több reformot is végrehajtottak, nagyobb nyereségnek örülhettek, hiszen 38% legalább egy új ágazatban versenybe szállt, és egyharmaduk bevétele több mint 20%-kal bővült ebben az időszakban.

A megújulás sebessége sajnos nem éppen a leggyorsabb, és a cégek többsége nem igazán mutat elég rugalmasságot. A felmérésben résztvevők körülbelül fele nyilatkozott úgy, hogy pénzügyi és munkaerő-forrásaiknak csupán 10%-át képesek évente átirányítani, míg több mint kétharmaduk még ennél is kisebb, 20%-nál alacsonyabb mértékű átcsoportosítást végez.

A vezérigazgatók a generatív mesterséges intelligencia (GenAI) implementálásának köszönhetően kézzelfogható előnyöket élveznek: 56%-uk a hatékonyság jelentős növekedéséről számolt be, míg körülbelül egyharmaduk a jövedelmezőség (34%) és a bevételek (32%) emelkedését tapasztalta. Ugyanakkor a teljesítmény némileg elmarad a tavalyi optimista várakozásoktól; tavaly 46% remélte a jövedelmezőség javulását, de idén csupán 34% nyilatkozott úgy, hogy ez megvalósult. A mesterséges intelligenciába vetett bizalom hiánya továbbra is komoly gátat jelent a technológia széles körű integrálása előtt, hiszen mindössze egyharmaduk bízik meg erősen abban, hogy a technológia hatékonyan beépíthető a vállalat kulcsfontosságú folyamataiba.

Ennek ellenére a GenAI jövedelmezőségre gyakorolt hatásával kapcsolatos optimizmus kissé emelkedett a tavalyi évhez képest – a válaszadók 49%-a vár növekedést a következő 12 hónapban. A megkérdezettek körülbelül fele (47%) számít arra, hogy a következő három évben integrálja a mesterséges intelligenciát (beleértve a GenAI-t is) a technológiai platformjaiba, míg 41%-uk az alapvető üzleti folyamatokba kívánja beépíteni az MI-t. Ezen kívül 30%-uk új termékek és szolgáltatások fejlesztésére készül, amelyek szintén az MI által támogatott megoldásokra támaszkodnak.

Bár jelenleg még az első lépések időszakát tapossuk, egyelőre nincsenek olyan jelek, amelyek arra utalnának, hogy a Generatív Mesterséges Intelligencia (GenAI) jelentős mértékben csökkentené a munkalehetőségeket a globális gazdaságban. Számos vezető szakértő úgy véli, hogy a GenAI inkább a munkaerő bővülését segíti elő, mintsem a létszám csökkenését, hiszen a tapasztalatok szerint a dolgozói létszám növekedése 17%-ra rúg, míg a csökkenés csupán 13%-ot mutat.

"Az idei felmérés egy érettebb perspektívát nyújt a generatív mesterséges intelligencia vállalati alkalmazásáról. A vezérigazgatók egyre inkább meg vannak győződve arról, hogy a GenAI új horizontokat nyithat, ugyanakkor egyre tudatosabbak a felmerülő kihívásokról, amelyekkel szembe kell nézniük ahhoz, hogy ezeket a potenciális lehetőségeket kiaknázhassák" - emelte ki Mezei Szabolcs, a PwC Magyarország üzleti vezetője.

Az éghajlatváltozás egyre inkább cselekvésre ösztönzi a vállalatok vezetőit. Az utóbbi öt év klímaberuházásainak pénzügyi következményeiről elmondták, hogy ezek a kezdeményezések hatszor nagyobb valószínűséggel hoztak magukkal bevételnövekedést (33%), mint csökkenést (5%). Továbbá, a vezetők közel kétharmada arról számolt be, hogy az éghajlati szempontok figyelembevételével végzett beruházások, amelyek elindítása nem mindig egyszerű, csökkentették a költségeket, vagy legalábbis nem gyakoroltak jelentős negatív hatást rájuk.

Azok a vezérigazgatók, akik ilyen jellegű befektetéseket irányítanak, a szabályozási keretek bonyolultságát emelik ki, mint a legnagyobb akadályt, amely 24%-ban van jelen. Ezzel szemben a kisebb megtérülés (18%) és a vezetőségi támogatás hiánya (6%) sokkal kisebb mértékben korlátozza őket.

Related posts