A döntéshozók figyelme a Széchy Tamás-ügy körül forog, ám az áldozat számára érthetetlen, miért kapja az edző a dicséreteket.
Füzesy Tamás néven, az őszinte mosolyával osztotta meg történetét / Fotó: RTL
Egy nap, amikor edzésre érkezett, elfelejtette a fürdőnadrágját, mire Széchy csak annyit mondott, hogy majd ő segít. Ezután az irodájában körülbelül fél órán át próbálgatta rá a különféle nadrágokat, miközben ő többször is meztelenül állt ott. Az egész szituáció igencsak szórakoztató és különös volt, tele vicces pillanatokkal.
- Miután levetkőztetett pucérra, lehajolt, fölhúzta rám az úszónadrágot, elhelyezte a péniszemet, elöl-hátul alaposan végigsimogatott, majd hátrébb lépett. Pár perc méregetés után kijelentette, "ez nem jó rád", majd lehúzta rólam a gatyát, és amíg elfordulva kotorászott a doboznyi másik között, ott álltam pucéran - mondta az RTL-nek Füzesy. A most 57 éves férfi az eset után elmondta a barátainak a történteket, pár hónappal később pedig Széchy üvöltözve rúgta ki az úszócsapatból, mivel vélhetően visszajuthatott hozzá, hogy elárulta másoknak, mi történt.
Füzesy kitért a hírhedt tréner erőszakos módszereire is. Minden kihágást azzal "jutalmazott", hogy papuccsal vagy a sípja zsinórjával az úszók talpára csapott.
- Látni nem láttam, de már ekkor is hallottam rémtörténeteket klumpával a medencébe rugdosott tanítványról, partvisnyéllel betört fejekről, kilencévesen kivert szemről... Gondoltam, mi már ezért kaptuk a talpra, mert ott nem marad azonnal nyoma - tette hozzá Füzesy. Korábban Somosi József volt válogatott vízilabdázó beszélt Széchy kegyetlenkedéseiről. Ő a "tüdőztetést" emelte ki. Ez azt jelentette, hogy két gyereknek a víz alatt kellett tartania a harmadikat. Ha nem megfelelően csinálták, akkor a bokájánál fogva lógatták fejjel lefelé a vízbe a gyereket... Előfordult, hogy volt, aki utána vizet hányt.
Füzesy, aki a botrány kirobbanásáig titkon őrizte a családja előtt a történtek súlyát, most végre indokoltan döntött úgy, hogy megossza a közvéleménnyel az igazságot.
- Miután megtudtam, hogy más úszótársaim is hasonló - sőt, talán még súlyosabb - helyzetekbe kerültek, és alig néhányan tudtak ép bőrrel kijönni belőlük, bennem is felmerült a kérdés: miért kellene ünnepelni azt az embert, aki nyilvánvalóan pedofil volt? - fejtette ki.
Batházi Tamás nem titkolja, mit akarnak elérni az áldozatokkal és a mögötte álló sportszakemberekkel.
- Kérem, hogy Széchy nevét távolítsák el a margitszigeti uszodáról, és kerüljön ki a Magyar Úszó Hírességek Csarnokából, továbbá vonják vissza a róla készült könyvet, amelyet a szövetség népszerűsített - hangzott el a nyilatkozatban.
A hazai úszószövetség elnöke, Wladár Sándor, aki Széchy Tamás egykori tanítványa és olimpiai bajnok, június elején kifejtette véleményét, miszerint "a múlt tekintetében csak azzal kell foglalkoznunk, amit Széchy Tamás a magyar úszósport örökségeként ránk hagyott". Érdekes módon azonban az úszószövetség nemrégiben eseti bizottságot alakított, hogy alaposan megvizsgálják az edző cselekedeteit.
- Ez csupán látszatintézkedés - fogalmazta meg Batházi. - A bizottság tagjai 90 százalékban ugyanazok a szakértők, akik 2021-ben is részt vettek a munkában, amikor hivatalosan kértem tőlük, hogy foglalkozzanak a Széchy-üggyel. Azóta négy év telt el, és semmi érdemi előrelépés nem történt. Természetesen nagyra értékeljük a bizottság tagjainak szakértelmét, de az együttműködésünk feltétele, hogy az első meghallgatott személy az elnök úr legyen, és a meghallgatás nyilvános sajtóesemény keretein belül zajlódjon. Nem a vizsgálódás a cél, hanem a cselekvés; a vezetőségnek pedig vállalnia kell a felelősséget azért, hogy egy pedofilt hamis fényben tüntettek fel és népszerűsítettek a társadalom előtt.
Wladár a vizsgálat lezárultáig tartózkodott a nyilatkozattételtől. Megkerestük a sportért felelős államtitkárságot is, amely szintén a vizsgálat kimenetelére vár. A Magyar Olimpiai Bizottság eddig nem reagált megkeresésünkre. Szabó Tünde, a volt úszó és sportért felelős korábbi államtitkár, szintén nem kívánt nyilatkozni ebben a kérdésben.