A Hajdú-Bihar vízkészleteinek feltöltése érdekében jelentős erőfeszítéseket tesznek.


A vízvisszatartás és vízpótlás hagyománya már több évtizedes múltra tekint vissza a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság (TIVIZIG) működési területén. E gyakorlat alapját a közel 70 éve átadott Keleti-főcsatorna jelenti, míg a 60 éve üzembe helyezett Nyugati-főcsatorna is kulcsszerepet játszik a vízgazdálkodásban.

A Keleti-főcsatorna nyári üzemvízszintre való feltöltése már februárban megkezdődött, ami jelentős előrelépést jelent a korábbi évtizedek gyakorlatához képest, hiszen ez két hónappal korábban történik. Ezzel párhuzamosan a főcsatorna környékén is folyamatosan zajlik a vízpótló és tározó rendszerek feltöltése. A K-III. rendszerben, Hajdúnánás térségében 2,7 millió köbméter víz gyűlik össze, míg a Balmazújváros közelében található K-V-I. és K-V-III. tározókban összesen 9 millió köbméter víz várakozik. A Debrecen mellett elhelyezkedő Látóképi-tározóban 1,7 millió köbméter víz található, továbbá a Hortobágy-főcsatorna medrében az Ágotai műtárgy lezárása révén 800 ezer köbméter vizet sikerült megtartani – tájékoztatott a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság.

A legfrissebb közleményük szerint a Tisza-Körös-völgyi Együttműködő Vízgazdálkodási Rendszer keretein belül az öntözött területek nagysága eléri a 114 ezer hektárt. A halas tavak és a rizstermelés vízigényeit figyelembe véve a mezőgazdasági felhasználásra engedélyezett éves vízmennyiség 415 millió köbméterre rúg. Ezen a területen összesen 1 243 vízhasználónak mintegy kétezer engedélyt állítottunk ki.

Felújítás jöhet a Keleti-főcsatorna egy szakaszán

A vízellátás biztonságának fokozása érdekében a közelmúltban jelentős fejlesztéseket hajtott végre a vízügyi szektor. Az Európai Unió támogatásával, összesen 5,7 milliárd forintos beruházással 2023 májusában befejeződött a Tiszalöki vízlépcső és hajózsilip felújítása. Ezen kívül a Keleti-főcsatorna nagyműtárgyai 2016 és 2019 között teljes körű rekonstrukción mentek keresztül. 2019-re a Nyugati-főcsatorna tiszavasvári beeresztő zsilipje is megújult, ezzel hozzájárulva a vízgazdálkodás hatékonyságához.

Related posts