Hegyvidéki páfrányok rejtőznek egy alföldi gémeskút mélyén | Színes világ
Korábban is találtak már hegyvidéki páfrányt az Alföldön.
Különös páfrányok élnek az alföldi kutakban - írta a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság.
A közelmúltban a természetvédők rábukkantak a hegyvidéki erdők titokzatos páfrányára. A Természetvédelmi Őrszolgálat egyik munkatársa, amikor bejárta a területet, felfedezte ezt az egyedülálló növényt a Monostorpályi legelő elhagyatott gémeskútjának mélyén, amely az Igazgatóság vagyonkezelésében áll. A felfedezés nemcsak a természet szépségét, hanem annak védelmének fontosságát is hangsúlyozza.
A gémeskút környékén számos tő karéjos vesepáfrány (Polystichum aculeatum) bukkant fel, amelyek különleges szépségükkel varázsolják el a tájat.
A biotikai adatok sajátossága, hogy a pajzsikafélék családjába tartozó növények főként hegyvidékeken és dombvidékeken találhatók meg, ami különösen izgalmasá teszi elterjedésüket.
Meszes, friss sziklaerdők és ligeterdők jellemzik ezt a különleges fajt. Az irodalmi forrásokban említik, hogy az alföldi területeken, különösen kutakban is fellelhető. A hegyvidéki előfordulásairól pedig már a Sokszínű vidék korábban beszámolt.
A karéjos vesepáfrány a pajzsikafélék (Aspidiaceae) családjába tartozó faj. Közepes termetű (40-80 centiméter), gyakran elfekvő páfrány. A levélnyél és a gerinc pelyvaszőrös. A levelek 20-70 centiméter szélesek, kitelelnek, rozettában állnak, lándzsásak, kétszeresen szárnyasak, középtájon a legszélesebbek.
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság működési területén, különösen a nyírségi tájakon, a páfrányok egyedei szétszórtan bukkantak fel több helyszínen. E csodálatos faj védett státusszal bír, és természetvédelmi értéke 5 000 forint.