Bár a vámterhek enyhülése kedvező jel, a kisvállalkozások mégis nehéz helyzetbe kerülhetnek, és akár be is zárhatják kapuikat – figyelmeztet a Pénzcentrum.

Bár az amerikai és kínai kereskedelmi feszültségek enyhülni látszanak, a kisvállalkozások továbbra is komoly kihívásokkal néznek szembe a magas vámok miatt. Ezek a terhek nemcsak a működésüket nehezítik meg, hanem a fejlődési lehetőségeiket is komolyan veszélyeztetik – számol be róla a CNN.
Donald Trump elnök döntése a kínai importtermékekre kivetett magas vámokról komoly kihívások elé állította az Egyesült Államokban működő, nemzetközi kereskedelemre építő kisvállalkozásokat. Hiába állapodtak meg nemrég a két ország vezetői a vámok jelentős, 145%-ról 30%-ra történő csökkentéséről 90 napra, ez a lépés sok vállalkozó számára továbbra is elviselhetetlen terhet jelent. A kisvállalkozások számára a vámtarifák csökkentése ugyan kedvező, de a költségek és a piaci bizonytalanság továbbra is komoly aggodalomra ad okot.
Beth Fynbo Benike, a Busy Baby alapítója nemrégiben egy TikTok videóban osztotta meg érzéseit a helyzetével kapcsolatban: "Hurrá, a vámok 30%-kal csökkentek! De sajnos ez még mindig borzalmas hír minden kisvállalkozó számára... A szállítmányunk még mindig 48 000 dollárral drágább, mint két hónappal ezelőtt."
A NerdWallet vezető közgazdásza, Elizabeth Renter szerint a 30%-os vám "még mindig emelkedést jelent, és ez nem az egyetlen vám, amivel szembesülünk. Globális vámokról beszélünk. A könnyítés szükséges volt, de ne áltassuk magunkat. A kereskedelmi háború hatása jelentős lesz, és valószínűleg a kisebb vállalkozásokat fogja a legsúlyosabban érinteni."
Még a világ legnagyobb kiskereskedője, a Walmart vezérigazgatója is bejelentette, hogy a vámok "túl magasak" ahhoz, hogy a vállalat elnyelje őket, és a következő hetekben áremelésre kényszerülnek. Renter szerint
Amennyiben a Walmart bejelenti az áremelést, érezhetően megnő a nyomás a kisebb vállalkozásokra, ami komoly kihívások elé állíthatja őket.
Francine Farkas Sears, az első amerikai női üzletasszony, akit 50 évvel ezelőtt Kínába hívtak Nixon elnök kereskedelmi kapcsolatai nyitánya után, aggodalmát fejezte ki a vámok miatt, amelyek komoly fenyegetést jelentenek a vállalkozása, női táskákat és kiegészítőket gyártó cégének életképességére. "Lehet, hogy még ebédelni sem tudunk együtt, ha így folytatódik; ilyen súlyos a helyzet" - mondta el.
Fynbo Benike, egy amerikai hadseregbeli veterán, már régóta küzd azért, hogy termékeit hazai környezetben gyárthassa. Az amerikai ipar azonban számos akadályba ütközik: az infrastruktúra költséges, sok esetben korlátozott, vagy egyszerűen nem létezik. A vámcsökkentés ugyan lehetővé teszi számára, hogy teljesítse a megrendeléseket, de ez még mindig egy jelentős, 48 000 dolláros importadóval jár, amit főként egy GoFundMe kampány révén finanszíroz. Az aggodalom azonban nem csökken, hiszen a vámcsökkentés csupán 90 napig érvényes. "Kormányzatunk hirtelen és drasztikus változtatásai miatt mindig van egyfajta bizonytalanság, és ez most mindkét irányban megnyilvánul" - osztotta meg gondolatait Fynbo Benike.
Katharine Burke Purryfuls vállalkozása, amely stresszoldó plüssjátékokat gyárt, szintén nehéz helyzetbe került. "A túlélésem kérdéses volt egész áprilisban" - mondta. Bár a vámok 30%-ra csökkenése "túlélhető", új kockázatokkal kell szembenéznie, például magasabb szállítási költségekkel és potenciális késésekkel, mivel "most, hogy a vámok enyhültek, minden szállítmány egyszerre indul, ami torlódást okozhat a tengeri fuvarozásban és felhajthatja az árakat".