Új célkeresztbe került a Gazdasági Versenyhivatal, és azonnal megérkezett a büntetés!

A Gazdasági Versenyhivatal egy növényvédő gépekkel foglalkozó franchise rendszert vett górcső alá, és megállapította, hogy a MANOK-Növényorvos Kft., amely a rendszert üzemelteti, versenykorlátozó jogsértéseket követett el. A cég bizonyos kikötései révén a piac szegmentálására és az árak rögzítésére tett kísérletet, ami versenytorzító céllal valósult meg.
A növényvédő szerek kijuttatására használt gépek környezeti kockázatai miatt a hatóságok előírják, hogy ezeket rendszeres időközönként kötelezően ellenőrizzék. Ezzel a céllal a MANOK-Növényorvos Kft. – amely a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara és néhány területi szervezetének tulajdonában van – új franchise rendszert indított el. Ez a NGEÁ (Növényvédő Gép Ellenőrző Állomás) hálózat, amelynek tagjai az ország minden szegletében elérhetővé tették a növényvédő gépek üzemeltetői számára a kötelező ellenőrzéseket – áll a közleményben.
Kezdetben a hálózat tagjai voltak az egyedüli felülvizsgálati tevékenységet végzők, de idővel más cégek is feltűntek ezen a piacon. A helyzet pedig az idén drámai fordulatot vett, amikor a MANOK-Növényorvos Kft. bejelentette az NGEÁ franchise rendszerének megszüntetését.
A rendelkezésre álló információk alapján a versenyhatósági vizsgálat elindítása elengedhetetlenné vált, mivel a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a franchise rendszert érintő megállapodásokban számos olyan korlátozást fedezett fel, amelyek
Felmerült a versenykorlátozó megállapodások tilalmának megszegése.
A helyszíni kutatások nyomán indult versenyfelügyeleti eljárás során a GVH Versenytanácsa megállapította, hogy a MANOK-Növényorvos Kft. 2016. április 1-től 2023. december 31-ig, az általa üzemeltetett NGEÁ franchise rendszer keretében, jogsértő módon korlátozta a kötelező növényvédő gépek felülvizsgálati tevékenységét területi alapon. Ezen túlmenően, a 2016. április 1-től 2023. május 1-ig terjedő időszakban a növényvédő gépek felülvizsgálatával kapcsolatos árak meghatározására vonatkozó megállapodások révén a vállalat a piac felosztására és az árak rögzítésére irányuló versenykorlátozó tevékenységet folytatott.
A GVH Versenytanácsa végül 5,25 millió forint összegű bírságot rótt ki a vállalkozásra.
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) fő célja nem a bírságok kiszabása, hanem a verseny tisztaságának megőrzése. Ennek érdekében számos együttműködési lehetőséget biztosít a vállalkozások számára. Az aktív részvétel az eljárásokban jelentősen csökkentheti a kiszabott bírság mértékét - olvasható a hivatal legfrissebb közleményében.