Az EU új kereskedelmi javaslatot terjesztett elő, amelynek célja, hogy felgyorsítsa a tárgyalásokat a Trump-adminisztrációval.


Az Európai Unió egy új, átdolgozott kereskedelmi javaslattal készül arra, hogy megossza azt az Egyesült Államokkal.

Formálj egyedivé a szöveget: Az a célja, hogy új impulzusokat nyújtson a stagnáló tárgyalásoknak Donald Trump elnök kormányzatával, még akkor is, ha a transzatlanti megállapodás lehetőségei iránti szkepticizmus továbbra is fennáll.

A belső körökből származó értesülések alapján az új javaslat olyan összetevőket foglal magában, amelyek figyelembe veszik az Egyesült Államok érdekeit is. Ez magában foglalja a nemzetközi munkajogok, környezetvédelmi előírások és gazdasági biztonság szempontjait, valamint a nem érzékeny mezőgazdasági és ipari termékekre vonatkozó vámok fokozatos eltüntetését mindkét fél részéről.

A dokumentumot már a hét elején terveztek elküldeni a washingtoni illetékeseknek, és olyan fontos témákat érint, mint a kölcsönös befektetések és stratégiai közbeszerzések az energia, a mesterséges intelligencia, valamint a digitális összekapcsoltság területén - nyilatkozták a források, akik a bizalmas tárgyalások védelme érdekében anonim módon kívánták megosztani információikat.

Az Európai Bizottság szóvivője nem kívánt részletekbe bocsátkozni az üggyel kapcsolatban. Információk szerint az EU célja az Egyesült Államokkal való együttműködés erősítése, valamint egy kölcsönösen előnyös megállapodás létrehozása. Jelenleg a két fél még csak ismerkedik a lehetőségekkel, és a bizottság számára valószínűleg elengedhetetlen, hogy a tagállamok hivatalos jóváhagyását megszerezze a tárgyalások elindításához.

Uniós tisztviselők és több tagállam továbbra is kételkedik abban, hogy Trump adminisztrációja valóban közös célok vezérelte módon közelít a tárgyalásokhoz. Ugyanakkor hangsúlyozzák:

A két kontinens gazdasági prosperitása szorosan összekapcsolódik egymással.

Ezzel párhuzamosan az EU készül az ellenlépésekre is arra az esetre, ha a tárgyalások nem hoznának kielégítő eredményt.

Az Európai Unió egy ambiciózus intézkedéscsomagot fogalmazott meg, amelynek keretében akár 95 milliárd euró (108 milliárd dollár) értékű amerikai exportterméket sújtana újabb vámokkal. E lépés célja, hogy válaszoljon Donald Trump "kölcsönös" vámpolitikájára, különös figyelmet fordítva a gépjárművekre és bizonyos alkatrészekre, amelyekre már 25%-os vámot vetettek ki.

A hónap elején az EU 90 nappal elhalasztotta egy másik megtorló vámcsomag bevezetését is, amely az amerikai acél- és alumíniumvámokra válaszul született. Ez annak nyomán történt, hogy Trump ideiglenesen csökkentette az EU-országokra kivetett vámokat 20%-ról 10%-ra.

Trump ugyanakkor jelezte, hogy folytatni kívánja a félvezetők és gyógyszeripari termékek megadóztatásának tervét, sőt, a filmekre és repülőgépalkatrészekre is kivetendő vámok lehetőségét is felvetette. Több uniós tagállam sürgette Brüsszelt, hogy reagáljon, ha ezek bármelyikét bevezetnék a tárgyalások alatt.

Az Európai Bizottság legfrissebb javaslatai az Egyesült Államok által korábban az EU-nak megküldött dokumentumra érkeztek válaszként.

Egy uniós hivatalnok az amerikai iratot "megvalósíthatatlan vágyak gyűjteményeként" írta le.

Brüsszel álláspontja szerint minden olyan egyoldalú igény, amely veszélyezteti az EU szabályozási vagy adózási függetlenségét, teljes mértékben elfogadhatatlan.

Az Egyesült Államok hosszú ideje kritizálja az uniós digitális szabályozásokat, és a hozzáadottérték-adót (áfa) kereskedelmi akadálynak ítéli. Brüsszel válasza azonban az volt, hogy az áfa nem tekinthető kereskedelmi eszköznek, és minden termékre, legyen az uniós vagy nem uniós, egységesen vonatkozik.

Bár az USA által az Egyesült Királysággal és Kínával nemrég megkötött megállapodások azt mutatják, hogy Trump hajlandó kompromisszumokra, uniós illetékesek egyik megállapodásban sem látnak konkrét irányt a jövőbeni egyezségek számára. Ezek inkább azt vetítik előre, hogy az átfogó vámszintek és az ágazatspecifikus megoldások hosszabb távon is megmaradhatnak.

Az Európai Unió legújabb javaslata számos fontos területet érint, beleértve az élelmiszerek és mezőgazdasági termékek szabványainak kérdését, a kölcsönös elismerési megállapodások kidolgozását, a közbeszerzési eljárások átláthatóságát, a digitális kereskedelem fejlődését, valamint az áruk származási szabályainak harmonizálását a közös érdekek védelme érdekében.

A dokumentum kitér a közös kihívásokra irányuló együttműködés lehetőségeire is, többek között az exportellenőrzések és beruházások szűrése, az acél-, gyógyszeripari, autóipari és félvezetői ellátási láncok túlkínálatának kezelése, valamint a polgári repülőgépipar globális versenye és a stratégiai nyersanyagpiac közös kialakítása terén.

A javaslat lehetőséget biztosít arra, hogy a közbeszerzések és beruházások területén konkrétabb bejelentések születhessenek – értesültünk a forrásokból. A két fél folyamatosan egyezteti a részleteket, és várhatóan a következő hónap elején politikai szinten is eszmecserére kerül sor.

Related posts