A Bizottság friss kezdeményezése jelentős átalakulásokat ígérhet Európa számára - Agrárszektor.

A Portfolio Csoport idén 13. alkalommal hívja életre Siófokon az Agrárszektor Konferenciát, amely a mezőgazdasági szektor egyik legjelentősebb és legnagyobb szakmai eseménye. Az esemény keretein belül, decemberben immár 11. alkalommal kerülnek átadásra a rangos agrárdíjak, összesen tíz kategóriában. Ezekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai teljesítménye alapján pályázhatnak és nevezhetnek a résztvevők.
A szerdán bemutatott, 2040-ig tervezett intézkedések kapcsán Teresa Ribera hangsúlyozta, hogy a klímacél teljes mértékben figyelembe veszi a jelenlegi gazdasági, biztonsági és geopolitikai környezetet. Ezzel biztosítja a befektetők és a vállalkozások számára azt a stabilitást és kiszámíthatóságot, amely elengedhetetlen az Európai Unió tiszta energiára való átállásához. Ribera kiemelte, hogy a dekarbonizációs célok fenntartása révén az EU nemcsak innovatív beruházásokat fog ösztönözni, hanem új munkahelyeket is teremt, elősegíti a gazdasági növekedést, növeli az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képességet, és egyre inkább függetlenedik az energiaellátástól.
Wopke Hoekstra, az éghajlatért, a nettó zéró kibocsátásért és a tiszta növekedésért felelős uniós biztos, részletesen bemutatta a javaslatot, amely a 2040-es célkitűzések elérésének stratégiáit tartalmazza. A javaslat egyik kulcsfontosságú eleme a rugalmasság, amely lehetővé teszi a célok költséghatékony és társadalmilag igazságos megvalósítását. Ennek keretében a tagállamok számára lehetőséget kínál arra, hogy a földhasználati szektor kibocsátásának csökkentése érdekében a hulladék- és közlekedési ágazatokban elért túlteljesítést kompenzálják.
A javaslat kiemeli, mennyire fontos, hogy gyors lépéseket tegyünk a megfelelő alapfeltételek kialakításáért. Ezek közé tartozik a versenyképes európai ipar fejlesztése, a méltányos átállás biztosítása, valamint a nemzetközi partnerekkel való egyenlő versenyfeltételek megteremtése. Emellett a javaslat keretet ad a 2030 utáni éghajlat- és energiapolitikai jogszabályokhoz, figyelembe véve a különböző nemzeti sajátosságokat és igényeket.
A költséghatékonyság, az egyszerűség és a hatékonyság lesznek az irányadó elvek, a technológiai semlegesség és a mindenki számára méltányos és igazságos átmenet biztosítása mellett
- fogalmazott Wopke Hoekstra.
A javasolt 90%-os célkitűzés nem csupán az EU belső elhatározását tükrözi, hanem egyben üzenetet is közvetít a globális közösség felé: az unió elkötelezett az éghajlatváltozással kapcsolatos célok mellett. Ezen célok elérése érdekében vállalja, hogy teljesíti a 2025-ös párizsi megállapodásban foglalt kötelezettségeit, és folytatja az együttműködést a partnerországokkal a globális szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében - hangsúlyozta az uniós biztos.