Margit-negyed éjjel-nappal vibráló élettel várja a látogatókat - közel 100 különböző helyszínen tapasztalhatjuk meg a pezsgő budapesti életet!


A Margit-negyedhez a Margit körút Széll Kálmán tér és Margit híd közötti szakasza, illetve ennek a környéknek a kisebb utcái tartoznak. Egy születőben lévő városrész, itt látható a pontos kiterjedése. Másrészt ez a neve a helyi önkormányzat városrehabilitációs programjának is, amelynek keretében a terület az elmúlt években zöldítő programokkal, művészeti, közösségi terek és vendéglátóegységek létrejöttével vált egyre vonzóbb helyszínné. Ez hosszú távon ahhoz is hozzájárulhat, hogy az itt található, néha erősen felújításra szoruló épületek végre felelős gazdát kaphassanak. A kiváló tömegközlekedés miatt a város más részeiről is könnyű megközelíteni a területet, és szerencsére helyben is van igény a szolgáltatásokra. A Margit-negyed területén található üzletek, boltok, éttermek közül válogattunk, célunk nem a teljesség, inkább a környék sokoldalúságának bemutatása volt.

Bár a környékbeliek ennek nem minden esetben örülnek, éjfélig, sőt néhol azután is zajlik az éjszakai élet. Évek óta stabil pontja a környéknek a Nemdebár és Sárkány hétvégente hajnalig vár dj szettekkel az Easy Art Space. A Margit körúton az egyik legnagyobb kedvencünk a Permanens Vakáció, amelynek hangulatát alapvetően határozza meg a kézírásos vizuális világ és egy kevéske dekadencia. A Frankel Leó út Bem tér felőli oldalán találjuk a Telefont, ahol - a névnek megfelelően - régi típusú, tárcsázós telefonon tudunk rendelni. Érdemes benézni a hely szomszédságában a Beat on the Bratbe, ahol iszogathatunk és lemezeket vásárolhatunk, hétvégi estéken pedig DJ-knek adja át a helyét a boltrész. Valamivel távolabb, a Török utcában húzódik meg a Murok Cafe, ami csak nevében kávézó, valójában a nyitvatartás és az italkínálat miatt is inkább a szórakozóhelyek közé sorolnánk. A környék egyik legújabb helye pedig a Füles kultúrbár.

A Marczibányi téren találjuk a környék kétségtelenül legelegánsabb pontját, a Bobo Restaurantot. A sikkes és bohém étterem egy felújított budai villában helyezkedik el, hatalmas, gyönyörűen karbantartott ősfás park veszi körül, az ételek pedig éppen olyan ízletesek, amiket a hangulat alapján várnánk. Bár teljesen eltérő a miliő, a maga kategóriájában ugyanilyen magas minőséget képvisel a Vietnámigulyas.hu HK, Huszár Krisztián és Mogyorósi Gábor koprodukciója, ami levesezőnek indult, de ma már reggelivel és szezonális finomságokkal is várnak, és mindenhez jár egy kis csavar.

A MANYI összművészeti kultúrbázis a város vibráló kulturális életének egyik legérdekesebb gyöngyszeme. A helyszín tágas belső udvara és péksége mellett koncertterem és romkocsma is várja a látogatókat. A 19. századi épület, amely most otthont ad ennek a színes közösségi térnek, hosszú ideig üresen állt, mielőtt új életet lehelt belé egy lelkes új tulajdonos. A környék legkisebb, de annál hangulatosabb kultúrbázisa, a Dante Közösségi Alkotótér szintén remek választás, ha csupán egy pohár italra vágyunk egy kellemes környezetben.

A Margit-negyed nem csupán színpadi produkciók és zenei események színhelye, hanem igazi kincsesbánya a képzőművészet szerelmeseinek is. A Keleti Károly utcában található Képező kortárs művészeti élményekkel várja az érdeklődőket, ahol a lebilincselő kiállítások mellett számos izgalmas program és workshop is fellelhető. Emellett a környéken klasszikus galériák is megtalálhatók, mint például a nemrégiben ide költözött Blitz Galéria, a Start Galéria, valamint a Vízivárosi Galéria, amelynek ideiglenes kiállítóhelye, a CSEMEGE, különleges művészeti élményeket kínál. Itt mindenki megtalálhatja a számára legvonzóbb művészeti formákat és inspiráló programokat.

Szerintünk a környék egyik legjobb adottsága, hogy kifejezetten izgalmas közösségi terekkel rendelkezik. Az egyik legmenőbb ezek közül a Szerkesztőség, ami kávézó, dizájnbolt és találkozási pont, nem mellesleg az Új Művészet című folyóirat szerkesztősége is itt működik. A Margit körúton egymás szomszédságában találjuk a Bolygót és a Habitatot. Előbbi fókuszában a környezettudatosság áll, rendszeresek a témával kapcsolatos programok, de akkor sem fognak elzavarni, ha csak pötyögnénk a laptopon fél órát. A Habitat pedig egy Amerikából indult szervezet, a Habitat for Humanity közösségi tere, ahol lakhatással kapcsolatos projektekben vehetünk részt, műhelyfoglalkozásaikon akár a lakásfelújítás első lépéseit is megtanulhatjuk.

Budapesten egyre nagyobb népszerűségnek örvend a brunch és a reggelizés kultúrája. Ezek a kora délutánig tartó étkezések színes és ízletes, mégis letisztult fogásokkal bűvölik el a vendégeket, és sok szempontból átformálták az éttermek hagyományos szerepét. A Margit körúton találhatók olyan régóta működő reggeliző helyek, mint a Törökméz vagy a Móka (Módszertani Kabinet), melyek már a brunchforradalom hajnalán megjelentek, és ma is töretlen népszerűségnek örvendenek. Emellett újabb ékszerdobozok is nyíltak, mint a francia eleganciát sugárzó Margaux, vagy az életvidám és egészségtudatos Lulu. A Budapest Bägel ínycsiklandó és változatos szendvicsei szintén régóta kedvelt csemegék a környéken, míg a KicsiZsó kínálatában olyan kiadós fogásokat találunk, amelyek akár egy ebédnek is megállják a helyüket.

A Margit-negyed igazi kézműves pékségi gyöngyszemekkel büszkélkedhet. A Bem téri Panificio il Basilico kínálatából nem érdemes kihagyni Szabadfi Szabi ínycsiklandó szendvicsét és pogácsáit. A Batthyány utcában található Pékműhely kakaós csigái pedig igazi nosztalgikus élményt nyújtanak. Ha különleges pékárura vágyunk, a Budai és a Budai Kettő, a Búzakovász, vagy a Szerelmes Levél mind remek választások. A Mechwart ligetnél található Három Tarka Macska szintén érdemes egy látogatásra. A Széllkapu közelében a nor/ma grand nemcsak ízletes pékáruival vár, hanem a reggelizőhelyszíne is varázslatos hangulatot teremt. A Fény utcai piacon pedig nemrégiben megnyílt FeteKert péksége különleges, majdnem mindenmentes pékáruival gazdagítja a kínálatot. Az Ide Süss Manufaktúra, amely Budapest legkisebb helyben sült kenyereit és süteményeit kínálta, hamarosan a Medve utcában folytatja működését egy tágasabb helyszínen.

Mihez is kezdenénk egy pár jó cukrászda, sütiző nélkül a Margit-negyedben? Vannak olyan régi kedvencek, mint a sok generáció óta családi kézben működő Auguszt Cukrászda vagy a csodás bonbonokat és desszerteket kínáló Coco7. A közelben, egész pontosan a Batthyány utcában találjuk a Kedveskrémet. A fagyizóban az egyes ízeket kis figurák személyesítik meg, egyedi, mesés hangulatot kölcsönözve ezeknek. Végül a nemrégiben nyílt újdonságok: Manyika és Muci. Előbbi sikkes és franciás, persze azért akadnak kiválóan elkészített klasszikusok is, míg a Muciban gyerekkorunk világa köszön vissza, és elsősorban hagyományosabb sütemények újragondolt variációival találkozhatunk.

Bár a környéken több divatüzletet is találunk, mi hármat emelünk ki közülük. Az Alapdarab jól variálható öltözékeivel akkor is megfelelő számunkra, ha visszafogottabb a stílusunk, a Prizmában 9 magyar tervező ékszereit, cipőit és ruháit találjuk meg, ráadásul az alkotókkal is találkozhatunk az üzletben, a Sparke le Monde pedig egy különleges concept store (Lövőház utca 29.) egyedi és kortárs divatdarabokkal.

Vannak olyan helyek, amikről úgy érezzük, mindig is ott voltak, ahol ma. Évtizedes klasszikus a Bem mozi, ami korábban inkább a filmek miatt volt tele, ma nagy szerep jut az előterében található kocsma-kávézónak is. A Bem művészek, kreatív arcok gyűjtőhelye, sok törzsvendéggel. Hasonló ehhez a Bambi, az egyik utolsó retró eszpresszó, ami egy kicsit túlzottan is felkapott lett az utóbbi időben. A több mint 30 éves Calgary Antik Drinkbár viszont sok szempontból one-man show, a tulajdonos, Szabó Mária, vagyis Viky egykor énekesként és színésznőként Psota Irénnel és Szinetár Miklóssal dolgozott együtt, amiről szívesen mesél. Szerdától szombatig van nyitva a város talán utolsó füstös és elegáns éjszakai szórakozóhelye, a Piros Pezsgő Piano Bár, ahol ha szerencsénk van, meghallgathatjuk Budapest legidősebb bárzongoristáját, Fűzy Gábort is. A bár közelében egy másik legendás régi helyet is találunk, a Miniatűr Clubot.

A Margit-negyed különleges helyszínei valóban sokszínű és autentikus élményeket kínálnak. Ilyen példa a Kapás utcában található NOS, ahol a vintage kerámiák és a kortárs grafikák varázslatos egyvelege vár ránk. Itt nemcsak stílusos dizájntermékekre lelhetünk, hanem egy ízletes kávéval is kényeztethetjük magunkat. Egy másik izgalmas helyszín a Mumu műhelymúzeum, ahol kortárs kerámiák, ékszerek, ruhák és táskák tárháza található. Ráadásul a látogatók workshopok és kiállítások segítségével mélyebb betekintést nyerhetnek a kortárs művészet világába.

A Kazetta számunkra inkább egy hangulatos kávézó, de nemcsak kávét, hanem divatos ruhákat is találhatunk náluk. A Grinta Bike & Cafe szintén csábító feketéjével vár minket, itt azonban nemcsak a kávészünet nyújtotta pár perc nyugalmat élvezhetjük, hanem a biciklinket is meg tudják javítani. A Frankel Leó út új büszkesége, a Notess, lehetőséget ad arra, hogy egyedi, személyre szabott füzeteket készítsünk magunknak. A FeteKert kisboltja és bisztrója, valamint a Felzárkózó Települések program keretein belül működő Fény utcai piac 2. emeleti üzletei igazi gasztroélményekkel várnak minket. Itt a program résztvevőinek különféle finomságait kóstolhatjuk meg, és a legízletesebb fogásokat haza is vihetjük, miközben pipere- és textiláruk széles választéka is rendelkezésünkre áll.

Related posts