Jogerősen bűnösnek találták Nicolas Sarkozy-t, Franciaország egykori elnökét - Mandiner.


Nyitófotó: Nicolas Guyonnet / Hans Lucas / Hans Lucas jóvoltából az AFP-től.

Egy évig tartó nyomkövető viselésére kötelezte szerdán a francia semmítőszék Nicolas Sarkozy egykori köztársasági elnököt, aki befolyással való üzérkedés és korrupció vádjával került a bíróság elé. A volt államfőt azzal vádolják, hogy egy magas rangú francia bírót próbált megvesztegetni információkért cserébe. Az ügy első fokú eljárásában, 2021 márciusában a párizsi büntetőbíróság egy év letöltendő és két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte.

Az egykori elnök bejelentette, hogy tiszteletben tartja a jogerős döntést, ugyanakkor jogorvoslatért folyamodik az Emberi Jogok Európai Bíróságához. A benyújtott fellebbezés ellenére a legfelsőbb francia bíróság által hozott ítélet végleges, így nem állíthatja meg a kiszabott büntetések végrehajtását. A 69 éves volt államfőt – akit mellékbüntetésként három évre eltiltottak a közügyek gyakorlásától – a közeljövőben beidézik egy büntetésvégrehajtási bíró elé, aki meg fogja határozni az elektromos nyomkövető használatának feltételeit. Nicolas Sarkozy ellen több jogi eljárás is folyamatban van, de ez az első, amely bírósági szakaszba került, és egyedülálló esemény a 1958 óta fennálló V. köztársaság történetében, hiszen eddig még soha nem ítéltek el jogerősen egy volt köztársasági elnököt korrupciós ügyben.

Egy lehallgatott telefonbeszélgetés során napvilágra került, hogy Gilbert Azibert, a francia semmítőszék egyik prominens bírája rendszeresen tájékoztatta Thierry Herzogot, a volt államfő ügyvédjét a Bettencourt-ügy nyomozásának fejleményeiről. Cserébe Sarkozy állítólag megígérte, hogy közbenjár a bírónál egy monacói kinevezés ügyében. A 2014 márciusában nyilvánosságra hozott telefonbeszélgetésekből kiderült, hogy Sarkozy és ügyvédje olyan rendőrségi ügyekről tárgyaltak, amelyekben a volt államfő is érintett volt. Akkoriban hat eljárás zajlott az ügyészségen, amelyeket Sarkozy folyamatosan megtámadott a semmítőszéken, ahol Azibert éppen bírói szerepet töltött be, és akitől a volt államfő titkos információkat kívánt szerezni a várható ítéletekről.

Related posts