Ünnepi VHK-koncert a Budapest Parkban: egy felejthetetlen zenei élmény!

Öt évtizedes fennállása alkalmából különleges jubileumi koncertet ad a Vágtázó Halottkémek (VHK) május 9-én a Budapest Park színpadán.
A VHK több mint tíz év szünet után újra megvillantja tehetségét a Budapest Park színpadán. A koncert nemcsak az 50. születésnapjuk megünneplésére szolgál, hanem az év elején debütáló, "Fellázad a semmibe vett öröklét" című album bemutatására is. Az estét a Platon Karataev nyitja, akik az áprilisban megjelenő "Napkötöző" című lemezüket hozzák el a közönségnek - tájékoztatták a szervezők.
A Platon Karataev zenekar egyik kulcsfontosságú alakja, Czakó-Kuraly Sebestyén, a VHK egyik alapító tagjának, Czakó Sándornak a fia. Bár Sebestyén már nem aktív tagja a VHK-nak, a zenekar korai éveiben jelentős hatással volt a csapatra. Ez a zenei örökség egyértelműen visszatükröződik a Platon Karataev munkásságában, ahol olyan feldolgozásokkal tisztelegnek a kultikus együttes előtt, mint a "Halló, mindenség" és az "Aláírhatatlan történelem".
Mindkét zenei formáció dalai a személyes és az univerzális létezés mélyreható kérdéseit boncolgatják, ám teljesen eltérő stílusban és megközelítésben.
A VHK a zene eksztatikus áramlásában merül el, míg a Platon Karataev a lírai mélységekből és intellektuális gondolatokból bontogatja az egyetemes látásmódot.
A VHK, vagyis a "Vágtázó Halottkémek", 1975-ben jött létre Budapesten, amikor egy baráti közösség úgy döntött, hogy megteremti a sámánpunk és a mágikus népzene különleges világát. A zenekar első felállása Grandpierre Attila (ének), Czakó Sándor (gitár), Ipacs László (dob), Pócs Tamás (basszusgitár) és Molnár György (szólógitár) alkotta, akik együtt egy olyan zenei utazásra indultak, amely korábban soha nem tapasztalt ősi zeneértelmezéseken alapult. Grandpierre Atilla sámánisztikus éneke, amely összekapcsolta a föld és az ég világát, tökéletesen kiegészítette a zenekar ösztönös, szabadon áramló hangzását, így a VHK egyedi hangzásával és szellemiségével azonnal megkülönböztette magát a kortárs zenei színtéren.
A rendszerváltás előtt a zenekar szinte állandó jelleggel tilalom alatt állt.
1987-től rendszeresen felléptek Nyugat-Európában, többek között a Rollins Banddel is. A VHK-nak 1988 és 2012 között nyolc albuma jelent meg. 2009-ben megalakult a Vágtázó Életerő, amely korábbi VHK-tagokból állt, végül újra aktivizálódott a VHK is.
A VHK zenekarban Grandpierre Attila mellett jelenleg Király Zoltán (dob), Köles Vazul (üstdob), Földi Tamás és Szűcs Antal Mór (gitár), valamint Soós Lajos Szónusz és Sánta Kristóf (basszusgitár) alkotja a csapatot. A zenekar történetének meghatározó tagjai közül az üstdobos Balatoni Boli Endre 2012-ben, a gitáros Németh László Fritz 2016-ban, míg a dobos Ipacs László 2022-ben távozott közülünk.