Karikó Katalin: Azok, akik a Facebookon sajátították el a molekuláris biológia rejtelmeit, gyakran a leginkább hangos véleménynyilvánítók.

Karikó Katalin a Magyar Tudományos Akadémia által szervezett bicentenáriumi tudományos konferencián osztotta meg gondolatait és kutatási eredményeit.
"A laborban töltött idő alatt rengeteget beszélgetünk egymással, és szívesen osztjuk meg a tudományos felfedezéseinket. Érdekes megfigyelni, hogy azok, akik a Facebookon sajátítják el a molekuláris biológiát, gyakran hangosabban véleményeznek. Ennek a jelenségnek a hátterében a Dunning-Kruger effekt áll: minél kevesebb ismerettel rendelkezik valaki, annál nagyobb a bizonyossága abban, hogy ő tudja a helyes megoldást" - fogalmazta meg a "mRNS fejlesztése terápiás célokra: az én utazásom" című előadásában.
"Mi is egyek vagyunk a sok közül, csak éppen azok, akik megpróbálják a világot jobbá tenni, és hát ezt nem mondtuk el az átlagembereknek, ezért ők nem tudják, hogy a muslincát nem azért kutatjuk, hogy boldog legyen a muslinca és sokáig éljen, hanem azért, mert ez egy modellállat, és abból mi tanulunk. Nem mondtuk el, hogy ezek a felfedezések, amiket teszünk, hogyan segítik őket a gyógyulásban. Ez egy nagy hiányosság" - erről már az Euronews-nak adott interjúban beszélt a Nobel-díjas biokémikus. "Ezért alakult ki ez a helyzet Amerikában is: ott sem mondtuk el. Le kell vonni a konklúziót és az a konklúzió, hogy igenis tájékoztatni kell az átlagembereket. Például, mielőtt idejöttem Magyarországra, előtte Amerikában könyvtárba mentem el, ahol az átlagemberek kérdezhettek, azt, amire kíváncsiak voltak. Ezt kellett volna már sokkal hamarabb, sokkal több embernek megtennie" - tette hozzá.
Amerikai Nobel-díjasok már tavaly, még Donald Trump hatalomra kerülése előtt arra figyelmeztettek, hogy az akkor még elnökjelölt Trump nem kis veszélyt jelenthet a tudomány jövőjére. A 2024 októberében kelt nyílt levelet Drew Weissman is aláírta, aki 2023-ban Karikó Katalinnal együtt nyerte el a fiziológiai- és orvostudományi Nobelt úttörő biokémiai felfedezéseikért, amelyek lehetővé tették egy hatékony mRNS-alapú vakcina kifejlesztését az új típusú koronavírus okozta betegség, a COVID-19 ellen.
Az amerikai elnök a közelmúltban több olyan lépést is tett, amelyben hadat üzent a tudomány képvielőinek: menesztett csaknem 400 klímakutatót, és súlyos forrásokat vont meg több neves egyetemtől.