Katasztrófák árnyéka lebeg Ukrajna felett - lehetséges, hogy Putyin mesterkedése áll a háttérben.


Hétfőn lesz három éve, hogy 2022. február 24-én Oroszország lerohanta Ukrajnát, amivel kezdetét vette a legnagyobb európai háború a második világháború óta. De hogy változott Oroszország ebben a három évben? Mi lehet most Vlagyimir Putyin terve Ukrajnával? És mit jelent Oroszország felől nézve az Egyesült Államok megújuló Ukrajna-stratégiája? Egyebek mellett ezekről a témákról kérdeztük az évforduló kapcsán Takácsy Dorka Oroszország-szakértőt a Portfolio Checklist vasárnapi különkiadásába.

Három évvel az Ukrajna elleni orosz invázió elindulása után Oroszország gazdasága "szteroidok hatása alatt áll", ám ez a helyzet hosszú távon nem tartható fenn - nyilatkozta Takácsy Dorka, Oroszország-szakértő a Portfolio Checklist különkiadásában, amely vasárnap került adásba.

A szakértő véleménye szerint az orosz gazdaság jelenleg hadigazdaságként funkcionál, ami azt jelenti, hogy az ipari termelés folyamatosan, éjjel-nappal zajlik. Ennek megvalósítása érdekében magasabb fizetések révén kellett új munkavállalókat toborozni, ami viszont más szektorokból von el munkaerőt. Ez a helyzet olyan problémákhoz vezetett, mint például a tavaly ősszel tapasztalt vajhiány.

Takácsy hangsúlyozta, hogy az orosz társadalom és politikai rendszer az utolsó három év során egyre inkább autoriter irányba tendál. A politikai elnyomás mértéke drámaian megerősödött, miközben a rezsim stabilitása fokozódott. A szólás- és sajtószabadság szinte teljesen eltűnt, a cenzúra olyan erővel irányítja a közvéleményt, hogy az már "vaskezekkel" fogja azt.

Az orosz gazdaságot érintő nyugati szankciók kapcsán Takácsy elmondta: "Úgy gondolom, hogy az orosz gazdaságnak fájnak a szankciók, ezt főként onnan tudjuk, hogy ha nem fájnának, akkor az orosz retorikának nem lenne része az, hogy ezeket el kell törölni."

A szakértő véleménye alapján Oroszország elsődleges célja egy tartósan befagyott konfliktus megteremtése Ukrajnában.

"Ha Ukrajna egy befagyott konfliktus színterévé válik, az katasztrófa lenne az ország számára, és nagyon jó lenne Vlagyimir Putyin számára"

- Kifejtette, hogy a Nyugat eddig téves irányvonalat követett Oroszországgal kapcsolatban.

Oroszország sajátos módon az erő nyelvén kommunikál. Az országot nem szabad kikerülni, hanem határozottan és világosan kell megmutatni számára, hogy hol a határ. Az orosz elit tagjai ebben a környezetben nőttek fel, és az erőszakos megközelítésekre reagálnak, hiszen számukra ez a megszokott.

Related posts